PowrótWróć do bloga
Zasady gry w badmintona – co warto wiedzieć?Decathlon GO,09.04.2020

Zasady gry w badmintona – co warto wiedzieć?

PowrótPowrót

Zasady gry w badmintona – co warto wiedzieć?

Badminton
Zasady gry w badmintona – co warto wiedzieć?Decathlon GO
09.04.20206 min czytania
Udostępnij

Jak na pewno wiesz, istnieje kilka popularnych sportów, w których używa się rakietek i odbija piłkę nad siatką. Tenis stołowy i ziemny to gry znane na całym świecie. Jest jeszcze inna dyscyplina, w której siatka i rakietki są niezbędne – to badminton. Poznaj już teraz zasady gry w badmintona i dowiedz się, jak rozpocząć grę.

Czym jest badminton?

Nazwa badminton pochodzi od posiadłości angielskiego księcia. Na jej terenie sto pięćdziesiąt lat temu zorganizowano pokaz gry polegającej na odbijaniu rakietami nad siatką piórkowej lotki.

Musiałeś/aś kiedyś zetknąć się z tym sportem, ponieważ uprawia go wiele osób. W czym tkwi źródło jego popularności? Przede wszystkim w prostocie i dostępności akcesoriów niezbędnych do gry. Jeżeli nie masz możliwości zagrać w którąś z odmian tenisa, a nadal chciałbyś poodbijać rakietką, badminton jest idealnym rozwiązaniem. Podstawową kwestią, od której musisz zacząć, jest wybór sprzętu. Lotki i rakietki możesz kupić już za kilkanaście złotych. Możesz zastanowić się także nad zakupem siatki. Dlaczego? Przede wszystkim sprzęt posłuży Ci przez długi czas. Nie bez znaczenia jest też to, że zestaw do badmintona jest lekki i łatwo go przenosić. Siatkę możesz bez problemu złożyć, lotkę schowasz w kieszeni, a rakietka powinna zmieścić się w plecaku.

Dlaczego warto grać w badmintona?

Zalet rozpoczęcia przygody z badmintonem jest bardzo dużo. Oprócz kompaktowego sprzętu, sport ten możesz uprawiać przez cały rok – zarówno w sali, jak i na świeżym powietrzu. Badminton to znakomita gra towarzyska. Możesz rozgrywać mecze z rodziną i przyjaciółmi, a nawet organizować turnieje, ponieważ dobra zabawa i rywalizacja na pewno przyciągną wielu chętnych do gry. Jakie inne zalety ma ta gra? W badmintona możesz grać czysto rekreacyjnie. Wiele osób stawia sobie za cel jak najdłuższe odbijanie lotki tak, aby utrzymywała się w powietrzu. W ten sposób możesz także się nieco zmęczyć – śledzenie lotki wymaga wielu dynamicznych ruchów ręką i mnóstwa kroków wzdłuż i wszerz siatki. Warto, żebyś zaczął grę w badmintona właśnie od takiej aktywności. Aby dobrze i celnie trafiać rakietką w lotkę, możesz się trochę pobawić. Patrz przez prostokąciki, w które układają się splecione żyłki. Gdy zauważysz nadlatującą lotkę w swoim „celowniku”, mocno i płynnie w nią uderz. Kiedy już opanujesz podstawy, będziesz mógł wykonywać uderzenia intuicyjnie.

Skoro już mowa o lotce, to musisz wiedzieć, że profesjonalni zawodnicy uderzają ją tak mocno, że po kilku odbiciach jest już nieprzydatna do gry. Aby oszczędzać lotkę, zastosuj sprawdzony trik: weź trochę plasteliny i utocz z niej kulkę, a potem umieść ją w półkolu nad piórkami. Kiedy to zrobisz, lotka stanie się cięższa. Dzięki temu będzie latać bardziej przewidywalnie i zminimalizujesz również wpływ wiatru na tor jej lotu podczas gry na świeżym powietrzu.

Zasady gry w badmintona

Porady, z którymi się zapoznałeś, pomogą Ci w rozpoczęciu gry. Możesz grać oczywiście tylko dla zabawy, jednak stanie się ona jeszcze bardziej ekscytująca, gdy pojawi się także dreszczyk emocji i rywalizacja. Jeśli chcesz naśladować zawodowców (przynajmniej w pewnym stopniu), powinieneś poznać wymiary kortu, zasady gry i zdobywania punktów.

Wymiary kortu do badmintona

Kort do badmintona ma długość 13,40 m i jest przedzielony siatką na dwa równe pola. Szerokość pola gry w singlu to 5,18 m, a w deblu – 6,10 m. Boisko jest przedzielone wzdłuż siatki linią. Pole serwisowe i pole odbioru zaczyna się 198 centymetrów od siatki. Ogranicza je linia końcowa, przy czym linia ta dla debla jest położona 76 centymetrów bliżej. Siatka wisi na wysokości 155 centymetrów. Teraz będziesz mógł wyznaczyć linie zgodnie z zasadami w profesjonalnych rozgrywkach, ale skoro chcesz naśladować zawodowców, powinieneś wiedzieć także, jak się gra.

Przepisy rozgrywania akcji podczas meczu badmintona

Zasady gry w badmintona są zbliżone do innych sportów „rakietowych”. Akcję zaczynasz od serwisu. Zagrywasz na drugą stronę siatki po przekątnej – tam czeka ustawiony przeciwnik. Serwis wykonujesz i odbierasz z prawej strony przy parzystej liczbie punktów (lub ich braku). W przypadku nieparzystej liczby punktów serwis oraz odbiór odbywa się po stronie lewej i ważne jest, abyś nie dotykał wtedy linii. Po wygranej akcji serwujesz nadal, zmieniając stronę wprowadzania lotki.

Zasady serwowania w badmintonie

W grze, jaką jest badminton, zasady serwowania są dość restrykcyjne. Co prawda większość odbić wykonujesz, trzymając rakietkę dość wysoko, aczkolwiek serwis musisz wykonywać inaczej. Aby nie popełnić błędu, zagrywasz lotkę dołem – rakietka znajduje się na wysokości talii lub niżej. Na mocy przepisów wprowadzonych pod koniec 2018 roku lotka przy serwisie powinna znajdować się 115 centymetrów od podłoża lub na jeszcze niższej wysokości. Akcję wygrywasz wtedy, gdy po Twoim uderzeniu lotka spadnie na pole przeciwnika albo gdy przeciwnik uderzy ją w siatkę lub aut. Nie popełnisz błędu, gdy po Twoim odbiciu lotka dotknie taśmy i spadnie na drugą stronę – zarówno w czasie akcji, jak i przy serwisie.

Do ilu punktów rozgrywany jest set w badmintonie?

Zasady badmintona regulują oczywiście liczbę punktów potrzebnych do wygrania seta. Gdy uzyskasz 21 punktów, wygrywasz partię, a dwa zwycięskie sety oznaczają, że triumfujesz w meczu. W przypadku stanu 20:20 gra się do dwóch punktów przewagi, ale – co ciekawe – nie do skutku, ponieważ set kończy się, gdy jedna ze stron zdobędzie 30 punktów. Na mniejszych turniejach mogą być pewne odstępstwa od tej reguły i gra się czasami do 11 lub 15.

Badminton to szybki i widowiskowy sport

Teraz wiesz już, jakie są zasady gry. Badminton to sport niezwykle szybki, o czym sam się przekonasz, gdy będziesz grać coraz więcej i lepiej. Zawodowcy grający na korcie także wciąż poprawiają swoje wyniki. Reprezentujący Malezję Tan Boon Heong w 2009 roku posłał lotkę z prędkością 421 km/h, aby cztery lata później poprawić rekord o 72 km/h. Ty także możesz błyskawicznie pokochać „kometkę”, leć więc równie szybko po lotkę!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu