PowrótWróć do bloga
Co daje joga sportowcom?Decathlon GO,16.08.2020

Co daje joga sportowcom?

PowrótPowrót

Co daje joga sportowcom?

Joga
Co daje joga sportowcom?Decathlon GO
16.08.20207 min czytania
Udostępnij

Czy wiedziałeś, że joga w swej wyjątkowości jest szczególnie korzystna dla biegaczy, kolarzy i adeptów wspinaczki? W tym artykule poznasz 5 korzyści płynących z uprawiania jogi, które sprawią że będziesz biegał, jeździł na rowerze i wspinał się lepiej. Gibkość i stabilność wypracowana dzięki jodze jest doskonała dla sportowców, a także poprawia wyniki i zapobiega kontuzjom.

Joga to coś więcej niż tylko ciało. Dzięki niej nauczysz się przydatnych technik oddechowych oraz tego, jak skupić się i skoncentrować przed wielkim wyzwaniem lub zawodami. Joga to świetna aktywność dla każdego, a początki jogi nie są wcale trudne.

Joga buduje siłę i poprawia równowagę

Słabe ścięgna to, zaraz po słabym centrum ciała to odwieczna nemezis biegaczy. Na szczęście pozycje, które będziesz ćwiczył w jodze mogą rozwiązać oba te problemy, poprawiając równowagę i siłę, a co za tym idzie, zwiększając twoją szybkość i wytrzymałość.

Dla rowerzystów liczy się przede wszystkim siła nóg. Mądrze byłoby więc dobierać te pozycje w jodze (asany), które są ukierunkowane zarówno na nogi, jak i na mięśnie podtrzymujące kręgosłup w odcinku lędźwiowym, ponieważ większość czasu spędza się w pozycji zgiętej na kierownicy roweru. Jeśli już uprawiasz jogę, na pewno wiesz, jak dobrze zrobić kilka razy koci grzbiet po długim dniu na siodełku! Jesteś nowy w treningu? Zacznij od przyjęcia pozycji jak do pompki, a następnie powoli przenieś się do pozycji „pies z głową w dół” (twoje nogi są rozprostowane za tobą, kolana i łydki są równo z matą, a ręce podtrzymują tułów). Pomoże to wzmocnić górną część pleców, barków i ramion oraz rozciągnąć przednią część ciała, od zginaczy stawu biodrowego do mięśni w górnej części klatki piersiowej.

Adepci wspinaczki często chcą skupić się na swoich stawach. Chodzi w szczególności o te, które znajdują się w ramionach, biodrach i kolanach, ponieważ to właśnie one odpowiadają za większość przechwytów podczas wspinania. Wypróbuj pozycję krzesła dodając odrobinę ruchu w ramionach - wznieś łokcie na wysokość barków, tworząc kąt prosty z palcami skierowanymi w dół, a następnie przenieś je tak, aby były skierowane w dół. I powtórz.

Praktyka jogi to większa elastyczność aparatu ruchowego i znaczna poprawa zakresu ruchu w stawach

Dzięki koncentracji na napinaniu i rozluźnianiu mięśni, z jogi może czerpać korzyści każdy sportowiec. Zwiększona elastyczność i zakres ruchów nie tylko sprawią, że bieganie, jazda na rowerze czy wspinaczka będzie sprawiać większą przyjemność, ale także pomogą zwiększyć tempo i zasięg, dzięki czemu zwiększa się wydajność. Nad czym tu się jeszcze zastanawiać?

Codzienna praktyka jogi zapobiega wielu urazom

Wyobraź sobie, że joga i dyscyplina, którą uprawiasz to uzupełniające się jin i jang. Joga pomoże ci złagodzić przeciążenie mięśni spowodowane bieganiem, jazdą na rowerze i wspinaczką oraz pozwoli Ci odkryć różne stopnie elastyczności w tych częściach ciała, które są mniej eksploatowane. No i oczywiście, wzmacniając i rozciągając całe ciało, ograniczysz ryzyko kontuzji.

Wypróbuj intense front body stretch (ang. intensywne rozciąganie przedniej części ciała), czyli pozycję, która jest nieco podobna do „kraba”, znanego ci na pewno z dzieciństwa. Różnica polega na tym, że ręce muszą być pod ramionami, a nie nad głową, a nogi muszą być wyprostowane. Jak sama nazwa wskazuje, będzie się rozciągał przód twojego ciała, ale także wzmocni się twój dolny tył, co jest doskonałe dla sportowców, którzy mnóstwo czasu spędzają pochyleni.

Poranna praktyka jogi zwiększa energię i chęć na trening

To dziwne myśleć, że trening może dodawać energii, gdy niekiedy jedyne co chcemy robić po wysiłku to iść spać. Ale to kolejna rzecz, która czyni jogę wyjątkową. Wiele sportów wysysa z nas energię, zaś joga dotlenia krew i dodaje wigoru co oznacza, że umysł i ciało czują się niezwykle witalne. Tak więc, sesja jogi po biegu, treningu rowerowym lub ściance może być dokładnie tym, czego potrzebujesz, aby odzyskać siły.

Joga wycisza, reguluje oddech oraz niweluje stres

Joga ma wpływ nie tylko na mięśnie i stawy, ale także na cały układ krążenia, szkieletowy, a co ważne dla biegaczy, rowerzystów i wspinaczy – układ oddechowy. Twoje organy wewnętrzne naprawdę skorzystają z regularnej praktyki jogi.

Szczególnie dla biegaczy i rowerzystów kluczowa jest pojemność płuc - im lepsza, tym więcej tlenu krąży w ciele, co oznacza, że możesz biegać lub jeździć więcej i szybciej. Oddychanie w jodze wymaga powolnych, głębokich wdechów i długich wydechów, które wykorzystują całe płuca, pomagając zwiększyć ich pojemność i ogólną wydajność. Ten świadomy oddech może pomóc w stabilizacji i zachowaniu spokoju wspinacza również w sytuacjach stresowych.

Jedyne co musisz mieć, aby trenować jogę w domu, to mata i dobre chęci. To niewiele, a może zdziałać dużo dobrego dla twojego zdrowia i samopoczucia. Jeśli wolisz trenować pod okiem specjalisty, który będzie cię na bieżąco kontrolować – wystarczy się rozejrzeć po okolicy. Coraz więcej jest szkół jogi z wykwalifikowanymi instruktorami i wspaniałą atmosferą. Weź głęboki wdech i zacznij uprawiać jogę już dziś!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu