PowrótWróć do bloga
Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?Decathlon GO,13.03.2021

Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?

PowrótPowrót

Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?

Piłka nożna
Jakie wymiary ma boisko do piłki nożnej?Decathlon GO
13.03.20215 min czytania
Udostępnij

Prostota zasad piłki nożnej i jej widowiskowość powoduje, że jest to najpopularniejsza dyscyplina sportu. Każdego dnia rozgrywane są setki meczów, począwszy od podwórkowej rywalizacji po zmagania na murawach wielotysięcznych stadionów. Jednak piłka nożna to nie tylko sport, to kultura, która zarówno łączy jak i dzieli kibiców poszczególnych drużyn. To również wielomilionowy biznes. Światowej klasy zawodnicy zarabiają ogromne pieniądze, najznakomitsze kluby dysponują gigantycznymi budżetami, a kapitał pochodzący z sprzedaży biletów i gadżetów związanych z tym sportem zapiera dech w piersiach. Popularność tego sportu sprawiła, że powstała również odmiana futbolu pod nazwą futsal, która rozgrywana jest w halach sportowych. Pomimo, że trudno spotkać kogoś, kto nigdy nie obserwował zmagań na murawie, to wiele osób nie zdaję sobie sprawy z tego jakich rozmiarów jest pole bitwy nazywane boiskiem.

Wymiary boiska do piłki nożnej

Na przestrzeni lat regulamin piłki nożnej ewoluował, wprowadzono wiele zmian dotyczących rozgrywki jak i samego boiska. Początkowo wymiary boiska do piłki nożnej zawierały się w wymiarach od 90 do 120 metrów długości, oraz od 45 do 90 metrów szerokości. Taka sytuacja miała miejsce do 2008 roku kiedy to wymiary boiska zostały ujednolicone przez International Football Association Board. Obecnie mecze odbywają się na boiskach o rozmiarze 105 metrów długości i 68 metrów szerokości. Takie zasady standaryzacji przyjął również Polski Związek Piłki Nożnej i w rozgrywkach Ekstraklasy pole gry jest określone również takimi wymiarami. Istnieje co prawda furtka dla klubów, aby wyznaczać wymiary boiska nieco inaczej. Wymaga to jednak zgody Komisji Licencyjnej PZPN. W niższych ligach wymiary boiska są bardziej elastyczne i wynoszą od 100 do 105 metrów długości i od 64 do 68 metrów szerokości.

Rzecz jasna murawa podzielona jest na dwie połowy, wydzielając obszary odpowiednich drużyn. Samo boisko ograniczone jest białymi liniami o grubości do 12 cm. Linie boczne to te wzdłuż boiska, natomiast linie na szerokości określane są jako bramkowe. Na ich środku umieszczone są bramki. Odległość między słupkami bramki to 7,32 metrów, wysokość natomiast to 2,44 metrów. Na liniach bramkowych, w odległości 5,5 m od słupków, w stronę narożników boiska wyznacza się dwie prostopadłe do linii bramkowej linie długości 5,5 m, których końce łączy się linią równoległą do bramkowej. Tak utworzony obszar nazywa się polem bramkowym. Dodatkowo na środku boiska wyznaczony jest okrąg, o promieniu 9,15 metra, w którego środku rozpoczynają się poszczególne połowy meczu, oraz wznawiana jest gra po strzeleniu gola.

Rozmiary pola karnego na boisku piłkarskim

Pole karne, w którym obrońcy muszą szczególnie uważać na swoją ostra grę ma wymiary 40,32 metra szerokości oraz 16,5 metra długości. Wewnętrzne pole bramkowe, w którym szczególnie chroniony jest bramkarz przy swoich interwencjach ma wymiary 18,32 metra szerokości na 5,5 metra długości. Z kronikarskiego obowiązku wspominamy, że punkt karny, z którego wykonywane są rzuty karne znajduje się w odległości 11 metrów od bramki.

Oczywiście w młodszych kategoriach wiekowych wymiary boiska są zdecydowanie mniejsze. Im młodsze dzieci tym mecze przez nie rozgrywane odbywają się na mniejszych boiskach.

Wymiary boiska typu Orlik

Orlik jest to boisko do gry w pikę nożną o wymiarach 62 m długości i 30 m szerokości. Nawierzchnia to sztuczna trawa  na której namalowane są białe linie wyznaczające wszystkie pola. Jest to najpowszechniej spotykany rodzaj boisk do gry amatorskiej w naszym kraju.

Piłka nożna – sport dla każdego

Ze względu na ogromną popularność tego sportu z łatwością znajdziecie miejsce i współzawodników do uprawiania tego emocjonującego sportu. Ponadto trening piłki nożnej możliwy jest nawet w domu. A sama dyscyplina nie wymusza profesjonalnego podejścia i sprzętu. Aby spróbować swoich sił wystarczy piłka i odrobinę wolnej przestrzeni by opanować podstawy, które umożliwią komfortowy udział w meczu, oraz zapewnią świetną rozrywkę podczas niedzielnego popołudnia spędzonego z dziećmi.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu