PowrótPowrót

Kalistenika – droga do ponadprzeciętnej sprawności i doskonałej sylwetki

Kalistenika
Kalistenika – droga do ponadprzeciętnej sprawności i doskonałej sylwetkiDecathlon GO
02.04.20206 min czytania
Udostępnij

Ostatnie lata to rozkwit street workoutu i kalisteniki: dwóch modeli treningu, które mają ze sobą wiele wspólnego, w tym przede wszystkim fakt, że w ćwiczeniach wykorzystuje się ciężar własnego ciała. Złożone figury kalisteniczne robią olbrzymie wrażenie, ale zanim uda się wykonać pełny pokaz, minie sporo czasu. Początki w kalistenice są bowiem dość monotonne, a jednak bezdyskusyjnie skuteczne.

Kalistenika: czym jest i kto na niej skorzysta?

Kalistenika to forma treningu skupionego na rzeźbieniu doskonałej sylwetki. Ćwiczenia wykonuje się albo bez sprzętu, albo z wykorzystaniem podstawowych akcesoriów, na przykład drążków czy poręczy. Trening w tej formie zresztą był bardzo popularny, zanim w siłę urosły siłownie, a wraz z nimi typowe sporty sylwetkowe wywodzące się z kulturystyki. Dziś jednak kalistenika zyskuje sobie coraz więcej zwolenników, głównie dzięki temu, że nie tylko poprawia rzeźbę mięśni, ale pozwala też wypracować tak zwaną siłę użyteczną. Często wykonuje się tu bowiem ćwiczenia wielostawowe i angażujące te same grupy mięśni, co niektóre codzienne czynności.

Właśnie z tego powodu kalistenika nie musi być dziś rozpatrywana tylko jako dyscyplina samodzielna. Trening z masą własnego ciała jest też świetnym urozmaiceniem innych dyscyplin sportowych: od triathlonu, po jogging i od profesjonalnego tenisa, po turystykę rowerową. Podstawowe ćwiczenia kalisteniczne wchodzą w skład treningów ogólnorozwojowych: aktywują większość dużych grup mięśniowych, choć tradycyjnie w treningu z masą własnego ciała większy nacisk kładzie się na górne partie mięśniowe.

Od czego zacząć przygodę z kalisteniką?

Do podstawowych ćwiczeń kalistenicznych nie potrzeba w zasadzie żadnego sprzętu. Ten stanie się istotny później, kiedy osiągniesz już wyższy pozom i będziesz chciał notować widoczny progres. Na starcie potrzeba wygodnej odzieży – niekoniecznie bardzo obcisłej, chodzi tylko o to, żeby była wygodna. Przydać się może jeszcze mata lub drążek, ale to już mocno będzie zależało od tego, jak skomponujesz swoje pierwsze treningi.

Podstawowe ćwiczenia kalisteniczne

  1. Podciąganie na drążku. To ćwiczenie ma naprawdę wiele wariantów: szeroki lub wąski chwyt, nachwyt, podchwyt lub chwyt neutralny. W czasie podciągania można zaangażować praktycznie wszystkie mięśnie górnej połowy ciała. Od strony technicznej to dość wymagające ćwiczenie i wielu początkujących nie będzie w stanie podciągnąć się ani razu. Wtedy można zamienić podciąganie na jego łatwiejsze wersje: tylko opuszczanie się z drążka lub zwis w połowie wysokości.

  2. Pompki. To najprostsze (choć niebanalne) ćwiczenie, które aktywuje wiele mięśni potrzebnych do wykonania bardziej złożonych figur. Można różnicować poziom trudności zmieniając szerokość podparcia, opierając nogi wyżej, ale można też zdecydować się na któryś z licznych „wariantów” pompek: T-push-up, bomber push-up itp.

  3. Dipy na poręczach. Do tego ćwiczenia nie potrzeba poręczy – wystarczą jakiekolwiek stabilne podpory, na których można się podnieść, trzymając się chwytem neutralnym. Clue ćwiczenia jest powolny powrót z uniesienia na wyprostowanych łokciach do pozycji z ugięciem 90°.

  4. Przysiady. To także proste ćwiczenie, jedno z nielicznych, które w kalistenice wspiera poważnie rozwój mięśni nóg. Jest wiele wariantów przysiadów, które różnią się głębokością siadu czy szerokością podporu, natomiast w każdym przypadku trzeba pilnować, aby kolana nie wystawały przed stopy ani na zewnątrz.

  5. Unoszenie nóg. Leżąc na plecach unieś po prostu nogi nad głowę. Jeśli w czasie treningu postarasz się „zgarbić” plecy, przećwiczysz mięśnie brzucha, a jeśli pozostaną one proste, aktywowane zostaną zginacze bioder. Tym ćwiczeniem warto zastąpić popularne brzuszki, które dość mocno obciążają odcinek szyjny kręgosłupa, a zwykle nie dają imponujących rezultatów.

Co dalej w kalistenice?

Trening z masą własnego ciała ma tę zaletę, że pełny zestaw ćwiczeń dla początkujących: pompki, przysiady, unoszenie nóg, a do tego na przykład mostek, można wykonać w każdych warunkach i trwa to naprawdę niedługo. Z drugiej strony, efekty w kalistenice przychodzą szybko i może się okazać, że podstawowe ćwiczenia kalisteniczne przestają być wystarczające. Wtedy zostaje kilka możliwości:

  • modyfikacje „domowego” treningu przy wykorzystaniu dostępnych przedmiotów: krzeseł, stołu, kanapy. To pozwala na wprowadzenie elementu progresu i komplikuje trochę podstawowe ćwiczenia, dając mięśniom nowy bodziec do rozwoju;

  • zwiększenie poziomu trudności przez użycie sprzętu: można pompki utrudnić, korzystając z gumy oporowej, przysiady wykonywać na jedną nogę, a w ćwiczeniach brzucha progresować ilością lub czasem przytrzymania w pozycji napięcia;

  • wyjść na ulicę: kalistenikę można trenować nie tylko na profesjonalnej siłowni w strefie funkcjonalnej, ale nawet na starym placu zabaw. Tu już trzeba będzie większej inwencji twórczej albo po prostu siłowni zewnętrznej stworzonej z myślą o street workoucie.

Najtrudniejsze figury w kalistenice łączy się w długie serie, których wykonanie jest olbrzymim wyzwaniem, ale bez dwóch zdań jest też powodem do dumy. Tam już podstawowe ćwiczenia nie wystarczają nawet jako rozgrzewka.

Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu

Kalistenika angażuje nie tylko mięśnie, ale cały aparat ruchu. Pamiętaj więc bezwzględnie o solidnej rozgrzewce. Nawet jeśli pierwsze treningi będą trwały kwadrans, nie bagatelizuj jej – nierozgrzana obręcz barkowa lub plecy to prosta droga do kontuzji. A po treningu możesz skupić się na rozciąganiu: rozgrzane mięśnie stają się bardziej elastyczne i wtedy popracujesz też nad gibkością, która w kalistenice jest niezwykle ważna. Krótką serię rozciągania możesz też wprowadzić przed treningiem, ale pamiętaj, że rozgrzewka nie może się ograniczać tylko do rozciągania.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu