PowrótWróć do bloga
Szukasz motywacji? Myślisz o treningach? Podpowiadamy, jak zacząć regularnie ćwiczyć!Decathlon GO,25.01.2020

Szukasz motywacji? Myślisz o treningach? Podpowiadamy, jak zacząć regularnie ćwiczyć!

PowrótPowrót

Szukasz motywacji? Myślisz o treningach? Podpowiadamy, jak zacząć regularnie ćwiczyć!

Treningi
Szukasz motywacji? Myślisz o treningach? Podpowiadamy, jak zacząć regularnie ćwiczyć!Decathlon GO
25.01.20207 min czytania
Udostępnij

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć, zmienić coś w swoim życiu, to jesteś na dobrej drodze – takie działanie to jednocześnie ogromna szansa i wyzwanie. Brawo! W tym artykule podpowiemy Ci, jak wprowadzić dietę i ćwiczenia, jak zacząć trenować, gdzie szukać motywacji i co robić, by wytrwać w postanowieniu.

Jak zacząć ćwiczyć? Propozycje aktywności 

Panująca moda na bycie fit może zmotywować do zdrowszego trybu życia. Wykorzystaj to, że istnieją naprawdę łatwe sposoby, aby do swojego życia wprowadzić aktywność sportową. Jak to zrobić odpowiedzialnie i jak nie stracić zapału? 

Jak zacząć? Etapy aktywności fizycznej

Jeśli wracasz po przerwie lub jesteś na początku przygody ze sportem, pamiętaj by nie wymagać od siebie od razu najwyższej formy. W pierwszej kolejności zadbaj o minimalną, zalecaną dawkę ruchu i delikatnie wdrażaj aktywność. Podejmuj wybory, które pobudzą Twój organizm – zwiększ liczbę kroków, wybieraj schody zamiast windy i spacer zamiast godziny przed telewizorem. Zwróć uwagę na swoją postawę i wzorce ruchowe – garbisz się lub zakładasz nogę na nogę? Staraj się zachować prostą sylwetkę. Kolejnym etapem jest wprowadzenie aktywności fizycznej – marszobiegi, fitness i ćwiczenia na siłowni z niewielkimi ciężarami są dla Ciebie! Rozszerzaj swoje treningi stopniowo, zaczynając od niewielkich intensywności (2–3 razy w tygodniu) i krótszych treningów (30–45 minut). Gdy będziesz coraz sprawniejszy będziesz w stanie próbować coraz bardziej zaawansowanych aktywności.

Treningi domowe

Nie każda aktywność wymaga wychodzenia z domu – możesz zrobić trening w swoich czterech ścianach. Do wyboru są różne akcesoria – od profesjonalnych gum i hantli, bieżni, orbitreków czy trampolin do improwizacji i wykorzystywania butelek z wodą lub krzeseł. Możesz też skorzystać z pomocy trenera personalnego, który oferuje wspólny trening w domu klienta. Taka forma aktywności pozwoli nabrać Ci pewności siebie i utrwali dobre nawyki.

Ćwiczenia poza domem

Jeśli wolisz ćwiczyć poza domem możesz skorzystać z wielu opcji – siłowni, basenu, tenisa czy grupowych zajęć fitness lub postawić na ruch na świeżym powietrzu. Towarzystwo innych ćwiczących na pewno zwiększy Twoją motywację – możesz zabrać ze sobą kogoś bliskiego. Inne opcje warte sprawdzenia to jazda na rowerze, bieganie i korzystanie z siłowni plenerowych. Zarówno w jednej, jak i drugiej propozycji pamiętaj o rozwadze i nie nadwyrężaj organizmu – zaczynaj powoli i stopniowo utrudniaj i urozmaicaj treningi. Forma będzie stopniowo rosła, a wraz z nią zapał do ćwiczeń.

Jak wytrwać w dążeniu do celu? Motywacja!

Postaw sobie cel… możliwy do osiągnięcia i pracuj systematycznie

Metoda małych kroków sprawdza się zawsze. Pomocne w planowaniu jest mierzenie i zapisywanie postępów oraz wyznaczanie zadań do wykonania. Popularna teza o przyzwyczajeniach mówi, że aby jakaś czynność stała się nawykiem, potrzeba 21 dni. To niestety nieprawda. Dlaczego? Wynika to z charakteru czynności, jaką chcesz wprowadzić, nastawienia oraz panujących warunków. Prawdą jest jednak to, że nawyk wypracowuje się powoli i aby nie zniechęcić się już na starcie, warto dochodzić do dużego celu poprzez mniejsze, osiągane w krótszym czasie. Regularna i zaplanowana praca to sposób na osiągnięcie wymarzonego celu – zaplanowany trening co 2–3 dni jest lepszy niż ogromny zryw raz w tygodniu. Jeśli wytrwasz w regularnych treningach, sukces jest gwarantowany – gdy aktywny tryb życia stanie się Twoją codziennością, zmienisz punkt widzenia i dylemat “ćwiczyć czy nie” nie będzie istnieć. 

Nie bądź w tym sam

Zrób coś dobrego dla siebie i dla innych – namów partnera, kolegów z pracy czy rodzeństwo na wspólne działanie. W grupie raźniej! Motywujcie się wzajemnie, rywalizujcie i dzielcie spostrzeżeniami – to ogromne wsparcie w dążeniu do celu. Pomocna jest również, jeśli jesteś typem preferującym indywidualne sportowe wojaże, idea dzielenia się swoimi pomysłami oraz osiągnięciami na portalach społecznościowych lub w bliskim gronie. Pochwal się znajomym, ile udało Ci się przebiec, pokaż, że jesteś na siłowni lub gotujesz zdrowe pyszności, podziel się celem, do którego dążysz – gdy oznajmisz coś publicznie, staje się to bardziej realne! 

Jeśli zastanawiasz się, jak wprowadzić treningi do swojego życia, to odpowiedź jest prosta – po prostu zacznij! Próbuj różnych aktywności, wybierz te, które odpowiadają Ci najbardziej i ciesz się sportem – wydarzenia, treningi i sportowe atrakcje znajdziesz na Decathlon GO. Namów do zmian swoje bliskie otoczenie, aby czuć wsparcie. To jak? Do dzieła!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu