PowrótWróć do bloga
Zaplanuj niezapomniany rajd rowerowy. Sprawdź najlepsze trasyDecathlon GO,13.04.2020

Zaplanuj niezapomniany rajd rowerowy. Sprawdź najlepsze trasy

PowrótPowrót

Zaplanuj niezapomniany rajd rowerowy. Sprawdź najlepsze trasy

Rower
Zaplanuj niezapomniany rajd rowerowy. Sprawdź najlepsze trasyDecathlon GO
13.04.20207 min czytania
Udostępnij

Jaki jest sekret udanej wycieczki rowerowej? Pozytywne nastawienie, niezawodny sprzęt i dobrze zaplanowana trasa rowerowa. Tym razem pomożemy Wam w wyznaczeniu trasy rowerowej na niezapomniany wyjazd. Przyjemnie jest wsiąść na rower i pedałować w nieznane, prawda? Tyle, że nigdy nie wiesz, co może Cię spotkać po drodze. Dobrze zaplanowany wyjazd i wyznaczenie bezpiecznej trasy rowerowej to podstawa. Szczególnie, gdy zabieramy ze sobą dzieci lub chcemy przy okazji pozwiedzać okolicę. 

Zanim wyjedziesz z domu – planowanie trasy rowerowej

Jak dobrze zaplanować trasę rowerową? Najpierw musisz ustalić, jakie są Twoje możliwości kondycyjne i sprzętowe. To bardzo ważne – mądrze dobrana trasa to pewność, że dojedziesz bezpiecznie. Dla początkujących najlepsze będą trasy w mało zróżnicowanym terenie. Wybieraj te bardziej uczęszczane – w razie ewentualnych kłopotów ze sprzętem istnieje szansa, że spotkasz doświadczonych rowerzystów, którzy Ci pomogą. Jeśli nie jedziesz sam, musisz brać pod uwagę możliwości wszystkich uczestników wycieczki. Inną trasą pojedziesz z zapalonymi riderami MTB, a inną na rodzinną wycieczkę z dziećmi. 

Bardzo istotne jest również odpowiednie przygotowanie sprzętu – rower musi mieć sprawne hamulce i przepisowe oświetlenie. 

Co zabrać ze sobą na wycieczkę rowerową:

  • Przede wszystkim ubierz się wygodnie i odpowiednio do pogody (kurtka przeciwdeszczowa w plecaku to konieczność, nawet w słoneczny dzień).

  • Pamiętaj o nawadnianiu – zabierz ze sobą odpowiednią ilość wody i popijaj ją nie tylko w trakcie postojów, ale też podczas jazdy. Przyjmuje się, że w przeciągu godziny jazdy wypija się około 500 ml wody.

  • Jeśli wybierasz się w dłuższą trasę (ponad godzina intensywnej jazdy), nie zapomnij o energetycznym posiłku – możesz zabrać ze sobą żel energetyczny, batona energetycznego lub banana. 

  • Załóż kask – nie jest on obowiązkowy, ale warto chronić głowę w razie upadku. 

  • W dłuższą trasę warto zabrać ze sobą podstawowe klucze do roweru, pompkę, szybkozłączkę do łańcucha i kit naprawczy do opon.

Ustal, dokąd chcesz jechać i jaki będzie przybliżony czas trwania wycieczki. Na mapie sprawdź, gdzie możecie się bezpiecznie zatrzymać, aby coś zjeść i odpocząć. Jeśli na trasie są zabytki, dowiedz się, czy w tym dniu będą otwarte dla zwiedzających i czy jest tam miejsce, aby przypiąć rowery. Dobrym sprzymierzeńcem będą Mapy Google – są one na bieżąco aktualizowane z dokładnym oznaczeniem. Z ich pomocą ustalisz przybliżony czas przejazdu na rowerze. Wyznaczając trasę, możesz skorzystać z opcji Street View – dzięki niej sprawdzisz, jaki jest rzeczywisty stan trasy. To przydatne, gdy wybieramy się gdzieś po raz pierwszy. Druga zaleta Map Google to możliwość określenia natężenia ruchu samochodowego. Kiedy planujemy trasę biegnącą asfaltówką, warto upewnić się, czy przejazd będzie bezpieczny. Do wyznaczenia trasy mogą posłużyć również inne aplikacje, np. Bikemap lub Endomondo. Natomiast podczas jazdy aplikacja pomoże Ci trzymać się wyznaczonej trasy lub w razie potrzeby wyznaczy alternatywną.

Najpiękniejsze trasy rowerowe w Polsce

Czy wiesz, że w Polsce są tysiące malowniczo położonych tras rowerowych? W naszym kraju mamy dobrze przygotowane ścieżki rowerowe, które prowadzą po jego najpiękniejszych zakątkach. Na rowerze możesz przemierzyć pasma górskie i podziwiać dziką przyrodę w parkach narodowych, a także zwiedzać najważniejsze zabytki polskich miast. 

Malownicze Podlasie kusi rowerzystów – 2000 km trasy Green Velo to największy tego typu projekt w Polsce. Trasa łączy 5 wschodnich województw, oferując lasy, jeziora i wiejskie klimaty. Czego chcieć więcej?

Świetnym pomysłem na rowerowe wakacje jest trasa R10. To 480 km ścieżek wzdłuż linii brzegowej Bałtyku – od Świnoujścia aż po Hel. Po drodze mamy dzikie plaże, latarnie morskie i klimatyczne zakątki z dala od miejsc odwiedzanych przez tysiące turystów. Jeśli jesteśmy na północy kraju, to nie sposób nie wspomnieć o Szwajcarii Kaszubskiej. To magiczne miejsce wśród dzikiej przyrody, a dalej są rekreacyjne szlaki przez Bory Tucholskie, czyli idealne trasy rowerowe dla dzieci.

Dla miłośników jazdy na rowerze górskim polecamy oczywiście trasy rowerowe w górach, na których możesz doskonalić swoje umiejętności. Praktycznie każdy łańcuch górski w Polsce posiada szlaki rowerowe. Możesz na przykład przetestować swoje umiejętności na trasach, gdzie odbywają się zawody MTB. 

Miejskie trasy rowerowe to również znakomity pomysł na krótkie, jednodniowe wycieczki. Świetny przykład dobrze zaplanowanej trasy miejskiej to 25 km gładkich ścieżek rowerowych z Krakowa do opactwa w Tyńcu. Ruszamy z Nowej Huty i, trzymając się Wisły, dojeżdżamy do centrum miasta. Mijamy wawelskie wzgórze i wyjeżdżamy na malowniczo położoną trasę wybudowaną na wałach przeciwpowodziowych. Naszym celem jest zabytkowe opactwo w Tyńcu, gdzie możemy odpocząć i nabrać sił na dalszą trasę.

Jazda na rowerze poprawia kondycję, wzmacnia organizm i pozwala zrzucić zbędne kilogramy. To również po prostu świetny sposób na aktywne spędzenie czasu i relaks. Wyznaczenie trasy rowerowej, to już połowa sukcesu. Do wyprawy rowerowej, krótszej i dłuższej, warto przygotować się wcześniej, aby uniknąć niespodzianek i móc cieszyć się pokonywanymi kilometrami. Wyznacz trasę i wsiadaj na rower już dzisiaj!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu