PowrótWróć do bloga
Czym jest trening mentalny w sporcie? Jakie daje korzyści?Decathlon GO,11.04.2020

Czym jest trening mentalny w sporcie? Jakie daje korzyści?

PowrótPowrót

Czym jest trening mentalny w sporcie? Jakie daje korzyści?

Psychologia
Czym jest trening mentalny w sporcie? Jakie daje korzyści?Decathlon GO
11.04.20206 min czytania
Udostępnij

Przygotowanie mentalne zawodnika jest równie ważną częścią treningu co godziny spędzone na siłowni. Badania dowodzą, że Ci, którzy rozwijają swoje zdolności mentalne, osiągają w sporcie lepsze wyniki. W czym może pomóc trening mentalny? Jak wykorzystać go do codziennych ćwiczeń? 

Co daje trening mentalny?

Trening mentalny jest niczym innym, jak pracą nad własnym umysłem. Brzmi nieco enigmatycznie? Wyjaśnijmy zatem, na czym polega. 

Trening mentalny sprawdza się nie tylko w sporcie, ale i w wielu innych dziedzinach życia – m.in. pomaga w efektywnej nauce czy opanowywaniu negatywnych emocji. Ćwiczenia emocjonalne, które stosuje się poza bieżnią, siłownią czy kortem tenisowym, zmieniają myśli zawodnika, sprawiając, że jest on bardziej zmotywowany oraz pozytywnie nastawiony, co sprawia, że jest w stanie osiągać lepsze wyniki i pomaga mu lepiej znieść ewentualne porażki. Trening mentalny wykorzystuje nie tylko podstawy psychologii sportu, ale też kinezjologię, coaching oraz świadome oddychanie. Nie jest to wcale tak skomplikowane, jak mogłoby się początkowo wydawać. Spróbuj sam już dzisiaj i przekonaj się, jak bardzo zmieni się Twoje podejście do aktywności fizycznej. Wykorzystasz lepiej swój potencjał i obudzisz w sobie ducha walki! 

Jakie są techniki treningu mentalnego? 

Każdy trening mentalny powinien rozpocząć się od sformułowania celów, jakie Ci przyświecają. Mogą dotyczyć one osiągnięcia określonej wagi, sprawności sportowej, wydolności, przyrostu masy mięśniowej czy też zdobycia medalu lub pucharu w danej dyscyplinie. Najważniejsze jest to, aby te cele powodowały w Tobie ekscytację. Warto również rozpisać sobie wszystkie możliwe przeszkody i trudności, jakie mogą pojawić się po drodze. Kiedy ma się przed oczami konkretny plan działania, znacznie łatwiej jest utrzymać motywację. 

Jak często trenować? Najlepiej codziennie. Pomaga w tym prowadzenie dziennika postępów, wątpliwości i wykonanych treningów. Zyskuje się wówczas szansę na śledzenie i lepsze kontrolowanie swoich emocji. Pokazuje to także, w jakich okolicznościach pojawiają się najczęstsze problemy (co pozwala je zminimalizować). Wystarczy 15 minut dziennie. To tak niewiele, a daje znakomite efekty. Oto kilka najczęściej wykorzystywanych technik.

Wyobrażeniowa 

Stosuje się ją do podbudowania motywacji i opanowania stresu. Pozwala również na doskonalenie technik. Praktykuje się ją przede wszystkim będąc w nowych miejscach lub przed ważnymi zawodami. Z powodzeniem można wykorzystać ją przed treningiem, który jest dla Ciebie wyzwaniem, np. z powodu tempa, zwiększonej ilości powtórzeń czy wykonania trudniejszych/nowych sekwencji ruchowych. Polega ona na tworzeniu w umyśle obrazów. Często są nimi sekwencje ruchów, jakie powinieneś wykonać, aby uskutecznić np. rzut, skok czy stanie na rękach. W umyśle odwzorowany musi być każdy najmniejszy szczegół. 

Dialog wewnętrzny

Wykonuje go każdy, kto ćwiczy, chociaż nie zdaje sobie z tego sprawy. To nic innego, jak mówienie do siebie (na głos lub w myślach) motywacyjnych fraz, takich jak np. “Nie poddawaj się”, “Dasz radę”, “Możesz więcej, niż Ci się wydaje”. W trakcie dialogu wewnętrznego można również krytykować swoje zachowanie, a także wyrażać frustrację lub gniew. Co daje ta technika? Wzmacnia pewność siebie, pomaga kontrolować emocje, poprawia koncentrację i zwiększa skuteczność w działaniu. 

Relaksacja 

Istnieje wiele technik relaksacji sportowca. Ich celem jest przede wszystkim zminimalizowanie lub całkowite pozbycie się stresu i lęku, które często towarzyszą ważnemu wydarzeniu sportowemu, np. zawodom. Relaksacja jest równie ważna jak dialog wewnętrzny i tworzenie wyobrażeń. Powszechnie stosuje się technikę polegającą na napinaniu i rozluźnianiu określonych partii mięśni. Popularny jest m.in. trening Jacobsona (tzw. progresywna relaksacja mięśni) oraz trening autogenny Schultza (polega na wywoływaniu autosugestii prowadzącej do stanu zbliżonego do medytacji). Coraz częściej sportowcy decydują się na metodę REST, czyli zanurzają się w zbiorniku z ciepłą wodą nasyconą solami siarczanu magnezu. Powoduje to całościowe odprężenie i odcięcie od bodźców ze środowiska zewnętrznego. 

Kto powinien spróbować treningu mentalnego? Każdy! Badacze już dawno dowiedli, że silna psychika w sporcie to 70–80% sukcesu. Oznacza to, że należy trenować ją tak samo intensywnie jak mięśnie. Trening mentalny stosuje zdecydowana większość sportowców, w tym polscy siatkarze, skoczkowie narciarscy oraz futboliści. 

Dzięki platformie Decathlon GO znajdziesz niezliczoną liczbę wyzwań sportowych w Twoim mieście, które pozwolą Ci wdrożyć wszystkie techniki treningu mentalnego. Trenować możesz także w domu, korzystając np. z treningów online. Wyznacz swój cel już dziś, znajdź interesującą Cię dyscyplinę i rozwijaj swoje umiejętności. Pamiętaj, że silny duch to silne ciało!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu