PowrótWróć do bloga
Dlaczego warto pływać i chodzić na basen?Decathlon GO,22.02.2020

Dlaczego warto pływać i chodzić na basen?

PowrótPowrót

Dlaczego warto pływać i chodzić na basen?

Pływanie
Dlaczego warto pływać i chodzić na basen?Decathlon GO
22.02.20205 min czytania
Udostępnij

Pływanie jest aktywnością wpływającą bardzo korzystnie zarówno na zdrowie i samopoczucie, jak i sylwetkę. Dzięki ćwiczeniom w wodzie nabierze ona lepszego wyglądu. Poza tym poprawi się również Twoje krążenie. Zacznij pływać już dziś i przekonaj się, jakie korzyści przyniosą Ci regularne wizyty na basenie. 

Dlaczego warto pływać? Co daje pływanie?

Pływanie należy do grupy tzw. ćwiczeń ogólnorozwojowych, a zatem w trakcie treningu pracują praktycznie wszystkie partie mięśni naszego ciała. Pływanie kraulem, delfinem lub na plecach pobudzi Twoje mięśnie jak żadne inne ćwiczenie, a przy tym wpłynie pozytywnie na samopoczucie. 

Ta forma aktywności jest polecana każdemu. To świetny trening uzupełniający i sposób na regenerację. Znakomicie działa na stawy, odciążając je. To jedyny sport, który możesz bez obaw uprawiać przy większości kontuzji. Zastanawiasz się, czy pływanie faktycznie odchudza? Odpowiedź brzmi: tak! Oczywiście musisz pamiętać, aby treningi były regularne, bo tylko wówczas taka aktywność przełoży się na spadek masy ciała. Świetnym sposobem na kształtowanie sylwetki jest wykonywanie ćwiczeń w wodzie, np. aqua aerobiku. To nie tylko efektywny trening, ale i swego rodzaju odnowa biologiczna dla Twoich mięśni. Pływanie jest znakomitym sposobem na pobudzenie krążenia. Poprawia także ukrwienie skóry, dzięki czemu staje się ona jędrniejsza. To również dobra metoda na walkę z cellulitem. Jest też doskonałym sposobem na korygowanie wad postawy. Podczas treningu twój kręgosłup nie jest obciążony, a mięśnie zostają znacząco wzmocnione. Treningi wykonywane regularnie pomogą także w obniżeniu ciśnienia krwi i redukcji poziomu złego cholesterolu. Pływanie wpływa ponadto pozytywnie na nastrój, dzięki czemu pomaga odreagować stres i zapobiegać wielu chorobom, np. depresji. Dlatego nawet jeśli nie czujesz się zbyt pewnie w wodzie, warto przełamać strach i nauczyć się lepiej pływać.

Nauka pływania – od czego zacząć?

Jeśli nie potrafisz pływać – bez obaw, tej umiejętności można się nauczyć w każdym wieku. Pierwszy krok to przełamanie lęku. Najlepszym sposobem do przezwyciężenia strachu będzie stopniowe zwiększanie głębokości i spokojne oswajanie się z wodą. Możesz uczyć się pływać w towarzystwie osoby, która już to potrafi i czujesz się przy niej bezpiecznie. Rozpoczynając naukę warto, abyś zaopatrzył się w najpotrzebniejszy sprzęt. Dobrym rozwiązaniem będzie zakup np. okularów do pływania. Na początku nauki woda o sporej zawartości chloru może podrażniać twoje oczy. To jeden z powodów, który często zniechęca do dalszych lekcji pływania. Okulary nie tylko ochronią oczy przed chlorem, ale także poprawią widoczność pod wodą, co może sprawić że poczujesz się pewniej. Możesz także kupić klips, który zakłada się na nos. Dzięki niemu unikniesz wlewania się wody do nosa, co szczególnie dla osób początkujących może być problemem. Bardzo ważna podczas pływania jest umiejętność odpowiedniego oddychania. Pamiętaj o nabieraniu jak największej ilości powietrza nad powierzchnią wody, a następnie spokojnie wypuszczaj je pod wodą. Nie zniechęcaj się. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. 

Możesz zapisać się także na kurs pływania. Obecność innych uczących się osób będzie dodatkową motywacją. Naturalnie nie jest tak, że instruktor rzuci Cię od razu na głęboką wodę. Zapewne zaczniesz od ćwiczeń oddechowych i pływania na desce, dzięki której będziesz w stanie nauczyć się unoszenia na wodzie. Najważniejsze jest to, że będziesz pod stałym nadzorem instruktora, przez co szybko otrzymasz wskazówki, co robisz źle i na jakie elementy powinieneś zwrócić większą uwagę. Zapewni Ci to także poczucie bezpieczeństwa.

Jak powinien wyglądać trening pływacki?

Jeśli zależy Ci na osiągnięciu lepszych efektów, to większy nacisk musisz postawić na technikę pływania oraz odpowiednio przygotowany plan treningowy. Przede wszystkim pamiętaj o systematyczności. Wyznacz główny cel swojego treningu – regeneracja, element rehabilitacji, wzmocnienie wytrzymałości, poprawa sylwetki. Dostosuj do niego każdą jednostkę treningową obejmującą zarówno serii, jak i długości basenów. Każdy trening zaczynaj od rozgrzewki. Możesz przepłynąć np. 150 metrów, a po każdej długości basenu zrób kilkadziesiąt sekund przerwy. Najlepiej zaczynać od krótszych dystansów, tak aby przyzwyczaić organizm do treningu. Zacznij od 2–3 treningów w tygodniu. W początkowym etapie skup się bardziej na ilości przepłyniętych długości, a dopiero przy kolejnych treningach pracuj nad czasem. W głównej części treningu możesz szlifować na zmianę poszczególne style pływackie. Po każdych seriach warto robić kilkanaście sekund odpoczynku. Na zakończenie możesz zdecydować się na swój ulubiony styl i przepłynąć 2-3 długości basenu. Czas treningu wydłużaj stopniowo – zacznij od kilkunastu minut pływania i przy kolejnych wizytach na basenie dodawaj do serii 5 minut. Najlepsze efekty osiągniesz pływając minimum 30 minut. 

Pamiętaj, że na naukę pływania nigdy nie jest za późno! Sport, w tym właśnie pływanie, to samo zdrowie. Dlatego warto chodzić na basen, bo regularne treningi nie tylko poprawią Twoją ogólną sprawność, ale przede wszystkim wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie i dadzą Ci mnóstwo energii. Nie czekaj, już dziś wybierz się na trening, zajęcia aqua aerobiku czy kurs pływania. 

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu