PowrótWróć do bloga
Wyprawa na szlak. ABC chodzenia po górachDecathlon GO,03.03.2020

Wyprawa na szlak. ABC chodzenia po górach

PowrótPowrót

Wyprawa na szlak. ABC chodzenia po górach

Trekking
Wyprawa na szlak. ABC chodzenia po górachDecathlon GO
03.03.20207 min czytania
Udostępnij

Przed Tobą debiut na górskim szlaku? Jeśli chcesz połknąć górskiego bakcyla, zakochać się w widokach, które nie sposób opisać, i odkryć nowe tereny, warto odpowiednio się przygotować. Chodzenie po górach jest wymagające i często zaskakuje ekstremalnie zmienną pogodą, ale dzięki niemu doświadczysz, czym jest dyscyplina, pokora i dobra organizacja. 

Zanim wyruszysz w góry, zadbaj o kondycję

Jeśli postawiłeś sobie za cel zdobycie górskiego szczytu Tatr lub spacer po bieszczadzkich grzbietach, warto upewnić się, że mierzysz siły na zamiary. Wyprawa w góry dla wielu, szczególnie początkujących, osób może okazać się nie lada wyzwaniem. Góry – niezależnie od tego, które wybierzesz – bardzo szybko weryfikują kondycję i umiejętności. Pamiętaj, że kilometraż w górach liczony jest razy dwa w stosunku do tego, który robisz na płaskim terenie. Zarówno Twoja kondycja, jak i odporność organizmu zostaną wystawione ponadto na próbę wiatru, deszczu, słońca, a nawet zupełnie niespodziewanego śniegu. Musisz mieć również świadomość wymagającego podłoża, pełnego kamieni, skał i błota, a także trudnych technicznie szlaków. Dlatego zanim zdecydujesz się na wyprawę, zadbaj o swoją kondycję i popracuj nad wytrzymałością organizmu. Zacznij od intensywnego marszu, stopniowo zwiększając jego długość. Ćwicz z obciążeniem, wzmacniając poszczególne partie ciała. Biegaj, jeździj rowerem lub na rolkach. Ćwiczeniem świetnie przygotowującym ciało do chodzenia po górach jest marsz po schodach. Ten z pozoru prosty trening doskonale wzmacnia nogi i dolne partie pleców, co jest niezbędne do długich wypraw górskich. Kiedy nabierzesz wprawy, marsz po schodach zamień na bieg po schodach, pamiętając o równomiernym oddechu. Planując trasę, wybierz szlak dopasowany poziomem trudności do swoich możliwości. Pamiętaj, że zdobycie szczytu to tylko połowa sukcesu, bo jeszcze musisz z niego zejść i wrócić do bazy. 

Plecak – niezbędnik górskiego wędrowca

Nieważne, czy wybierasz się na dwudniową wycieczkę w sezonie wiosennym czy jednodniową, krótką wyprawę zimowym porankiem, zawsze powinieneś mieć ze sobą plecak. Jaką wielkość i model wybierzesz, to zależy od Ciebie i Twoich preferencji. Co powinieneś do niego zapakować?

  • Kurtkę lub płaszcz przeciwdeszczowy. 

  • Ubrania na zmianę (bluzę, koszulkę, bieliznę termiczną). 

  • Czapkę lub chustę wielofunkcyjną. 

  • Nieprzemakalne rękawiczki.

  • Telefon i powerbank – pamiętaj, by w telefonie zapisać numer alarmowy pogotowia ratunkowego. Poza tym zainstaluj aplikację do chodzenia po górach RATUNEK, która w krytycznej sytuacji pomoże służbom ustalić dokładnie Twoją pozycję. 

  • Latarkę czołówkę – to niezbędny element na kilkudniowe wyprawy lub w sytuacji, kiedy nie zdążysz wrócić po zapadnięciu zmroku. 

  • Apteczkę – bandaż, opatrunek jałowy, opaskę uciskową, wodę utlenioną, tabletki przeciwbólowe.

  • Mapę – papierową lub w formie aplikacji na telefon lub zegarek. Sprawdzi się dla osób początkujących do wytyczania szlaku lub dla zaawansowanych podróżników, którzy chcą obejść utarte ścieżki. 

  • Zapas jedzenia i picia – ilość prowiantu powinna być dopasowana do długości trasy. Na krótkich odcinkach sprawdzą się batony energetyczne i kanapki. Na długie wyprawy warto zabrać ze sobą podróżną butlę gazową, naczynia lub termos i żywność liofilizowaną. Zarówno krótko-, jak i długodystansowcy docenią aluminiowe butelki na wodę. Są lekkie, nie nagrzewają się w słońcu i utrzymują stałą temperaturę płynu. 

  • Kije trekkingowe – akcesoria, które zdobywają coraz większe uznanie wędrowców, nawet tych zaawansowanych i zaprawionych w zdobywaniu różnych szlaków. Ułatwiają poruszanie się po górskich ścieżkach, ale też odciążają kolana i plecy. Warto wybierać modele składane i lekkie, które na łatwiejszych odcinkach można schować do plecaka.

  • Folię NRC (koc ratunkowy, folię życia) oraz gwizdek.

Buty – obowiązkowy sprzęt do chodzenia po górach

Zanim wyruszysz w góry, pamiętaj o butach – podstawie udanej wyprawy, a przede wszystkim Twojego bezpieczeństwa. Muszą być wygodne, nieprzemakalne i dawać palcom możliwość swobodnego poruszania. Bardzo ważne, by były przynajmniej o rozmiar większe od rozmiaru, który nosisz na co dzień, byś swobodnie mógł założyć grubą skarpetę, a przy schodzeniu ze szczytu Twoje palce nie uderzały o czubek buta, co może skutkować zasinieniem paznokci. Wybierając obuwie górskie, koniecznie zwróć uwagę na rodzaj bieżnika. Podeszwa ma fundamentalne znaczenie w jakości poruszania się po szlakach i w stabilności kroków. Bieżnik nie może być zupełnie gładki, a tym bardziej zbyt agresywny, który stosowany jest np. w butach do biegów terenowych lub biegów przeszkodowych OCR (Obstacle Course Racing). Dlaczego? Duże i głęboko nabijane kołki zupełnie nie sprawdzą się na mokrych skałach i kamieniach, powodując jeszcze większy poślizg. Podeszwa butów górskich musi gwarantować idealną przyczepność w każdym terenie. Jeśli szukasz modelu, który posłuży cały rok, postaw na buty z membraną. Doskonale sprawdzą się w mokrych warunkach, zarówno podczas jesiennej ulewy, jak i zimą, w wysokim śniegu. Bardzo ważna jest również odpowiednia wentylacja buta, która ochroni stopę przed przegrzaniem i odparzeniami. 

Wysokie czy niskie? To dylemat każdego początkującego wędrowca. Buty niskie, tzw. podejściowe, to opcja dla doświadczonych zdobywców gór. Modele o wyższej cholewce chronią kostkę przed uderzeniami i ewentualnym skręceniem stawu skokowego, dlatego polecane są wędrowcom początkującym. Zwróć uwagę, czy buty mają dodatkowe elementy usztywniające piętę, kostki i palce. Wewnętrzna podeszwa buta powinna być idealnie wyprofilowana, by wspierać śródstopie i zapobiegać przesuwaniu się stopy. Wysoka cholewka to również dodatkowa ochrona przed śniegiem i wilgocią. Pamiętaj także, by przed wyprawą w góry dobrze rozejść buty. Ubranie na ścieżkę nowej pary to zły pomysł, który w najlepszym wypadku zakończy się bolesnymi odciskami. 

Stawiasz pierwsze kroki w trekkingu? Pamiętaj, że na bezpieczną i udaną wyprawę w góry składa się wiele czynników: odpowiedni ubiór i obuwie, dobrze spakowany plecak, wcześniej przygotowany i przemyślany plan wyprawy, odpowiedzialne zachowanie na trasie i kondycja, która pozwoli dojść w upragnione miejsca. Dlatego zawsze poziom trudności trasy dopasuj do swoich możliwości. Kiedy Twoje górskie umiejętności wzrosną, celuj w trudniejsze szlaki. Tylko stopniowe poznawanie gór pozwoli na odkrywanie ich piękna, a Tobie na zostanie doświadczonym wędrowcem.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu