PowrótWróć do bloga
Domowe ćwiczenia ruchowe? Przedstawiamy propozycje, które musisz przetestować!Decathlon GO,07.04.2020

Domowe ćwiczenia ruchowe? Przedstawiamy propozycje, które musisz przetestować!

PowrótPowrót

Domowe ćwiczenia ruchowe? Przedstawiamy propozycje, które musisz przetestować!

Zabawa
Domowe ćwiczenia ruchowe? Przedstawiamy propozycje, które musisz przetestować!Decathlon GO
07.04.20206 min czytania
Udostępnij

Zabawy ruchowe w domu to nie tylko świetny sposób na spędzenie czasu i zabicie nudy, ale także okazja do ćwiczenia koncentracji i spostrzegawczości, rozwijania umiejętności współpracy, pogłębiania więzi rodzinnych i zapewnienia koniecznej dawki ruchu. Przygotowaliśmy dla Was zestaw ciekawych zabaw ruchowych, które można zorganizować w najbliższym otoczeniu!

Zabawy ruchowe – jak aktywnie spędzić czas w domu?

Jak nie dać się nudzie, gdy należy zostać w domu? Jak zapewnić sobie i najbliższym zabawę i odpowiednią dawkę ruchu? Mamy odpowiedzi na te pytania – wybraliśmy dla Ciebie propozycje na aktywny czas w domu. Co wybierzesz jako pierwsze?

Stół – nieodkryte pole do zabawy

Prowizoryczny ping-pong lub gry z kubkami papierowymi? Każdy stół może stać się ping-pongowym – wystarczy wyznaczyć linie, a siatkę zbudować z wygiętych tekturek. Na stole proponujemy również rozgrywać zawody polegające na utrzymaniu piłeczki za pomocą dmuchania, budowę toru przeszkód na kształt minigolfa lub rzuty do kubeczków czy miseczek. Tu wariantów mamy sporo – oprócz podstawowego trafienia do celu, można wymagać odbicia lub dwóch, a trudność modyfikować wielkością pojemniczków.

Gimnastyka (niekoniecznie) poranna

Ćwiczyć możesz samemu lub wspólnie z rodziną. Wykonaj np. kilkanaście powtórzeń pajacyków, skoków jednonóż, skłonów, skipów, biegów w miejscu. Im trudniejsze ćwiczenia, tym większa satysfakcja, a dla zaangażowania pozostałych trenujących, niech każdy do zestawu dołoży własną propozycję.

Domowy tor przeszkód i stacje zadań

Zabawy wewnątrz mogą być równie emocjonujące, jak te na dworze – podstawą jest organizacja. Wykorzystaj to, co masz w domu i zbuduj tor przeszkód. Trasę możesz wyznaczyć, rozciągając sznurek lub przyklejając taśmę malarską, zaś stacje i przeszkody zbuduj z koców, poduszek lub dywanów. To, jakie zadania będą stały przed uczestnikami, zależy od Waszej kreatywności i wieku uczestników. Możecie przejść po linie „stopa za stopą”, czołgać się, skakać przez przeszkody, robić fikołki, przysiady czy pompki. Im dłuższa trasa, tym więcej emocji – zwycięża ten, kto popełni najmniej błędów lub będzie najszybszy.

Ogród atrakcji

Jeśli posiadasz własny ogród, stoi przed Tobą wachlarz możliwości. Gdy pogoda sprzyja aktywnościom na świeżym powietrzu, to warto to wykorzystać – badminton we dwójkę, minisiatkówka w jedno- lub dwuosobowych zespołach, konkurs rzutów do celu piłeczką (którą łatwo zastąpisz szyszką lub woreczkiem z kaszą), własny tor przeszkód ułożony ze sznurków lub wytyczony przez naturalne podłoże i rośliny.

Jeśli jesteś fanem futbolu, zagraj w uproszczony wariant piłki nożnej – wyznacz granice bramek i czas gry. Jeśli miejsca jest mniej, możesz ograniczyć grę do jednej bramki, a wyjście z piłką za wyznaczoną wcześniej linię i powrót w pole uznać za zmianę połowy. Pamiętaj też, że nie musisz mieć profesjonalnej piłki – lekka, gumowa i niestandardowych rozmiarów nadaje się równie dobrze!

Podjazd z kostki jako boisko

Jeśli przed Twoim domem znajduje się choćby niewielki podjazd z twardej nawierzchni – spróbuj gry w minikoszykówkę! Zaopatrz się w kosz i rozgrywaj mini mecze w dwu- lub trzyosobowych drużynach, czy też ćwiczcie wspólnie dwutakt, podania i zwody. Dla największych fanów proponujemy rozpisanie turnieju z nagrodami oraz zmiany w zespołach i trenowanie różnych ustawień. Tym, którym z piłką nie po drodze, proponujemy grę w klasy lub gumę – wystarczy kreda lub długa gumka związana w pętle, odrobina wyobraźni i chęci do skakania.

Inwestycja w domową mini siłownię

Dla najbardziej stęsknionych wysiłku na siłowni proponujemy zorganizowanie własnej mini siłowni. W sklepach online znajdziesz ogromny wybór akcesoriów, które pozwolą Ci zrobić profesjonalny trening. Gumy, skakanki, maty, hantle i obciążenia na kostki – całość z łatwością rozłożysz, a później schowasz. Co więcej, sprzęt posłuży na lata nie tylko Tobie, ale całej rodzinie! Pamiętaj, że rodzaje ćwiczeń i poziom trudności można modyfikować, a tym samym zaangażować do aktywności osoby dysponujące różnymi możliwościami. Trening oporowy z gumami na pewno sprawi, że poczujesz wszystkie mięśnie – elastyczne pasy z wytrzymałej gumy nadają się do ćwiczeń każdej partii mięśniowej. Hantle i obciążenia wykorzystasz do zwykłych serii, zaś na skakance zrobisz intensywny trening cardio. Kolejną opcją są trenażery do rowerów – sprawdzą się nie tylko teraz, ale również zimą, lub gdy pogoda nie będzie sprzyjać wycieczkom. Taka inwestycja sprawi, że aktywność w domu stanie się w pełni profesjonalna, a praca nad formą i dobrym samopoczuciem będzie przyjemna.

Czas spędzony w domowym lub ogrodowym zaciszu nie musi, a nawet nie powinien, być nudny! Istnieje wiele prostych zabaw i gier, które zapewnią rozrywkę całej rodzinie – skorzystaj z naszych podpowiedzi, inspiruj się aktywnościami, które proponujemy na Decathlon GO,  uruchom wyobraźnię i wymyślaj własne domowe atrakcje!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu