PowrótWróć do bloga
Wygraj walkę z migreną, dzięki diecie ketogenicznejDecathlon GO,09.07.2020

Wygraj walkę z migreną, dzięki diecie ketogenicznej

PowrótPowrót

Wygraj walkę z migreną, dzięki diecie ketogenicznej

Dieta
Wygraj walkę z migreną, dzięki diecie ketogenicznejDecathlon GO
09.07.20205 min czytania
Udostępnij

Dieta ketogeniczna, czyli keto, jest dietą, która zakłada spożywanie dużej ilości tłuszczów, umiarkowanej ilości białka i bardzo niewielu węglowodanów. Od dawna stosuje się ją w leczeniu padaczki, która jako zaburzenie pracy mózgu, objawia się napadami drgawek. Ze względu na swoje działanie terapeutyczne w leczeniu padaczki, dieta keto została zaproponowana do złagodzenia lub zapobiegania innym zaburzeniom mózgu, takim jak migrena. W tym artykule opiszemy dowody, które potwierdzają, że dieta keto może pomóc w zapobieganiu migrenie.

Wpływ diety ketogenicznej na łagodzenie objawów migreny

Jak już wspomnieliśmy, dieta ketogeniczna zakłada przede wszystkim zwiększenie spożycia tłuszczów przy jednoczesnym zmniejszeniu ilości spożywanych węglowodanów - zwykle jest to mniej niż 50 gramów dziennie. Dla porównania, przeciętny dorosły Amerykanin spożywa 200-350 gramów węglowodanów dziennie. Węglowodany znajdują się w wielu produktach spożywczych, takich jak owoce, chleb, zboża, makarony, mleko i inne produkty mleczne, a także warzywa skrobiowe, takie jak ziemniaki i kukurydza.

Normalnie, twoje ciało rozkłada węglowodany z tych pokarmów na glukozę, aby dostarczyć twoim komórkom energii. Jeśli jednak mocno ograniczysz spożywanie węglowodanów na 3-4 dni, organizm zacznie szukać alternatywnych źródeł paliwa, aby zaspokoić swoje potrzeby energetyczne. Robi to poprzez rozkładanie tłuszczów w wątrobie, aby wytworzyć ketony, które organizm i mózg mogą łatwo wykorzystać do produkcji energii.

Twój organizm wchodzi w stan metaboliczny zwany ketozą, gdy poziom ketonów we krwi wzrasta powyżej normy. Zaobserwowano, że te właśnie ketony działają jako ochrona przeciw atakom migreny. Migrena charakteryzuje się silnymi, pulsującymi bólami głowy, zazwyczaj po jednej jej stronie. Bólowi temu mogą towarzyszyć inne objawy, takie jak mdłości i wrażliwość na światło lub dźwięk.

Póki co dokładny mechanizm pozostaje niejasny, jednak zbadano, że ketony produkowane podczas diety keto pomagają przywrócić pobudliwość mózgu i metabolizm energetyczny, aby przeciwdziałać atakom migreny.

Innymi słowy spożywanie niewielkiej ilości węglowodanów w diecie keto zmusza organizm do przeniesienia odpowiedzialności za metabolizm z węglowodanów na ketony pochodzące z tłuszczów. To właśnie te ketony zostały rozpoznane jako łagodzące migrenę.

Ketony mogą chronić przed atakami migreny

Pierwszy raport pochodzi z 1928 roku. Literatura medyczna z tamtego okresu donosi, że 39% ludzi zauważyło u siebie spadek częstości i nasilenia ataków migreny po przejściu na dietę ketogeniczną. Późniejsze badanie przeprowadzone w 1930 roku wykazało, że 28% osób z migreną, które stosowały dietę keto, nie odnotowało żadnych ataków migreny przez okres do 3 miesięcy po osiągnięciu stanu ketozy, a kolejne 25% zgłosiło mniej silne lub rzadsze ataki migreny.

Jednak od czasu tych doniesień, zainteresowanie zależnością pomiędzy dietą keto, a migreną stale maleje. Prawdopodobnie jest to związane z surowością diety, a także z większą dostępnością leków zarówno na receptę, jak i tych bez recepty.

Zainteresowanie tematem ponownie wzrosło, gdy przeprowadzone w 2015 roku badanie wykazało, że częstotliwość występowania migreny została znacznie zmniejszona u kobiet, które stosowały niskokaloryczną dietę keto przez 1 miesiąc, w porównaniu do standardowej diety niskokalorycznej. Mimo to, w porównaniu z dietą standardową, kobiety, które stosowały dietę keto straciły znacznie więcej wagi, co sugeruje, że zmniejszenie częstotliwości występowania migreny może być również związane z utratą wagi, a nie z samą dietą keto. Aby ustalić, czy utrata wagi jest związana ze spadkiem częstotliwości występowania ataków migreny, naukowcy przeprowadzili badanie uzupełniające. Badanie wykazało, że uczestnicy doświadczyli średnio trzy razy mniej ataków w miesiącu, będąc na bardzo niskokalorycznej diecie keto, w porównaniu z bardzo niskokaloryczną dietą non-keto, pomimo podobnej utraty wagi. Potwierdzając te wyniki, w innym badaniu zaobserwowano znaczne zmniejszenie częstości występowania, czasu trwania i nasilenia migreny po 1-miesięcznej diecie keto. Analizowane jako całość, wyniki te sugerują, że dieta keto może leczyć migrenę, ale nie zapobiega całkowicie temu schorzeniu.

Jeśli cierpisz na migrenę, spróbuj diety ketogenicznej. Mimo swojej surowości, może okazać się dla ciebie zbawieniem, jeśli napady migreny utrudniają ci normalnie funkcjonowanie.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu