PowrótWróć do bloga
Pływanie podczas okresu. Jak się przygotować do wyjścia na basen?Decathlon GO,25.02.2020

Pływanie podczas okresu. Jak się przygotować do wyjścia na basen?

PowrótPowrót

Pływanie podczas okresu. Jak się przygotować do wyjścia na basen?

Pływanie
Pływanie podczas okresu. Jak się przygotować do wyjścia na basen?Decathlon GO
25.02.20205 min czytania
Udostępnij

Brak możliwości pływania podczas okresu jest obawą wielu kobiet. Na szczęście obalamy tę obawę. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek co zrobić, aby pływanie podczas okresu nie było dla Ciebie uciążliwe.  Ten przewodnik pomoże Ci zaplanować pływanie podczas miesiączki. Nie warto rezygnować z korzyści jakie daje pływanie.

Kobiety wielokrotnie rezygnują z wyjścia na basen podczas okresu. Być może wynika to z faktu, że menstruacja w dzisiejszych czasach i w naszej kulturze nadal stanowi temat tabu. Wiele kobiet, jako powód rezygnacji podaje między innymi: higienę, problemy z plamami, skurcze, a także przejmują się tym, co by inni ludzie pomyśleli, gdyby zauważyli, że są w trakcie okresu. 

Niezależnie od tego, czy pływasz w celach rekreacyjnych, czy też uprawiasz pływanie jako sport, szanse na to, że Twoje miesiączki zbiegną się w czasie z Twoimi rutynowymi wyjściami na basen są nieuniknione. Warto pamiętać o tym i uzmysławiać inne kobiety, że powinny móc pływać przez cały rok – obojętnie czy mają aktualnie miesiączkę, czy nie. Podajemy odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań przez kobiety, które chciałyby wyjść na basen podczas miesiączki. 

Jakie masz opcje, aby móc skorzystać z basenu podczas miesiączki?

Podczas silnych plamień czy też podczas pierwszych dwóch dni miesiączki używaj zawsze tamponu lub kubeczka menstruacyjnego. Są to najlepsze rozwiązania, które pozwalają na pochłanianie dużej ilości krwi menstruacyjnej i zapobiegają przeciekaniu. 

Jeśli masz w planach tylko siedzenie na brzegu to spokojnie możesz skorzystać z podpaski i na strój kąpielowy założyć sobie dodatkowo spodenki, które sprawią, że poczujesz się pewniej. Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz popływać lub po prostu wejść do wody to podpaska nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ może zawilgocić się i rozpaść. 

Czy pływanie podczas menstruacji jest higieniczne?

To pytanie jest powodem zmartwień wielu kobiet. Czy wejście do basenu podczas menstruacji jest higieniczne? Odpowiedź brzmi, oczywiście, że tak. Nie ma nic niehigienicznego w pływaniu, kiedy masz miesiączkę. Użycie tamponu lub kubeczka menstruacyjnego pomaga zapobiec wyciekaniu lub plamieniu poprzez zablokowanie przepływu i zniwelowanie wszelkiego wypływania krwi do wody podczas pływania. 

Warto również pamiętać, że woda w basenie i tak zawiera płyny ustrojowe, takie jak mocz i pot, które są neutralizowane przy pomocy chloru lub ozonu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i chorób. 

Czy zabrudzisz swój kostium kąpielowy?

Warto zwrócić uwagę na to, że podczas pobytu w wodzie Twój przepływ menstruacyjny spowalnia, ale to nie musi mieć miejsca non stop, dlatego też warto zabezpieczyć się przed przeciekaniem w odpowiedni sposób. Jak pisaliśmy powyżej  – najlepszymi rozwiązaniami są tampon lub kubeczek menstruacyjny – po kilku użyciach spokojnie się do nich przyzwyczaisz, a do tego zyskasz mnóstwo pewności siebie. Tampon czy też kubeczek należy zmieniać/opróżniać, co około 4 godziny. 

Czy podczas pływania zdarzają się skurcze? Co wtedy zrobić?

Skurcze menstruacyjne mogą być złagodzone dzięki ćwiczeniom o małej intensywności podczas pływania. Uwolnienie hormonów endorfin daje poczucie dobrego samopoczucia i działa również jako naturalny środek uśmierzający ból. Hormony te są zazwyczaj dostarczane w mniejszej ilości właśnie podczas miesiączki, kiedy są Tobie najbardziej potrzebne. Warto zatem wybrać się na basen i wypróbować proste ćwiczenia, które pomogą Ci złagodzić bolesne dni.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) może być również zredukowany poprzez pływanie. Wiele kobiet właśnie z tego powodu wybiera się na basen. Dzięki zabawom w wodzie i prostym ćwiczeniom można złagodzić ten nieprzyjemny okres i przejść go bez huśtawek nastroju. 

Pływanie podczas menstruacji pomaga poprawić nastrój, zmniejszyć wzdęcia żołądka oraz opuchliznę na ciele. Pamiętaj, że także i na basen warto zabrać ze sobą butelkę wody, ponieważ podczas miesiączki Twoje ciało szybciej się odwadnia. Teraz rozumiesz, dlaczego pływanie podczas okresu jest całkowicie w porządku. Dla niektórych z kobiet jest to blokada mentalna, które sobie tworzą, ale nie zmienia to faktu, że kobiety są w stanie pływać w każdy dzień miesiąca - z okresem lub bez niego. 

Wodna zabawa jest dla każdego i nie ma absolutnie żadnego powodu, by ją przegapić tylko dlatego, że masz okres. Więc porzuć te mity, załóż kostium kąpielowy i uprawiaj ten sport bez stresu!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu