PowrótWróć do bloga
3 szlaki w Tatrach na początek dziecięcej przygody z góramiDecathlon GO,01.06.2021

3 szlaki w Tatrach na początek dziecięcej przygody z górami

PowrótPowrót

3 szlaki w Tatrach na początek dziecięcej przygody z górami

Turystyka górska
3 szlaki w Tatrach na początek dziecięcej przygody z góramiDecathlon GO
01.06.20217 min czytania
Udostępnij

Planowanie wakacji z dziećmi to nie lada wyzwanie, ponieważ najmłodsi potrzebują nie tylko dużo uwagi dorosłych, ale także odpowiednich atrakcji. Co zatem zrobić, aby wyjazd przypadł do gustu zarówno rodzicom, jak i pociechom? Opcji jest wiele, a jedną z ciekawszych są w tym przypadku szlaki dla maluchów w Tatrach. Mamy tutaj na myśli te same Tatry, w których mieszczą się Rysy, czyli najwyższy szczyt Polski. Mówimy o tych samych Tatrach, gdzie pole do popisu mają amatorzy wspinaczki górskiej. To konkretne pasmo wydaje się propozycją wyłącznie dla zaawansowanych góromaniaków. Jest to jednak mylne wrażenie - Tatry mają wiele twarzy. Wszystko zależy od tego, czy jako cel wyprawy wybierzemy Mnicha, czy raczej będzie to Sarnia Skała lub Rusinowa Polana. 

W tym artykule odpowiemy m.in. na pytania, takie jak:

 • Jak zaplanować wycieczkę w góry z dzieckiem?

 • Które szlaki dla maluchów w Tatrach są polecane?

 • Jakie są podstawowe zasady turystyki obowiązujące w Tatrach?

 • Dlaczego warto zobaczyć miejsca takie jak Rusinowa Polana, Wielki Kopieniec oraz Sarnia Skała?

Zanim jednak przejdziemy do sedna sprawy, należy zaznaczyć, że wyprawa górska w głąb Tatrzańskiego Parku Narodowego zawsze będzie bardziej wymagająca, niż wycieczka w Bieszczady. Tatry to jedyne góry o charakterze alpejskim, jakie znajdujemy na terenie Polski. Żaden inny region geograficzny w naszym kraju nie może poszczycić się takim bogactwem fauny i flory. To ponad 200 gatunków roślin naczyniowych, murawy wysokogórskie z roślinnością alpejską oraz występowanie zwierząt takich jak kozice tatrzańskie, świstaki, rysie, pomurniki oraz — gwiazdy programu — niedźwiedzie brunatne. Oto czym są Tatry w praktyce. 

O czym warto pamiętać, wybierając się z dzieckiem w góry?

Przede wszystkim trzeba sobie uświadomić, że dla pociech noszonych w nosidłach turystycznych lub ergonomicznych, nie ma szczególnie wielkiego znaczenia to, który z dostępnych szlaków górskich wybiorą ich rodzice. W takich sytuacjach najważniejszą kwestią okazuje się ta dotycząca bezpieczeństwa. Chodzi tutaj głównie o to, aby nie porywać się na zdobywanie Orlej Perci, pokonując po drodze Zawrat i Przełęcz Krzyżne. Znacznie mądrzejszym wyborem będzie wycieczka z Wierchu Porońca na widokową Rusinową Polanę lub wyprawa na Nosal i Wielki Kopieniec. Szlaki dla maluchów w Tatrach kompleksowo omawiamy w dalszej części artykułu. 

Tymczasem chcielibyśmy przypomnieć, że poza sprawami związanymi z bezpieczeństwem turystów, warto również pamiętać o tym, aby motywować dzieci do podróży tego typu. Jak tego dokonać? Oto kilka naszych propozycji:

 1. Jako cel wędrówki wybierz coś ciekawego, np. wodospad. Chodzi o to, aby „wisienką na torcie” nie był statyczny krajobraz. Nieruchomy widok doceni bowiem dorosły, dziecko natomiast niekoniecznie musi być nim zachwycone.

 2. Zadbaj o szczegóły: zabierz ze sobą bańki mydlane, aby puścić je ze szczytu. Nie mów wcześniej o tym swojemu dziecku, zaskocz je!

 3. Zorganizuj piknik w trakcie spaceru. Wspólny posiłek jedzony na kocu rozłożonym na malowniczej polanie, zawsze jest w cenie!

 4. Spraw, aby dziecko czuło się ważnym uczestnikiem całego wydarzenia. Możesz powierzyć mu na przykład pieczę nad pilnowaniem właściwego przebiegu trasy na mapie. W taki sposób realnie aktywizujesz malucha i pozwalasz mu pokochać taki rodzaj aktywności fizycznej. 

Chodzenie po górach to zajęcie wyczerpujące, dlatego też dzieciom jest się łatwo zniechęcić do takiej turystyki. Zapobiegaj temu, wykorzystując wyobraźnię maluchów — wyprawa brzmi lepiej niż wycieczka, niedźwiedź to coś zupełnie innego niż miś, a pozornie zwykłe przekraczanie strumyka może niespodziewanie stać się przeprawą przez Wielką Rzekę. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób podamy te informacje najmłodszym uczestnikom marszu.

Szlaki dla maluchów w Tatrach 

Rodzinne wycieczki w głąb Tatrzańskiego Parku Narodowego to prawdziwa frajda! W tych górach można odszukać wiele łatwych tras, które bez trudu pokonają również dzieci. Piękne krajobrazy, bliskość natury i możliwość obserwowania dzikich zwierząt, to doskonała propozycja dla całej familii. Poniżej przestawiamy kilka opcji spacerowych w tym konkretnym zakątku Polski.

Szlak na Rusinową Polanę

Wycieczka tam to gwarancja obejrzenia przecudnej panoramy Tatr. Rusinowa Polana zachwyca i fascynuje. Jeśli zaś chodzi o inne atrakcje tego miejsca, to warto wspomnieć przede wszystkim o Sanktuarium na Wiktorówkach, gdzie znajdujemy cudowne źródełko oraz o bacówce, w której można kupić przepyszne oscypki. Nie zapominajmy też o możliwości obserwowania wypasu owiec na tamtejszych polanach oraz o krajobrazach rozciągających się z Gęsiej Szyi. Co ciekawe, szlak prowadzący z Wierchu Porońca jest odpowiedni dla rodziców, których dzieci podróżują w wózkach. Droga do Rusinowej Polany jest szutrowa i dobrze oznakowana, a dotarcie na miejsce nie powinno zająć więcej niż godzinę. Całkowita długość trasy to około 10 km, a suma wzniesień wynosi +/- 400 m. Na podobną wycieczkę można z powodzeniem wyruszyć o każdej porze roku, ponieważ po drodze nie występują praktycznie żadne problemy techniczne (brak konieczności wspinania się lub korzystania z łańcuchów). Wyprawę rozpoczyna się w Wierch Porońcu, tuż przy zejściu do Zazadnej. 

Szlak na Wielki Kopieniec

Ta konkretna wyprawa to przede wszystkim zapierające dech w piersiach widoki, szałasy pasterskie oraz tzw. wywierzysko. Wielki Kopieniec mierzy 1328 m n.p.m. i z pewnością można mówić o tym, iż jest to jedno z ładniejszych i ciekawszych miejsc na terenie całych Tatr. Po wejściu na wierzchołek zobaczymy panoramę obejmującą m.in. Hawranię, Kołowy i Lodowy Szczyt, Orlą Perć, Koszytą oraz część Tatr Zachodnich. Jeśli chodzi o trasę to w przypadku rodziców z dziećmi, warto wybrać dość łatwą drogę, która rozpoczyna się w Zakopanem, dokładnie w Toporowej Cyrhli. Na Wielki Kopieniec prowadzi zielony szlak, a marsz nie powinien trwać dłużej niż około 1:10 w jedną stronę. Wracać można tą samą trasą lub zejściem do Doliny Olczyskiej, gdzie napotkamy dodatkową atrakcję w postaci Wywietrzyska Olczyskiego. Wówczas spacer zakończy się na Jaszczurówce (skąd odjeżdżają autobusy do Zakopanego). Całkowity czas marszu (bez przerw) wyniesie około 2 godzin. W zależności od wybranej drogi powrotnej dystans będzie obejmował 5 lub 7 kilometrów. 

Szlak na Sarnią Skałę

Kolejną propozycją dla dorosłych podróżujących z dziećmi jest prosty szlak, którego celem jest Sarnia Skała (nazywana dawniej Małą Świnicą). Na trasie nie napotykamy utrudnień w postaci łańcuchów, niebezpiecznych przepaści lub ostrych i męczących podejść pod górę. Taki spacer z pewnością przypadnie do gustu najmłodszym oraz osobom, jakie dopiero zaczynają swoją przygodę z Tatrami. Trasa przebiega Drogą pod Reglami, Doliną Białego, Czerwoną Przełęczą i kończy się na Sarniej Skale (czarny szlak). Całkowity czas marszu to około 2 godziny. Wówczas pokonuje się dystans 5 kilometrów i doświadcza przewyższeń wynoszących 540 m. Jako że podobny spacer jest swoistą pętlą, to samochód z powodzeniem można zostawić na jednym z wielu parkingów zlokalizowanych przy ulicy Strężyckiej. Koszt postoju to około 20-25 złotych. 

Oczywiście to tylko kilka spośród wielu możliwości, jeśli chodzi o szlaki dla maluchów w Tatrach.  Warto rozważyć również inne opcje, np. wycieczkę nad Morskie Oko, liczne atrakcje mieszczące się w Dolinie Kościeliskiej, wjechanie kolejką na Kasprowy Wierch lub wyprawę do Doliny Strążyskiej, gdzie po drodze można zobaczyć Giewont i Wodospad Siklawica. 

Najważniejsze zasady turystyki tatrzańskiej

Tatrzański Park Narodowy powstał 1 stycznia 1955 roku. Od chwili, gdy ludzie wkroczyli na teren tego pasma, tamtejsza przyroda stopniowo ulegała coraz większemu zniszczeniu. Apogeum tego zjawiska miało miejsce na przełomie XIX i XX wieki. To właśnie wtedy przemysł, pasterstwo, rabunki w obrębie gospodarki leśnej oraz łowiectwo przyczyniły się do największej eksploatacji terenu. W związku z tym Tatry zostały objęte ochroną, co generuje wiele zasad, których powinni przestrzegać turyści. Mowa jest m.in. o:

 • nieśmieceniu - wszelkie nieczystości powinny zostać zabrane ze sobą i wyrzucone w dedykowanym dla nich miejscu;

 • niehałasowaniu - pamiętajmy, że TPN jest domem dla wielu dzikich zwierząt, które nierzadko przebywają w bezpośredniej bliskości od wyznaczonych szlaków;

 • niepaleniu ognisk - otwarty ogień w parku narodowym to nienajlepszy pomysł. Zakazuje się także biwakowania;

 • niezrywaniu roślin (kwiatów, owoców, grzybów). Cała fauna i flora w TPN jest objęta ścisłą ochroną;

 • niepływaniu w jeziorach i potokach górskich;

 • niewprowadzaniu psów do TPN

Poza tym należy przestrzegać różnych norm bezpieczeństwa określonych przez TPN. Mamy na myśli głównie niezbaczanie ze szlaku, mierzenie sił na zamiary oraz zwracanie szczególnej uwagi na poczynania dzieci, z którymi się podróżuje. Należy także pamiętać, że choć większość zasad obowiązujących w TPN nie ulega częstym zmianom, to i tak warto zapoznać się z aktualnym regulaminem, zanim wyruszy się na wycieczkę.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu