Japońska kultura zakłada, że praca znajduje się na pierwszym miejscu wśród wielu życiowych aktywności. Czas na własne działania jest zatem w tamtym regionie towarem deficytowym, rzecz tyczy się również treningów. Tabata, której nazwa wzięła się od nazwiska twórcy, jest naukową odpowiedzią na problem: jak trenować i spalać tkankę tłuszczową, gdy nie ma na to czasu? Sprawdźmy zatem:
na czym polega tabata?
jakie ćwiczenia wykonywać, aby uzyskać pożądany efekt?
ile czasu trzeba przeznaczyć na taką formę aktywności?
tabata w domu - czy do tego potrzeba sprzętu?
przeciwwskazania - jakie są wady tabaty?
Co ciekawe, doktor Izumi Tabata początkowo swoją metodę projektował z myślą o zawodowcach, a konkretniej olimpijczykach. Bardzo szybko okazało się jednak, że można ją z powodzeniem zaadaptować na potrzeby działań amatorskich.
Czym jest i co daje tabata?
Jeśli wiesz, co to jest trening aerobowy oraz na czym polegają interwały, to można powiedzieć, że tabata jest ich formą „na sterydach”. Kilka minut, w których trakcie trenujący podejmuje próbę ekstremalnego wysiłku, wykonując dość proste, ale intensywne zestawy ćwiczeń.
Ile czasu trzeba przeznaczyć na tabatę?
Wystarczy dosłownie pięć minut! Zasada jest prosta: przynajmniej minuta rozgrzewki (chociaż zalecane jest jej wydłużenie, szczególnie przy pierwszych podejściach), a później osiem serii. Każda po trzydzieści sekund, w tym dwadzieścia sekund ćwiczeń, dziesięć odpoczynku.
Podczas treningu ścisłe trzymanie się powinności czasowych jest wysoce pożądane, dlatego warto uzbroić się w timer. Przydatny okaże się np. laptop z otwartą stroną z narzędziem online - w sieci jest sporo dostępnych tego typu aplikacji, wspomagających ćwiczenie tabaty.
Dzięki treningowi, wprowadzamy organizm na najwyższe obroty. Poprawiają się zdolności metaboliczne, w tym wydolność tlenowa i beztlenowa organizmu. Profesjonaliści używają tej metody głównie do utrzymania kondycji na najwyższym poziomie i przyzwyczajania organizmu do dużych obciążeń. Amatorzy natomiast doceniają krótki czas, jaki trzeba przeznaczyć na tabatę, a przede wszystkim możliwość zredukowania zbędnej tkanki tłuszczowej z jej pomocą.
Tabata - ćwiczenia w formie przykładów
Przykładowy zestaw aktywności to kilka chwil na rozgrzewkę, która pozwala na ograniczenie ryzyka kontuzji oraz wprowadzenie organizmu w stan podwyższonej gotowości na ekstremalny wysiłek. To też sprinty, które są najprostszą formą bardzo intensywnych ćwiczeń. Tabata wykorzystuje też kilka innych, prostych do wykonania zadań. Oto przykładowy harmonogram:
Rozgrzewka. Umiarkowanie szybki bieg w miejscu, wraz z dołączeniem ruchów ramion. Można wykonać też kilka wyskoków, przysiadów, pajacyków i innych, ulubionych ćwiczeń, które nie są zbyt statyczne i pozwolą na rozgrzanie różnych partii mięśni.
Pompki. Dwadzieścia sekund klasycznych pompek, wykonywanych dokładnie i szybko. Następnie dziesięć sekund oddechu i przejście do pozycji stojącej.
Sprint. Szybki, z uwzględnieniem pracy rąk, równego oddechu i wysokiego uniesienia kolan w górę. Przerwę warto wykorzystać na chwycenie za kilkukilogramową hantlę.
Przysiady z obciążeniem. Hantlę chwytamy oburącz przed sobą i wykonujemy serię przysiadów. W trakcie przerwy odkładamy przyrząd.
Sprint. Należy pamiętać o intensywności! Podczas przerwy uspokajamy oddech i łapiemy za kolejną pomoc w ćwiczeniu tabaty:
Skakanka. Dokładnie dwadzieścia sekund szybkich podskoków. Jeśli ktoś nie potrafi bądź nie dysponuje takim sprzętem, to może ten punkt zastąpić przysiadami z wyskokiem.
Sprint. Ponownie szybkość jest kluczowa, należy dać z siebie wszystko!
Brzuszki. Również bardzo intensywne - pamiętajmy o prawidłowej pracy oddechem. Po ich wykonaniu pięć sekund warto spędzić w pozycji leżącej.
Sprint - ostatni, najszybszy, wyczerpujący. Niech będzie on świetnym podsumowaniem!
Co istotne, bloki ćwiczeń można dowolnie modyfikować, dodając kolejne aeroby - nawet jazdę na rowerze stacjonarnym lub inne ćwiczenia. Tabata ma tylko jedną potrzebę: musi być wykonywana bardzo, bardzo szybko.
Czas i miejsce na trening tabaty
Sam trening nie wymaga więcej niż piętnastu minut wraz z przygotowaniem miejsca i ubraniem się, rozgrzewką i serią właściwych ćwiczeń. Po wszystkim warto też zarezerwować sobie moment na prysznic.
Tabata w domu
Ćwiczyć można bez problemu w mieszkaniu. Wystarczy tylko odpowiednia przestrzeń, dokładnie kilka metrów kwadratowych. Można wykorzystać ulubione sprzęty do aerobów i ćwiczeń siłowych, a także aplikację timera. Warto zaopatrzyć się w strój sportowy.
Tabata nie powinna być wykonywana codziennie. Na początku optymalnie jest założyć jedną sesję w tygodniu, a wraz ze wzrostem formy zwiększyć częstotliwość do dwóch, a później trzech sesji na siedem dni. Tabatę dobrze jest też uzupełniać inną aktywnością - bieganiem, pływaniem, jazdą na rowerze.
Spodziewane efekty. Czy tabata ma jakieś skutki uboczne?
Jednym z efektów tabaty jest tzw. after burn. To powysiłkowa nadkonsumpcja tlenu, która sprawia, że chudniemy nawet… w trakcie snu! Stan ten może trwać do 48 godzin po zakończonym treningu, dlatego skuteczność tabaty w spalaniu tkanki tłuszczowej jest określana jako bardzo wysoka.
Jednak nie należy zapominać o tym, że doprowadzanie organizmu do granic wytrzymałości nie jest najlepszym pomysłem, gdy zainteresowany cierpi na różne dolegliwości, w tym przede wszystkim związane z sercem i układem krążenia. Warto skonsultować się z lekarzem przed przystąpieniem do tak dużego wysiłku, jakim jest tabata - ćwiczenia te mogą bardzo pomóc, ale i zaszkodzić. Istotne jest, żeby podchodzić do treningów z umiarem, stopniowo przyzwyczajając ciało do nowej aktywności. Na początek można nawet ograniczyć liczbę interwałów.