PowrótWróć do bloga
Joga dla początkujących. Odkrywamy różne rodzaje jogiDecathlon GO,09.05.2020

Joga dla początkujących. Odkrywamy różne rodzaje jogi

PowrótPowrót

Joga dla początkujących. Odkrywamy różne rodzaje jogi

Joga
Joga dla początkujących. Odkrywamy różne rodzaje jogiDecathlon GO
09.05.20206 min czytania
Udostępnij

Może opowiadał ci o niej ktoś znajomy. Gdzieś w eter rzucone zostało stwierdzenie „to dobrze robi!”. Więc wchodzisz na forum, łapiesz książkę, sprawdzasz poradnik na YouTube i chcesz się zainteresować, a tam… Ashtanga, vinyasa, kundalini, czakry i pojęcia takie jak mindfulness. Jak się w tym połapać i o czym powinien wiedzieć początkujący adept jogi Rodzaje jogi, style, metody - o tym dziś w sposób przystępny opowiemy:

  • Dla początkujących: komu i do czego potrzebna jest joga?

  • Rodzaje jogi — jak można je podzielić ze względu na korzyści?

  • Style, czyli co się kryje za trudnymi do wymówienia nazwami?

  • Kiedy i gdzie najlepiej ćwiczyć jogę? Czy jest do tego potrzebny sprzęt?

Ponadto zajmiemy się też jogą dla kobiet w ciąży oraz wpływem medytacji na możliwości łagodzenia skutków stresu. Przy okazji warto wiedzieć, że rodzajów jogi jest obecnie tak dużo, że nie sposób poznać i zgłębić każdego, jednak podstawowa wiedza w zupełności wystarcza do aktywnej i owocnej praktyki.

Kilka słów o jodze

Właściwą wiedzę o jodze można nabyć jedynie poprzez intensywną lekturę książek, praktykę i odwiedzenie miejsc najbliższych filozofii z nią związanej. Jest to dziedzina niezmiernie szeroka, a jej korzenie sięgają nawet dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Co ciekawe, do dziś nie zdążyła ona „wyjść z mody” — wręcz przeciwnie, współczesny świat czerpie z niej pełnymi garściami.

Głównym założeniem tej filozofii jest rozwój duchowy, osiągany na wiele sposobów. Wbrew pozorom, wiele rodzajów jogi nie polega na samym siedzeniu i zatapianiu się w medytacji — to także dynamiczna, sportowa aktywność, której przykładem może być ashtanga. Dla wielu praktykujących ją osób jest to solidny bodziec w walce ze stresem, świetny motywator i rewelacyjny dodatek do diety.

Rodzaje jogi. Na co pomaga?

Oprócz skomplikowanego, indyjskiego nazewnictwa, rodzaje jogi można sklasyfikować w sposób nieco bardziej przystępny, w zależności od obszaru działania:

  • na odchudzanie — raczej nie w postaci szybkiego spalania kalorii, a bardziej jako wsparcie mentalne i ćwiczenie samoakceptacji,

  • na stres — zdrowy ruch, wyciszenie i możliwość oczyszczenia umysłu w komplecie wpływają na łagodzenie skutków stresu,

  • na silny brzuch oraz na kręgosłup — szczególnie polecana dla tych, którzy z racji wykonywanego zawodu przebywają często w pozycji siedzącej,

  • dla dzieci — to zabawa, połączona z uspokojeniem, szczególnie zalecana dla małych pociech, które „rozpiera energia”,

  • joga dla kobiet w ciąży — co ciekawe, powinna być praktykowana jeszcze przed zajściem, ponieważ wspaniale przygotowuje kobietę do tego stanu.

Poza tym warto wyróżnić też specjalną jogę twarzy, która skupia się na mięśniach w tym rejonie ludzkiego ciała, zapewniając naturalny lifting, przez niektórych porównywany nawet ze stanem po wstrzyknięciu botoksu.

Najpopularniejsze style w jodze

Jednak powyższe rodzaje jogi są dość nieoficjalnymi określeniami, stosowanymi przez różne szkoły i kluby fitness dla ułatwienia, jako element marketingowy. Prawdziwy podział rozpoczyna się, gdy zaczniemy przyglądać się popularnym stylom.

Hatha

Termin ten pojawia się na początku nie bez powodu — jest to zbiór różnych praktyk jogi pod jednym, wspólnym szyldem. Wybierając takie zajęcia, które są oznaczone jako hatha, można trafić na bardzo przyjemne, niezbyt intensywne zadania ruchowo-oddechowe.

Acro

To mniej znany odłam. Acro, tak jak może to sugerować nazwa, dość mocno łączy się z akrobatyką. Co więcej, nie jest to zabawa solo, a w parze. Praktykować ją powinny osoby już o pewnym stopniu wtajemniczenia w jogę, pragnące poćwiczyć przede wszystkim równowagę ciała.

Vinyasa

W tym miejscu zaczyna się niezwykłe połączenie sportowej dynamiki z praktykami na poziomie mentalnym i oddechowym. Vinyasa, nazywana też bardzo często „power jogą”, relaksuje, pozytywnie męczy, poprawia kondycję i zostawia spore pole do popisu dla osób kreatywnych, ponieważ nie ma jasnej struktury.

Ashtanga

Tym razem trzeba wprowadzić dodatkowe pojęcie „asan”, czyli pozycji w jodze. O ile vinyasa również je wykorzystywała, lecz bez usystematyzowania, tak ashtanga kładzie nacisk na stałe sekwencje. Do tego dochodzi codzienna dyscyplina — w tym przypadku ćwicząc, trzeba się zadeklarować co do swojej dyspozycyjności.

Kundalini

Po akrobacjach i elementach kładących nacisk na dynamizm przyszedł czas na lekkie uspokojenie, tak mocno kojarzące się z jogą. Kundalini jest odmianą dość statyczną, gdzie większość asan skupia się na pozycji siedzącej. W przeciwieństwie do do ashtangi, tutaj trzeba mocniej pracować nad stanem medytacji.

Iyengar

Na koniec jeszcze jeden rodzaj jogi, który powinien zainteresować początkujących. Iyengar wykorzystuje sporo dodatkowych przedmiotów, a sama idea to dość statyczne podejście do kolejnych pozycji, w jakich należy przede wszystkim osiągnąć dokładność. Dzięki tej drobiazgowości można lepiej zrozumieć ogólną koncepcję poszczególnych asan.

Na specjalny czas - joga dla kobiet w ciąży

Wspominaliśmy już kilka razy o jodze dla kobiet w ciąży, bo uważamy ją za jedną z bardziej wartościowych „odmian marketingowych”. Oprócz dobrego brzmienia samej nazwy ten rodzaj jogi jest niezwykle wartościowy dla przyszłych matek. I to już w momencie, gdy dziecko jest dopiero w dalekich planach. Co ciekawe, jest jeszcze jedna odmiana, nazywana jogą hormonalną, skupiająca się na pomocy w zajściu w ciążę.

Wzmocnione ciało i spokojny umysł łatwiej mają przejść poszczególne trymestry. Oszczędzać się należy jedynie w pierwszym, gdy warto zrezygnować z bardziej dynamicznych asan na rzecz tych odprężających. Joga dla kobiet w ciąży pozwala przede wszystkim na utrzymanie jednolitych poziomów energii, z naciskiem na stały dopływ lekkiej, acz niezwykle skutecznej aktywności fizycznej.

Tak jak w wielu kwestiach przed skorzystaniem z tego rodzaju jogi, szczególnie jeśli kobieta jest już w ciąży, należy skonsultować się z lekarzem. W niektórych sytuacjach, np. gdy występują częste krwawienia, ciąża jest zagrożona lub gdy w związku z nią pojawiły się inne choroby, specjalista może doradzić wstrzymanie ćwiczeń.

Rodzaje jogi, a sprzęt. Lepiej ćwiczyć na zajęciach, czy w domu?

Ostatnią kwestią dręczącą początkującego jest to, czy jogę można śmiało uprawiać w domu, czy też lepiej jest od razu zapisać się na zajęcia. Odpowiedź jest dość zaskakująca, ponieważ brzmi: najlepiej uskutecznić obie formy jednocześnie.

Zajęcia są zawsze prowadzone przez nauczyciela, który doskonale zna poszczególne rodzaje jogi i potrafi sporo na ten temat przekazać. Koryguje też zachowania swoich uczniów i pomaga im w prawidłowym zrozumieniu asan. Ma to szczególne znaczenie w odmianach takich jak vinyasa i ashtanga, gdzie nie trudno o popełnianie różnych, drobnych błędów.

Na zajęciach jest też lepszy dostęp do sprzętu, chociaż ten w przypadku jogi nie jest tak mocno różnorodny i rozbudowany, jak w wielu innych dziedzinach sportowych. Warto przede wszystkim zadbać o ubiór, czyli dopasowane, lecz nie uciskające ubrania typowo sportowe. Kobieta powinna też dla własnej wygody zastosować stanik sportowy. Dobrym pomysłem są także legginsy. O buty nie trzeba się przejmować, bo ćwiczenia najczęściej odbywają się boso, nawet przy mniej wymagających hatha i kundalini.

Oprócz tego różne rodzaje jogi mogą generować potrzebę skorzystania z dodatkowych sprzętów. Podstawowym jest mata do jogi, którą trzeba kupić przed przystąpieniem do zajęć w domu. Stosowane są też różne poduszki, klocki i wałki, a nawet woreczki na oczy. W wielu przypadkach wystarczy jedynie swobodny strój i chęci, a dobry nauczyciel będzie w stanie poprowadzić adepta w stronę rozluźnienia, skupienia i wyciszenia.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu