PowrótWróć do bloga
Jak sprawdzać pogodę w Tatrach?Decathlon GO,10.10.2021

Jak sprawdzać pogodę w Tatrach?

PowrótPowrót

Jak sprawdzać pogodę w Tatrach?

Turystyka
Jak sprawdzać pogodę w Tatrach?Decathlon GO
10.10.20217 min czytania
Udostępnij

Podróżnik jest narażony na wiele niebezpieczeństw, tym bardziej, jeśli podróżuje samotnie. Jednak pamiętając o odpowiednim sprzęcie, zdrowym rozsądku i kilku zasadach, można nauczyć się omijać oraz prawidłowo reagować nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Przykładowo wychodząc w Tatry, zawsze warto sprawdzić wcześniej aktualną prognozę - a ta zmienia się nierzadko dość dynamicznie. W dzisiejszym artykule opowiemy między innymi o tym, gdzie sprawdzić pogodę w górach, oraz:

  • jakie aplikacje pogodowe dla Tatr są najlepsze,

  • na które zjawiska pogodowe można natknąć się najczęściej,

  • co zrobić, jeśli na szlaku zastanie nas burza,

  • z kim kontaktować się w razie wypadku w górach.

Jest to wiedza, którą warto posiadać, ale w żadnym wypadku nie należy się zniechęcać do próby poradzenia sobie ze szczytami z obawy o niebezpieczeństwo. Pogoda w Tatrach może co prawda sprawić psikusa, ale górskie wojaże odbywa się nierzadko w towarzystwie niesamowicie pomocnych i doświadczonych osób, na których wsparcie można liczyć. Przy okazji wiecznie żywa pozostaje zasada: „Nie masz kondycji i żadnych doświadczeń w wędrówkach po górach? Nie wybieraj Tatr Wysokich na pierwszy ogień!”.

Gdzie sprawdzić pogodę w górach?

Czasy, gdy „po dzienniku” oglądało się w telewizji prognozę, aby wiedzieć, czego można spodziewać się na następny dzień, już dawno minęły. Istnieją jeszcze co prawda specjalistyczne programy takie jak TVN Meteo, ale w przypadku osób chcących wybrać się w góry, taka forma pozyskiwania wiedzy jest co najmniej… niewygodna. Rzadko kiedy korzysta się też z komunikatów pogodowych w radiu, o informacjach drukowanych w dziennikach nie wspominając. Jak sprawdzać pogodę w Tatrach? Oczywiście w internecie! Jest na to kilka sposobów:

  1. W wyszukiwarce. Można z powodzeniem wpisać w Google frazę „pogoda Tatry” i już w samych wynikach pojawia się diagram z podstawowymi danymi, w tym wykres temperaturowy dla najbliższych ośmiu godzin oraz szansa opadów i warunki wietrzne.

  2. Na stronach Tatrzańskiego Parku Narodowego.. Nie ma tam zbyt wielu danych, ale są one podzielone na kilka konkretnych punktów: Morskie Oko, Dolinę Pięciu Stawów, Zakopane, Łomnicę, Kasprowy Wierch oraz Dolinę Kościeliską i Chochołowską. Oprócz tego na tej samej stronie można podejrzeć jakość powietrza na terenie parku.

  3. Na żywo - obserwując kamerki TOPR. Szybkie spojrzenie w kilka punktów i widać jak na dłoni, czego można się spodziewać.

  4. Wykorzystując różne aplikacje pogodowe dla Tatr. O nich kilka słów poniżej, ponieważ dedykowane „apki” zasługują na szersze omówienie - są najbardziej szczegółowe.

  5. Wchodząc na ogólnopolskie strony z prognozą pogody. Tam również można znaleźć prognozę pogody, ale będzie ona raczej skoncentrowana na największych miastach i miejscowościach, takich jak Zakopane, Nowy Targ, Bukowina Tatrzańska itd.

Co istotne, pogodą trzeba się zainteresować nie tylko zimą oraz w porach przejściowych, ale i latem. Kiedy „na dole” wydaje się, że wszystko jest w porządku, to „na górze” może zaledwie w pół godziny rozpętać się burza. Tzw. piękna pogoda w Tatrach jest… wyjątkowo zdradliwa.

Gdzie sprawdzać prędkość wiatru w górach?

Dlaczego trzeba się przejmować wiatrem w górach? Jeśli ktoś zadaje sobie to pytanie, to z pewnością jeszcze nie trafił na trudniejsze warunki lub poruszał się tylko w niższych partiach. Otóż warto wiedzieć, że na graniach wiatr wiejący z prędkością 50-100 km/h to „normalka”, szczególnie zimą. Porywy? Nawet do 150 km/h! Jeśli taki wiatr zjawi się w mieście, to strażacy jeszcze przez wiele godzin muszą usuwać skutki wichury. Tym bardziej warto wyobrazić sobie, co taki podmuch może zrobić z człowiekiem w nieco bardziej otwartej, górskiej przestrzeni.

Pogoda w Tatrach może być zmienna w trybie „z godziny na godzinę”. Dlatego jeśli pojawią się informacje, że spodziewane warunki wietrzne będą trudne, to lepiej… odpuścić. Silny wiatr może sprawić nawet sporo kłopotów z oddychaniem, trzeba też uważać na powalone drzewa i spadające gałęzie. Jednak jeśli już znajdziemy się w trakcie takiej zawieruchy w górach, to dobrze jest mieć przy sobie coś ciepłego do ubrania, aby nie poddać się zbyt prędko procesowi wychłodzenia. Oprócz tego warto pamiętać, aby nie ustawiać się plecami do wiatru, ponieważ to może jeszcze mocniej zaburzyć rytm oddechowy. Usta warto zasłonić np. bandaną lub szalem.

Gdzie sprawdzać prędkość wiatru w górach? Można to z powodzeniem uczynić w miejscach opisanych na wcześniejszej liście, również korzystając z aplikacji mobilnych - z tego powodu przed wybraniem na szlak dobrze jest porządnie naładować telefon i włączyć pakiet danych mobilnych. Warto też mieć ze sobą powerbank. W niektórych przypadkach sam TOPR interweniuje, ściągając turystów ze szlaków lub wręcz zamykając je.

Burze w górach

Nie mniejszy problem stanowią burze. Pogodę w Tatrach należy sprawdzać również pod ich kątem - aby nie dać się zaskoczyć. Gdy do niekorzystnego i porywistego  wiatru dochodzą jeszcze inne zjawiska, takie jak ulewny deszcz oraz pioruny, to sytuacja zaczyna być naprawdę groźna.

Burzę w górach można nauczyć się rozpoznawać - słynne powiedzenie „cisza przed burzą” pasuje tu jak ulał. Bardzo często właśnie tak się dzieje: brak wiatru, zaduch, mocno operujące promienie słońca i powoli kłębiące się chmury. To wszystko faktycznie „czuć w powietrzu”! Jeśli takie zjawiska się pojawią, a do tego są one zgodne z wcześniej sprawdzoną prognozą dla Tatr, to należy natychmiast przerwać atakowanie szczytu i zejść niżej, najlepiej w poszukiwaniu schroniska.

Natomiast jeśli burzowa pogoda dla Tatr nas nie odstraszyła, wszystkie symptomy zostały zignorowane i pioruny zbliżają się w szybkim tempie, to w żadnym wypadku nie należy chronić się pod samotnymi skałami i drzewami, lub pod wysokimi drzewami w lesie. Najlepszym miejscem będzie kosodrzewina, w pozycji przykucniętej. Obowiązkowo należy też wyłączyć całą elektronikę, a w pierwszej kolejności smartfona.

Aplikacje pogodowe dla Tatr

Lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego każdy posiadacz smartfona z iOS lub Androidem powinien uzbroić się w kilka przydatnych aplikacji. Które z nich pomogą sprawdzić pogodę w Tatrach?

Windy.com

Aplikacja stworzona przez czeską firmę, która opiera swoje wskazania na szwajcarskim serwisie meteorologicznym Meteoblue. Pokazuje ona oczywiście temperaturę, prognozowane opady i zachmurzenie, czy wilgotność, ale poza tym można sprawdzić prędkość wiatru, czy jakość powietrza. O jej jakości świadczą wysokie oceny, które otrzymała w sklepach Google i Apple.

Wersja: iOS / Android / web

BlitzortungLive (Lightning Monitor)

Aplikacja, która pozwala na żywo śledzić wyładowania, a tym samym przemieszczające się burze. Po włączeniu powiadomień push może to być pierwszy alarm przed tym bardzo niebezpiecznym zjawiskiem pogodowym.

Wersja: iOS / Android / web

Accuweather

Najpopularniejszy program z zaawansowanymi danymi pogodowymi, używany na całym świecie. Przyda się również w przypadku prognozy dla Tatr.

Wersja: iOS / Android / web

Kasprowy Wierch - PKL

Pogoda to tylko jedna z opcji tej aplikacji, którą warto sprawdzić przed letnim wyjazdem w góry. Co ciekawe, w przypadku problemów z zasięgiem, można skorzystać w niej z map w trybie offline.

Wersja: iOS / Android

Gdy pogoda w Tatrach zaskoczy. Gdzie szukać pomocy?

Przede wszystkim warto zacząć od zainstalowania aplikacji RATUNEK, dostępnej zarówno na urządzenia Apple, jak i Android. To uniwersalne narzędzie przyda się nie tylko w Tatrach, ale i w innych górach oraz na wodzie. Jego unikalną cechą jest to, że ratownicy odbierający połączenie od poszkodowanego lub zgłaszającego, mają od razu udostępnioną jego lokalizację GPS. To zdecydowanie najszybsze, najlepsze i najbardziej skuteczne rozwiązanie w Polsce.

Gdyby sytuacja zdarzyła się po słowackiej stronie Tatr, można skorzystać z identycznie działającej aplikacji o nazwie Horská záchranná služba (Android, iOS). Wybierasz się w góry? Oba te narzędzia powinny się obowiązkowo znaleźć na smartfonie!

Jak sprawdzać pogodę w Tatrach? Z powyższym poradnikiem nie jest to już takie trudne. Warto jednak pamiętać, aby… po prostu to robić. Przezorny zawsze ubezpieczony!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu