Czym jest wskaźnik WHR?
Wskaźnik WHR (ang. waist-hip ratio) określa stosunek obwodu talii do obwodu bioder. To prosty do wykonania test, który podaje informację o odkładaniu się tkanki tłuszczowej w ciele. Dzięki niemu można określić typ sylwetki. W celu wyznaczenia wskaźnika WHR u kobiet talię mierzy się w połowie odległości między łukiem żebrowym, a górnym brzegiem kości biodrowej, natomiast biodra w miejscu najszerszego obwodu miednicy. Mężczyźni mierzą w talię na wysokości pępka, a biodra przy górnej części kości biodrowej. Wskaźnik WHR większy lub równy 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn wskazuje na androidalny typ sylwetki (jabłko). Wskaźnik WHR niższy niż 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn wskazuje na sylwetkę typu gynoidalnego (gruszka).
Dwa typy sylwetki - gynoidalna i androidalna, co one oznaczają?
Tkanka tłuszczowa, która nadmiernie gromadzi się w naszym ciele spowodowana jest niewłaściwym odżywianiem, brakiem aktywności fizycznej, stresem, a także tendencjami do “tycia”. Tłuszcz odkłada się głównie na brzuchu, wokół bioder tworząc niechciane “boczki”, “wałeczki”, szerokie uda, a także kłopotliwy cellulit - wszystko to spowodowany jest nadmiarem tkanki tłuszczowej i stanowi utrapienie wielu kobiet w różnym wieku. U mężczyzn znowu większym problemem staje się zbyt duży obwód w talii, “piwny brzuszek”, szeroki tułów, które są efektem niewłaściwego trybu życia, jak i specyfiką rozmieszczenia nadmiaru tkanki tłuszczowej w mężczyzn.
Wyróżniamy dwa rodzaje sylwetki tzw. “gruszka” - sylwetka gynoidalną, gdzie biodra są szersze (najczęściej występujący typ sulwetki u kobiet) i sylwetka “jabłko” tzw. androidalna o szerokim obwodzie talii (występuje głównie u mężczyzn). Otyłość brzuszna powstaje przez odkładanie się tkanki tłuszczowej wewnątrz organizmu na narządach. Jest to bardzo niebezpieczne dla ich funkcjonowania, a dla nas trudne do zredukowania. Otyłość pośladkowo - udowa jest nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej w dolnej części ciała od pasa w dół.
Ryzyko otyłości - kobieta i jej kompleksy
Otyłość jest nam wszystkim dobrze znaną chorobą cywilizacyjną. Przysparza kłopotów i wstydliwości nie tylko kobietą ale i mężczyzną. Otyłość brzuszna jest źródłem wielu kompleksów głównie kobiet, które na wiele sposób próbują jej zapobiec. Tłuszcz, który odkłada się na brzuchu jest o wiele bardziej niebezpieczny niż ten na udach. Dlaczego? Dlatego, że pod warstwą skóry i tłuszczu na naszym brzuchu znajdują się narządy wewnętrzne, które narażone są na przenikające złogi tłuszczu. Jeśli wskaźnik WHR wskaże nam otyłość powinniśmy działać szybko. Otłuszczenie narządów wewnętrznych powoduje ich gorszą pracę, a także doprowadza do wielu chorób powiązanymi z poszczególnymi organami.
Choroby to jedno i niewątpliwie musimy zadbać o nasze zdrowie “wewnętrzne”, natomiast wiele kobiet odczuwa dyskomfort psychiczny spowodowany wyglądem swojego ciała. Stres, brak akceptacji przez partnera, bliskich, a co najgorsze przez samego siebie powoduje coraz większą “zajadaną” frustrację, złość, a także gorsze samopoczucie psychiczne, a w najgorszym wypadku depresję. Przy otyłości brzusznej często pojawiają się szerokie biodra i niezgrabne nogi, na których widoczna jest tzw. “pomarańczowa skórka” czyli cellulit. Kobiety czują się wtedy mało atrakcyjne, wstydliwe, nie mają pewności siebie i ukrywają swoje niedoskonałości pod postacią “szarych myszek”. Ale czy tak to powinno wyglądać? Zdecydowanie nie! Jak to mówią, nie wygląd jest najważniejszy… kobieta ma wiele innych atutów, które może wykorzystać podczas walki z otyłością. Przede wszystkim, my kobiety posiadamy umiejętność zjednywania sobie koleżanek, a także przywiązywania do bliskich. Płeć piękna na początek powinna odnaleźć ukojenie przy najbliższej osobie, która w każdej sytuacji będzie potrafiła wesprzeć i pomóc w realizowaniu celu, a także zachęci do zmiany i sukcesywnie będzie Cię w niej wspierać. Kolejnym krokiem jest poszerzanie wiedzy i kulinarnych zdolności o lekkostrawne potrawy, różnorodność składników, a także wyszukiwanie wyrafinowanych smaków dzięki, którym przyrządzisz dania o jakich marzysz. Jeśli masz koleżanki, przyjaciółki, które możesz poprosić o pomoc i zachęcić do wspólnego aktywnego spędzania czasu to wspólnie umówicie się na metamorfozę! Razem jest zdecydowanie łatwiej o motywację. Twój wdzięk, poczucie humoru i optymizm powinien towarzyszyć Ci w próbie podjęcia wyzwania. Wszystko jest do zrobienia, potrzebujesz jedynie czasu, systematyczności, wiary w to co chcesz osiągnąć, a także pozytywnego nastawienia. Jeśli twój partner chciałby Ci towarzyszyć, zgódź się, może to jeszcze bardziej zbliży Was do siebie!
Jak spalić tłuszcz trzewny, jakie aktywności powinniśmy podejmować?
Tłuszcz trzewny otacza nasze narządy wewnętrzne takie jak: serce, wątroba, jelita, aby go spalić należy połączyć odpowiednią suplementację z prawidłowym odżywianiem, a przede wszystkim włączyć aktywność fizyczną.
Jak powinniśmy ćwiczyć? Przede wszystkim wykonywać podstawowy ruch, który pozwala na spalanie kalorii tj. marsz, spacery, gimastyka w ciągu dnia, do tych czynności powinniśmy z czasem dołączać inne aktywności i je urozmaicać. Wraz z progresją, a także z długością wykonywania ćwiczeń możesz zamienić je na: szybkie marsze, marszobiegi, trucht, jazdę na rowerze, pływanie, nordic walking wiosłowanie, orbitrek itd. Wskazany jest również trening siłowy z małym obciążeniem i częstymi powtórzeniami (np. z hantlami). Zacznij od dodatkowego ruchu 2-3 razy w tygodniu po 15-20 min. Następnie w miarę możliwości możesz zwiększyć częstotliwość od 4-5 razy w tygodniu po 30 min i więcej. Każdy z tych wysiłków po pierwszych miesiącach nie powinien trwać krócej niż 30 min. Pamiętaj, że rodzaj wykonywanej aktywności zależy od twojego samopoczucia, od tego czy twoja waga nie obciąża stawów np. kolanowych, jeśli czujesz się dobrze i uznasz, że ćwiczenia wykonujesz swobodnie, możesz zwiększyć częstość i rodzaj ich wykonywania. Jeśli jednak nie czujesz się pewnie, zawsze masz możliwość skontaktowania się z trenerem personalnym, który udzieli Ci odpowiednich informacji i z pewnością pomoże sporządzić początkujący plan treningowy.
Dzięki wskaźnikowi WHR będziemy potrafili rozpoznać rodzaj naszej sylwetki, wartości WHR świadczą o ryzyku otyłości oraz o powiązanych z nią chorobach: cukrzycą, miażdżycą, ciężkim oddechem, podwyższonych cholesterolem. Bez względu na płeć, wiek i rodzaj sylwetki, gdy Twoja masa ciała jest zbyt duża należy koniecznie podjąć kroki do jej zredukowania. Skorzystaj z piramidy żywieniowej, która może okazać się pierwszym etapem do wprowadzenia prawidłowych nawyków żywieniowych, pamiętaj o regularnych posiłkach, o piciu wody, a także umiarkowanej, systematycznej aktywności fizycznej.