PowrótWróć do bloga
Motywacja do treningu – jak ją znaleźć? Najlepsze sposoby.Decathlon GO,05.03.2020

Motywacja do treningu – jak ją znaleźć? Najlepsze sposoby.

PowrótPowrót

Motywacja do treningu – jak ją znaleźć? Najlepsze sposoby.

Trening
Motywacja do treningu – jak ją znaleźć? Najlepsze sposoby.Decathlon GO
05.03.20206 min czytania
Udostępnij

Nie od dzisiaj wiadomo, że tylko regularne treningi mogą przełożyć się na realizację określonych założeń. Dla jednych może być to poprawa kondycji, dla innych zrzucenie zbędnych kilogramów czy wyrzeźbienie sylwetki. Niezależnie od tego, dlaczego podjąłeś decyzję o tym, aby uprawiać sport, jedną z najważniejszych kwestii jest motywacja do treningu. Sprawdź najlepsze sposoby na zmotywowanie się do regularnych ćwiczeń!

Brak motywacji do treningu: jak sobie z nim radzić?

Najczęstszymi przyczynami braku motywacji do ćwiczeń są niezadowalające efekty treningów i wkradający się w zajęcia marazm. Regularnie powtarzane ćwiczenia, wykonywane w tym samym miejscu, mogą sprawić, że sport zamiast dostarczać nam potężną dawkę endorfin i powodować dobre samopoczucie, staje się narzuconym przez nas samych obowiązkiem. Jeśli właśnie tak się czujesz, nie czekaj i zmień swoje podejście już teraz.

Ważne jest, od jak dawna towarzyszy Ci poczucie braku motywacji do treningów. Jeżeli jest to etap początkowy, kiedy mniejsza chęć do wykonywania ćwiczeń zdarza się raz na jakiś czas, to możesz od razu skorzystać ze sposobów na poprawę motywacji, o których piszemy poniżej. Jeśli jednak brak motywacji trwa długo, powoduje częste opuszczanie treningów i ogólną niechęć do uprawiania danej dyscypliny, wówczas najlepiej podjąć decyzję o tymczasowej przerwie. Wykorzystaj ją na odpoczynek i regenerację (zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym), a potem zaplanuj swój powrót do regularnych treningów.

Motywacja do treningu – sprawdzone sposoby

Jak znaleźć motywację do ćwiczeń? Sposobów jest wiele, dzięki czemu każdy powinien znaleźć taki, który będzie dla niego najlepszy. Można wymienić tu:

  • określ cel – to założenie powinno stanowić fundament dla każdego, kto uprawia sport. Najważniejsze jest to, abyś cele określał adekwatnie do swojego poziomu zaawansowania i możliwości. Najlepiej sprawdza się zasada tzw. małych kroków. Pozwoli Ci ona realizować poszczególne założenia w określonym czasie, a to zmotywuje Cię do dalszych treningów i zdobywania kolejnych “małych” sukcesów. Aby określenie celów i ich konsekwentne realizowanie były łatwiejsze, sporządź plan treningowy. Możesz spróbować wykonać go sam, albo ustalić wspólnie z trenerem personalnym.

  • znalezienie inspiracji – w dobie internetu znalezienie motywujących do działania materiałów zdjęciowych czy wideo nie jest żadnym problemem. Dla wielu osób inspirację stanowią zawodowi sportowcy. Może Ty też masz swojego idola? Jeśli tak, to postaraj się go naśladować pod względem podejścia do sportu i efektywnego wykonywania treningów, a to pomoże Ci realizować własne założenia treningowe;

  • słuchanie ulubionej muzyki – dla niektórych może być to banalny motywator, który niekoniecznie się sprawdza, ale w rzeczywistości może Ci bardzo pomóc. Nie chodzi tu jednak o to, aby założyć słuchawki na uszy, włączyć aplikację z muzyką czy radio i rozpocząć trening. Podczas ćwiczeń słuchaj takiej muzyki, która Ci się podoba, poprawia nastrój i dodaje energii. Najlepiej stwórz własną playlistę z ulubionymi kawałkami;

  • trenowanie w parach lub w grupie – wspólne trenowanie sprawia, że wzajemnie motywujecie się do regularnych treningów, wymieniacie się pozytywną energią, a także możecie dzielić się swoimi doświadczeniami i odczuciami. Druga osoba jest też wsparciem w chwilach kryzysu, gdy nie masz ochoty na trening i może skutecznie zachęcić Cię do tego, abyś jednak się na niego wybrał. Wspólne trenowanie stanowi także okazję do nawiązywania nowych kontaktów lub poprawy i zacieśnienia relacji ze znajomymi. Dodatkowo treningi w parach lub w grupie zwiększają rywalizację, która może Cię dodatkowo motywować do osiągania coraz lepszych wyników;

  • korzystanie z aplikacji treningowych – nowinki technologiczne w znaczący sposób mogą poprawić motywację do ćwiczeń. Przy użyciu różnego rodzaju aplikacji dedykowanych konkretnym dyscyplinom, czy dzięki korzystaniu z opasek sportowych lub smartwatchy, możesz na bieżąco monitorować swoje treningowe statystyki. Ciekawą opcją jest również możliwość porównywania swoich osiągnięć z innymi użytkownikami danej aplikacji;

  • zmiany miejsc treningów – jak już wspomnieliśmy, jedną z przyczyn braku motywacji do treningu jest wykonywanie ćwiczeń przez dłuższy czas w jednym miejscu. Z tego względu warto zadbać o różnorodność i – w miarę możliwości – zmieniać lokalizacje. W przypadku biegaczy dobrym pomysłem będzie bieganie po różnych trasach w miejscach, w których jeszcze nie byli. W przypadku innych dyscyplin często wystarczy wyjście raz na jakiś czas na inną siłownię, korty tenisowe czy halę sportową. Każda odmiana jest dobra i rozwijająca.

W szukaniu motywacji do treningu najważniejsze jest pozytywne podejście. Trening – nawet jeśli czasami jest bardzo ciężki – nie może być traktowany jako zło konieczne. Po prostu musisz być przekonany, że to właściwa droga, z której czerpiesz wiele korzyści. Wszak nie bez powodu mawia się, że sport to zdrowie. W utrzymaniu dobrego nastawienia, znalezieniu chęci i dodaniu energii pomoże Ci też wsparcie innych osób. Trenowanie w parze lub grupie da Ci powera do osiągania postawionych celów! A teraz znalezienie miejsca i partnerów do wspólnych treningów jest prostsze niż myślisz, chociażby dzięki platformie Decathlon GO. Nie czekaj i już dziś znajdź swoją ulubioną sportową dyscyplinę i zacznij trenować!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu