PowrótWróć do bloga
Jak radzić sobie z kolką podczas biegania?Hubert Kulikowski,15.03.2021

Jak radzić sobie z kolką podczas biegania?

PowrótPowrót

Jak radzić sobie z kolką podczas biegania?

Bieganie
Jak radzić sobie z kolką podczas biegania?Hubert Kulikowski
15.03.20215 min czytania
Udostępnij

Każdy biegacz podczas treningu doświadczył nieprzyjemnego kłucia w okolicy brzucha, przypadłość ta określana jest mianem kolki biegacza. Jednak zjawisko te występuje również podczas innych aktywności fizycznych, nawet wynikających z codziennych obowiązków takich jak sprzątanie czy mycie okien lub prac w ogrodzie. Ileż to razy skutecznie niweczyła pokonanie zaplanowanej trasy, lub pobicie życiowego rekordu zmuszając do zmniejszenia tempa, bądź przerwania treningu. Niestety obecnie medycyna jest bezradna, pomimo ogromnego rozwoju przemysłu farmaceutycznego przyczyna a co najważniejsze remedium na kolkę pozostaje nieznane. Według lekarzy za powstały ból odpowiedzialne są miedzy innymi skurcze mięśni gładkich powszechnie występujących w naszym organizmie szczególnie w rejonie brzucha. Jednak nie jest to z pewnością jedyna przyczyna kolki. Niestety dokładne zbadanie zjawiska jest nie lada wyzwaniem, gdyż sam ból potrafi występować w różnych obszarach ciała, głownie po lewej bądź prawej stronie brzucha, jednak znane są również przypadki odczuwania charakterystycznego kłucia podczas wysiłku w obszarze podbrzusza, pachwiny czy nawet łopatek. Ponadto sam dyskomfort występuje nieregularnie, stąd problemy z dokładnym zbadaniem przyczyny. Problem kolki jest tak powszechny i różnorodny, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak jej zapobiegać, oraz w jaki sposób pozbyć się kłucia, jednak poniżej przedstawiam sposoby rekomendowane przez doświadczonych sportowców.

Czym jest kolka biegacza?

Aby znaleźć rozwiązanie problemu należy najpierw zrozumieć jego charakter. W przypadku  kolki kryje się on  najprawdopodobniej w mięśniach gładkich a dokładnie ich skurczach podczas aktywności fizycznej. To właśnie ten fragment naszego organizmu powoduje uporczywy ból podczas biegu. Jednak budowa anatomiczna każdego człowieka jest zbliżona, dlaczego więc nie każdy doświadcza tego problemu, oraz dlaczego jest tak nieregularny? Oczywiście, nie bez znaczenia jest aktualna kondycja naszego organizmu, jednak to nie wszystko, dużą rolę odgrywa również obciążenie układu pokarmowego podczas treningu, dlatego warto rozważyć bieganie na czczo. Kolka może wynikać z szeregu czynników, zarówno techniki biegania, pozycji podczas biegu jak i samej diety.

Przyczyny kolki podczas treningu

Przyczyny kolki są nieustannie badane, ale specjaliści nadal nie są w stanie wskazać konkretnego powodu jej występowania. Za jej pojawienie się bezapelacyjnie odpowiedzialny jest stan naszego organizmu, procesy trawienne, dieta, czy wysiłek nieadekwatny do możliwości naszego ciała. Jednak to tylko część podawanych przez medycynę powodów występowania kolki.  Większość specjalistów za kujący ból podczas biegu obarcza winą poniższe czynniki:

 • Urazy mechaniczne układu pokarmowego 

 • Trening niedostosowany do możliwości organizmu

 • Niewłaściwe oddychanie 

 • Zbyt tłusta i ciężka dieta

 • Błędna postawa ciała podczas treningu

 • Napięcia, skurcze i wzdęcia brzucha

 • Krótka przerwa między posiłkiem a aktywnością fizyczną 

 • Stres

 • Anomalie w układzie pokarmowym.

Powyżej wymienione powody są jedynie fragmentem przyczyn występowania kolki, jednak są to czynniki, które powodują je zdecydowanie najczęściej, dlatego też warto skupić się na nich w pierwszej kolejności w celu pozbycia się kolki biegacza. Nie zapominajmy również o odpowiedniej rozgrzewce przed treningiem, która przygotuje nasze ciało do wysiłku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku dużej częstotliwości występowania kolki powinniśmy udać się do lekarza w celu wykluczenia schorzeń organizmu, które mogą ją powodować. Ponadto mierzmy siły na zamiary by aktywność fizyczna była dostosowana do możliwości naszego organizmu. Nawet tygodniowa przerwa od treningów, ma wpływ na kondycję, dlatego dbajmy o to by nie przeciążać organizmu szczególnie po przerwie od treningów.

Sposoby na kolkę biegacza

Profilaktyka jest kluczem do wyeliminowania problemu, jednak gdy już wystąpi warto wiedzieć jak zniwelować konsekwencje kolki. W związku z powszechnością zjawiska, każdy sportowiec posiada własne wypracowane metody, które dają ulgę przy wystąpieniu kolki. Warto również pamiętać, że to zjawisko o charakterze indywidualnym a sama przyczyna może kryć się pod wieloma czynnikami, dlatego też każdy trenujący powinien wypracować własne rozwiązanie. Najczęściej ulgę przynoszą takie czynności jak:

 • Zwolnienie tempa biegu

 • Uciskanie obszaru bólu

 • Rozciągniecie mięśni brzucha 

 • Pogłębienie oddechu 

 • Wstrzymanie oddechu na kilka sekund

 • Naprzemienne wypinanie i wciąganie brzucha 

Jeśli powyższe czynności nie przynoszą ulgi warto przerwać trening by nie doprowadzić do pogorszenia naszego stanu zdrowia. Bagatelizowanie występowania uporczywej kolki może skutkować trwały pogorszeniem stanu naszych mięśni gładkich. Ponadto w czasie występowania kłucia nie należy siadać czy kucać gdyż może to tylko nasilić ból.

Czy istnieje lek lub suplement na kolkę?

Powszechność występowania problemu motywuje przemysł farmaceutyczny do nieustannych badań dotyczących kolki, oraz jej profilaktyki i leczenia. Niestety dokładne zbadanie problemu okazało się nie lada wyzwaniem, dlatego też nadal ma leku na kolkę, którego stosowanie skutecznie eliminuje problem jej występowania. Jeśli jednak podążymy tropem skurczów mięśni to z łatwością trafimy na remedium w postaci magnezu, który znacząco zmniejsza częstotliwość występowania tego zjawiska. Dlatego warto dbać o prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie stosując dietę o wysokiej zawartości magnezu. Dobrym rozwiązaniem będzie również suplementacja, jednak przy doborze odpowiednich środków należy wziąć pod uwagę nie tylko skład, ale również przyswajalność tego składnika. Badania wykazują również, że częstotliwość występowania kolki jest zdecydowanie mniejsza u zawodowców, a znacznie wyższa u osób podchodzących do aktywności amatorsko. Bezapelacyjnie ma to związek z kondycją organizmu i częstotliwością treningów. Dlatego specjaliści zalecają regularność treningów, oraz dostosowanie ich do możliwości naszego organizmu. Badania dotyczące kolki dotyczą również konkretnych dyscyplin sportów, poniżej przedstawia się częstotliwość występowania kolki w poszczególnych dziedzinach sportu:

 1. Pływanie 75%

 2. Bieganie 69%

 3. Jazda konna 62%

 4. Aerobik 52%

 5. Koszykówka 47%

 6. Kolarstwo 32%

Analizy te nasuwają konkretne wnioski, które wskazują na to, że kolka występuje głownie w dyscyplinach polegających na długotrwałej jednostajnej aktywności. Ma to prawdopodobnie związek z procesami beztlenowymi zachodzącymi podczas uprawiania sportów o takim charakterze, gdyż aktywność nieregularna, lub interwałowa zdecydowanie zmniejsza szansę na wystąpienie kolki.

Czy jesteśmy skazani na kolkę podczas biegania?

Pomimo, że medycyna nadal jest bezradna w kwestii kolki biegacza, to jesteśmy w stanie określić czynniki, które sprzyjają jej wystąpieniu, dlatego też by uniknąć nieprzyjemnego bólu warto skupić się na ich wyeliminowaniu. Niwelowanie skutków wystąpienia kolki opiewa głownie o optymalizację oddechu, oraz rozciągnięcie mięśni brzucha, co jasno sugeruje gdzie najczęściej leży problem. Pomimo powszechności zjawiska, jest ono niezwykle różnorodne, począwszy od miejsca występowania objawów po rodzaj aktywności fizycznej jaka ją powoduje. Narzuca to indywidualne podejście do sposobu profilaktyki. Podstawowym aspektem o który powinniśmy zadbać jest właściwy poziom magnezu w naszym organizmie. Resumując nie ma skutecznego remedium dla kolki biegacza, medycyna pomimo licznych badań nadal jest bezradna, jednak doświadczeni sportowcy dzielą się swoimi metodami by jej zapobiegać i eliminować jej skutki, które zostały wymienione powyżej. Jeśli jednak nie przyniosą one oczekiwanego rezultatu warto rozważyć wizytę u lekarza, gdyż może okazać się, że przyczyna leży w stanie naszego zdrowia. Szereg badań może nakreślić Nam nie tylko przyczynę kolki, ale również drogę leczenia i suplementacji, aby w pełni wykorzystać możliwości naszego organizmu podczas biegania.

Autor
Hubert Kulikowski

Urodzony na lubelskich równinach miłośnik obcowania z naturą. Doświadczony pasjonat wędkowania z niemal dwudziestoletnim stażem, kilkukrotny laureat zawodów wędkarskich. Szczególnie poświęcony wszystkimi odmianami wędkarstwa spinningowego i gruntowego.