PowrótWróć do bloga
Trening w domu na poszczególne partie ciała bez użycia sprzętuBarbara Urzędowicz,11.01.2020

Trening w domu na poszczególne partie ciała bez użycia sprzętu

PowrótPowrót

Trening w domu na poszczególne partie ciała bez użycia sprzętu

Trening
Trening w domu na poszczególne partie ciała bez użycia sprzętuBarbara Urzędowicz
11.01.20205 min czytania
Udostępnij

Znalezienie motywacji do uprawiania sportu może być trudne. Pamiętaj, że twoją motywacją z pewnością będzie zadbana sylwetka, lepsze samopoczucie, zdrowie, a także utrzymanie trzeźwego umysłu. Trening w domu może sprawić ci wiele przyjemności. Wykaż się kreatywnością i spróbuj bez użycia sprzętu wykonać swój własny trening w domowym zaciszu. Czytając nasz artykuł dowiesz się jak z łatwością ćwiczyć bez dodatkowych akcesoriów. 

Ćwiczenia górnej części ciała

Istnieje niezliczona ilość sposobów na ćwiczenia ramion, pleców i mięśni klatki piersiowej. Możesz efektywnie je ćwiczyć, korzystając ciężar ciała i niektórych przedmiotów, które posiadasz w domu. 

Pompki (ang. push up)

Zalecane są pompki do ćwiczenia mięśni piersiowych. Ćwiczenie można wykonać na różne sposoby, w zależności od tego jak jesteś sprawny. Istnieją dwa podstawowe warianty: na kolanach lub stopach, zmieniając kąt lub odległość między dłońmi, przy różnych intensywnościach. W miarę upływu czasu postępy zaczną być widoczne, a ramiona będą mocniejsze.

Uginanie łokci przy zawieszonym tułowiu (ang. dips)

Ćwiczenia z ugięciem łokci z zawieszeniem tułowia pomagają budować tricepsy, które są najdłuższymi mięśniami w ramieniu. Jak najlepiej je wykonać? Oprzyj się o niski stół lub krzesło, z nogami ustawionymi na podłodze (lub nawet na podnóżku lub krześle), opuść tułów i zegnij ręce, aż łokcie utworzą kąt 90°. Liczba zejść w dół zależy od tego, jak dobrze się czujesz. Ciężkie ćwiczenie? To całkiem normalne!

Podciąganie na drążku (ang. pull - ups)

Do tego ćwiczenia potrzebujesz drążka do podciągania. Możesz go łatwo znaleźć na naszej stronie internetowej. Pull-upy ćwiczą ramiona i wzmacniają plecy. Dzięki temu ćwiczeniu uzyskasz atrakcyjne plecy w kształcie litery V, takie jak najwyższej klasy pływacy! Jest to trudne ćwiczenie, więc nie zdziw się, jeśli na początku uda ci się podciągnąć tylko raz. 

Z czasem zrobisz znaczący postęp. Ćwiczenie możesz ułatwić sobie korzystając z gumy, która pomoże ci się wybić w górę. 

Ćwiczenie dolnej części ciała 

Każdy chce mieć szczupłe i muskularne uda, zaokrąglone pośladki i jędrne łydki. Możesz pracować nad swoim ciałem dzięki poniższym ćwiczeniom:

Przysiady (ang. squads)

Nie ma ucieczki od tego ćwiczenia, jeśli chcesz zbudować mięśnie nóg. Dobrze wykonany przysiad to najlepszy sposób na ćwiczenie pośladków i ud. Stajesz  na szerokość bioder, ręce wzdłuż tułowia. Zegnij nogi w kolanach, aż kolana utworzą kąt 90 °. Pamiętaj, aby dobrze odsunąć pośladki w tył. Kolana nie powinny wychodzić poza linię palców u stóp. Staraj się nie pochylać tułowia w przód. Pamiętaj również o rotacji kolan na zewnątrz.Możesz utrudnić ćwiczenie, powtarzając je więcej razy, poruszając się w górę i w dół wolniej. Wkrótce będziesz mieć uda ze stali! ‍

Naprzemienne wypady (ang. lunges and steps)

Te dwa uzupełniające się ćwiczenia koncentrują się na mięśniach pośladków i mięśniach dwugłowych uda. Ruch jest prosty. Wykonaj wypad prawą nogą przed siebie i zegnij ją, aż kolano prawie dotknie podłogi. Wypchnij biodro w przód, trzymając napięte mięsnie brzucha i proste plecy. Zbyt łatwe? Następnie spróbuj skoczyć, naprzemiennie zmieniając nogę. To ćwiczenie sprawi, że poczujesz ogień w nogach i pośladkach!!

Możesz również robić kroki na schodach, aby symulować ruchy nogi do przodu i w górę i w dół. Spróbuj ćwiczyć przy muzyce, aby przełamać monotonię.

Ćwiczenia mięśni brzucha

Zasadniczo nie ma potrzeby, aby jakiekolwiek maszyny działały na mięśnie brzucha. Istnieje wiele łatwych ćwiczeń, które są bardzo wydajne w tej części ciała. Przedstawiam kilka z nich.

Ćwiczenie na mięśnie głębokie brzucha (ang. core muscles)

Idealne dla każdego, kto chce mieć płaski i mocny brzuch. Przyjmij następującą pozycję. Wykonaj plank. W podporze przodem na przedramionach i palcach u stóp, napnij mocno mięśnie brzucha. Nie puszczaj pleców, nie wyginaj w odcinku lędzwiowym, staraj się podciągnąć pępek pod kręgosłup. Najlepiej zacząć od trzech serii po 30 sekund. W miarę postępów możesz wydłużyć serię.

Podstawowe brzuszki (ang. crunches)

Jedno z podstawowych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Połóż się na plecach, stopy powinny być rozstawione na szerokość bioder z rękami za głową. Podnieś ramiona około 10 centymetrów nad ziemię, pamiętając o napięciu mięśni brzucha. Łokcie powinny być otwarte na zewnątrz,a  broda oddalona od klatki piersiowej. Napinając mięśnie brzucha i unosząc tułów do góry wykonaj wydech. Twój sześciopak w drodze! ‍

Opuszczanie nóg obunóż - ćwiczenie na dolne partie mięśnie brzucha (ang. leg lift)

Ćwiczenie idealne na dolne partie mięśni brzucha! Połóż się na plecach, wyprostuj nogi w stawach kolanowych  i powoli opuść do dołu, mięśnie napinasz wtedy gdy nogi opuszczasz do dołu podczas tej pracy wykonaj wydech. Staraj się nie odrywać pleców od maty. 

Swoje ciało i mięśnie możesz podzielić na trzy segmenty. Trening ogólnorozwojowy dla każdej partii mięśniowej zapobiega urazom i kontuzjom. Jak już za Tobą będzie kilka tygodni treningu ogólnorozwojowego to zdecydowanie warto spróbować swoich sił w kalistenice. To rodzaj treningu, który również spokojnie wykonasz w domu bez sprzętu lub z kilkoma podstawowymi przyrządami treningowymi. Dzięki temu artykułowi wiesz, jak ćwiczyć ciało i umysł bez wychodzenia z domu. Pamiętaj, że regularne ćwiczenia i zdrowa dieta są kluczem do sukcesu!

Autor
Barbara Urzędowicz

Jestem absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie o specjalizacji trenera personalnego, instruktora fitness, a także managera sportu. Od wielu lat zbieram doświadczenie w branży sportowej, pracowałam jako trener, instruktor, a także manager w prestiżowych warszawskich klubach. Nadal rozwijam się w branży sportowej. Moją wielką pasją jest wspinaczka, trekking wysokogórski, a także aktywność fizyczna w szerokim pojęciu. Przez wiele lat trenowałam biegi długodystansowe, a także biegi płotkarskie. Działałam jako Ambasadorka Akcji "Polki Mogą Wszystko" realizując projekt Korony Ziemi. Działam w Projekcie Decathlon GO jako specjalista ds. Business Development in Sport.