PowrótWróć do bloga
Jak zacząć swoją przygodę z jogą? Proste ćwiczeniaDecathlon GO,05.04.2020

Jak zacząć swoją przygodę z jogą? Proste ćwiczenia

PowrótPowrót

Jak zacząć swoją przygodę z jogą? Proste ćwiczenia

Joga
Jak zacząć swoją przygodę z jogą? Proste ćwiczeniaDecathlon GO
05.04.20207 min czytania
Udostępnij

Joga to system ćwiczeń, który powstał w oparciu o filozofię indyjską i liczy sobie ponad 4000 lat. Tym mianem określa się również praktykę oddechową, która w połączeniu z podstawowymi ruchami, czyli asanami, oddziałuje pozytywnie na cały organizm człowieka, w tym na układ nerwowy, pokarmowy i mięśniowy. Aby uprawiać jogę, nie potrzebujesz wielu wyspecjalizowanych sprzętów. Na sam początek wystarczą Ci mata i wygodny, niekrępujący ruchy strój, a także koc zwinięty w rulon (niezbędny do oparcia kolan czy pośladków). Nadal zastanawiasz się, czy warto? Sprawdź, co zyskasz dzięki praktyce jogi i zacznij już dzisiaj! 

Co daje joga?

Nie sposób w krótkim opisie przedstawić wszystkie zalety, które daje regularne uprawianie jogi. Osoby, które podjęły wyzwanie, doskonale wiedzą, że staje się ona codzienną praktyką. Nie tylko wysmukla mięśnie i sprawia, że ciało staje się bardziej rozciągnięte, ale także pozytywnie wpływa na umysł, wyciszając go i zwiększając kreatywność. Nadal nie czujesz się przekonany? Hatha-joga (która jest odmianą jogi uprawianą dziś najczęściej) świetnie radzi sobie z bólami miesiączkowymi, migrenami, dotlenia organizm, zwiększa ruchomość w stawach, przyspiesza trawienie, poprawia samopoczucie oraz pomaga oczyszczać ciało z nagromadzonych toksyn.

Osoba początkująca musi zdawać sobie sprawę z tego, że świat jogi jest bardzo bogaty w wiele jej odmian, w tym: bhakti (ma charakter bardziej duchowy), karma (oparta na miłości do bliźniego), radża (łącząca ciągłą pracę nad sobą i medytację) oraz tantra (wykorzystująca opisane w kulturze zachodniej przepływy energetyczne). Zacznij jednak od prostych asan, czyli łatwych do opanowania pozycji ciała, które działają na czterech płaszczyznach: relaksują, rozciągają mięśnie, wzmacniają organizm i powodują przyjemny ucisk w miejscach najbardziej spiętych. Pamiętaj, aby każda asana wykonywana była powoli i dokładnie. Nie spiesz się. Pośpiech i joga nie idą ze sobą w parze. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie spocisz się podczas treningu. Istnieją pozycje i przepływy ruchów, które potrafią wyciskać siódme poty i spalić ogromną liczbę kalorii. Twoje ciało będzie zachwycone i szybko połknie jogowego bakcyla, a umysł będzie domagał się tej cudownej chwili relaksu każdego dnia. 

Jak zacząć ćwiczyć jogę? 

Osoby zaawansowane praktykują jogę codziennie, rano i wieczorem. Jeśli jesteś osobą początkującą, to warto spróbować od 3 razy w tygodniu. Przeciętny trening trwa od 40 do 90 minut. Od czego zacząć? Chociaż może wydawać się to mało istotne, to jednak bardzo ważne jest wybranie przestrzeni, w której nikt nie będzie Ci przeszkadzał i będziesz czuł się swobodnie. Najlepiej, aby był to pokój, w którym podczas Twoich ćwiczeń nikt nie przebywa. To czas przeznaczony wyłącznie dla siebie i warto potraktować to jak chwilę relaksu. Zaopatrz się w matę do jogi. Najlepiej taką z powierzchnią antypoślizgową, co ułatwia utrzymanie stabilnych pozycji ciała. Ubierz się wygodnie: najlepiej w legginsy, które nie krępują ruchów i wygodną, bawełnianą bluzkę. Decyzja, czy będziesz ćwiczyć boso czy w skarpetkach, należy do Ciebie – wybierz opcję, w której będziesz się czuć komfortowo. Pamiętaj, aby nie zaczynać praktyki z pełnym żołądkiem. Jeśli jadłeś obfity posiłek, lepiej odczekać ok. 2 godzin. Masz już wszystko? W takim razie to dobry czas na opanowanie podstawowych asan. 

Zacznij od ruchów, które są proste i bezpieczne. Z czasem rozszerzaj ćwiczenia o kolejne pozycje. Ważne jest, aby podczas ćwiczeń oddychać głęboko, wdychając powietrze przez nos, a wydychając ustami. Wypróbuj najważniejsze asany, idealne dla osób początkujących:

Pies z głową w dół (adha mukha)

Z tą właśnie asaną głównie kojarzy się jogę. I słusznie, bo jest jedną z najważniejszych. Wzmacnia ona barki i usuwa bóle pleców. Stań na końcu maty. Ustaw dłonie z jej przodu, tak aby spoczywały równolegle do maty. Nogi wyrzuć do tyłu, pamiętając o tym, aby stopy były rozstawione na szerokość bioder. Stale dociskając dłonie do maty, sięgnij pośladkami wysoko w górę. Nogi powinny być lekko zgięte w kolanach, a podeszwy stóp uniesione nad ziemią. Plecy wyprostowane. Aby wyjść z tej pozycji, wystarczy uklęknąć i podejść stopami (lub przeskoczyć) na początek maty. Z czasem do psa z głową w dół można dodawać naprzemienne wymachy nóg i przyciąganie ich do klatki piersiowej. 

Tadasana (pozycja góry)

To fundament jogi, ponieważ od niej można rozpocząć kolejne sekwencje. Stań wyprostowany ze złączonymi stopami i rękami ułożonymi wzdłuż tułowia. Palce stóp lekko rozszerz, dociskając podeszwy do podłoża. Postaraj się, aby kość ogonowa była opuszczona w dół, czyli, mówiąc prościej, “podwiń” biodra. Otwórz klatkę piersiową, a głowę staraj się unieść wysoko, jakby była zaczepiona na niewidocznym sznurku. 

Savasana (pozycja nieboszczyka)

Tak jak tadasana zazwyczaj zaczyna praktykę, tak savasana ją kończy. Gwarantuje relaks całego ciała. Wykonuje się ją w leżeniu na plecach z rękami ułożonymi wzdłuż ciała i dłońmi ustawionymi grzbietami do maty. Nogi również spoczywają swobodnie wyprostowane na macie. Najważniejsze jest, aby nie napinać wówczas mięśni. Nawet mięśnie szczęki powinny być rozluźnione, a oczy zamknięte (dla lepszego relaksu). Oddychaj głęboko. Wyjść z pozycji możesz przekręcając się na bok. W savasanie można pozostać nawet 10 minut lub tak długo, jak tylko masz ochotę. 

Svastikasana (siad skrzyżny)

Svastikasana sprzyja lepszemu skupieniu. Jest bardzo wygodna, a w Indiach określa się ją jako “pozycję szczęścia”. Usiądź płasko na macie z wyprostowanymi nogami. Następnie zegnij je, skrzyżuj, a stopy wysuń do przodu i wsuń je pod kolana. Dłonie powinny spoczywać na kolanach. Otwórz klatkę piersiową i wyprostuj się. Ta pozycja wycisza umysł i jest idealna do nauki głębokiego oddychania. 

Platforma Decathlon GO umożliwia ćwiczenia zarówno na zewnątrz, jak i w domu. Podejmij jedno z wyzwań i ćwicz swobodnie we własnych czterech ścianach, bez presji i konieczności przemieszczania się do najbliższego klubu fitness. Popraw sobie samopoczucie i nie zapominaj o sobie. Zaproś do wspólnego treningu bliską Ci osobę i ćwiczcie wspólnie, wzajemnie się motywując.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu