PowrótWróć do bloga
Jak złowić karpia? - Fishmaniak radziPaweł "Fishmaniak" Ładniak,06.05.2021

Jak złowić karpia? - Fishmaniak radzi

PowrótPowrót

Jak złowić karpia? - Fishmaniak radzi

Wędkarstwo
Jak złowić karpia? - Fishmaniak radziPaweł "Fishmaniak" Ładniak
06.05.20218 min czytania
Udostępnij

Wielokrotnie kiedy nadchodzi czas pakowania się na moją karpiową zasiadkę, wyjmuję moją listę rzeczy obowiązkowych, które muszę znaleźć się w moim ekwipunku karpiowym.  Najgorsza sytuacja jaka może nas spotkać podczas rozpakowywania nad wodą, to fakt, że o czymś zapomnieliśmy. Wybierając się na karpie musimy być świadomi jakiego "przeciwnika" możemy napotkać na naszej zasiadce, mogą to być ryby o nie dużej wielkości, ale mogą trafić się nam okazy takie gdzie nie tylko sprzęt ale również umiejętności będą nam bardzo potrzebne do wyholowania ryby z wody. Z karpiem każdy scenariusz jest możliwy, zwłaszcza jeśli nigdy dotąd nie polowałeś na tę rybę i nie wiesz, do czego jest zdolna w walce o wolność. Moje karpiowe zasiadki z reguły są to min dwie doby, także jak widzicie muszę mieć naprawdę sporo tych rzeczy. Pierwsze na mojej liście są rzeczy najważniejsze bez których nie będę mógł łowić ryb.

Jaką metodę wybrać na karpia?

Najbardziej popularną metodą połowu karpi jest metoda gruntowa oraz spławik. Metodą gruntową łowi się ryby korzystając z wędziska, kołowrotka z nawiniętą żyłką, ciężarka oraz haczyka. Jest to statyczna technika wędkarska, która świetnie się sprawdza zarówno na jeziorze oraz rzece. Idealnie sprawdza się do łowienia "walczących" ryb do których zaliczamy właśnie karpie.

Metoda spławikowa to bardzo stara technika wędkarska. Jest ona idealna dla początkujących, gdyż spławik wskazuje nam branie ryby. Nie wymaga ona dużych nakładów finansowych dlatego warto jest do rozważenia właśnie przez osoby zaczynające swoją przygodę wędkarską. Gdy łowienie karpi na spławik lub grunt zawodzi warto wypróbować metodę powierzchniową.

Sprzęt wędkarski potrzebny na karpiową zasiadkę

Bardzo ważnym aspektem w wędkarstwie karpiowym jest wyposażenie się we właściwy do tego celu sprzęt. Jak wiadomo podstawą są oczywiście wędki karpiowe. Tutaj mamy naprawdę szerokie pole możliwości i wyboru. Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy łowić karpie – czy będziemy wywozić nasze zestawy łódką czy też będziemy po prostu zarzucali wędkę w wybrane przez nas miejsce z brzegu. W przypadku, jeśli zdecydujemy się na wywożenie zestawów za pomocą pontonu, łódki czy też łódki zdalnie sterowanej, lepszym rozwiązaniem będzie zakup wędki krótszej - 10ft czyli 3metry. Jeśli jednak planujemy łowić karpie metodą bardziej tradycyjną, czyli po prostu zarzucać wędkę z brzegu, długość wędki karpiowej powinna wynosić 12ft.

Oprócz wędki, będziemy potrzebowali również:

 • kołowrotki

 • żyłki

 • rod pod (stanowisko karpiowe)

 • sygnalizatory elektroniczne

 • ponton lub łódź zdalnie sterowana (w zależności od łowiska)

Co do wędzisk to ja osobiście używam takich o długości 3,90 m oraz ciężarze wyrzutu 3,25 lb. Lubię podczas holu mieć możliwość kontrolowania holowanej ryby. Kolejna bardzo ważna rzecz to grubość naszej żyłki nawiniętej na kołowrotek. W moim wypadku jest to grubość 0,35mm, jest to grubość według mnie bezpieczna nie tylko dla mnie, ale przede wszystkim dla ryby. Zestaw końcowy zakończony jest bezpiecznym klipsem, na wypadek jeśli nasz zestaw zostałby przerwany lub przecięty na kamieniach to wtedy jesteśmy pewni że ryba nie będzie pływać z całym ciężarkiem i będzie w stanie przeżyć. Haczyk to bardzo istotna i ważna sprawa. Pamiętajcie aby zapoznać się z regulaminem danego łowiska, czy możemy używać haczyków z zadziorem czy musi być bezzadziorowy. Ja osobiście stosuje haczyki w sezonie letnim w rozmiarze nr 4, a wiosną delikatnie mniejsze, ponieważ ryba jest bardziej ostrożna.

Ponadto zawsze zabieram ze sobą kilka dodatkowych akcesoriów, które ułatwiają wędkowanie. Najważniejsze z nich to:

 • mata karpiowa

 • podbierak

 • waga

 • miarka i worek

Mata karpiowa, na którą kładziemy złowioną rybę. Musi być miękka, najlepiej wypełniona w środku pianką. Zdecydowanie najlepiej jest jednak wyposażyć się w profesjonalną kołyskę karpiową – wówczas mamy pewność, że rybie nic się nie stanie. Podbierak będzie nam służył do bezpiecznego wyjęcia ryby z wody. Worek karpiowy, jak już zostało wcześniej wspomniane, będzie służył do trzymania ryby w wodzie w sytuacji, szczególnie nocą kiedy ciężko nam zważyć i zrobić zdjęcie. Część wędkarzy tylko waży rybę, część tylko mierzy jej długość. Niektórzy wykonują obie te czynności, ale to już kto co woli. Warto pamiętać żeby czas przetrzymywania ryby w kołysce starać się zminimalizować tak żeby ryba jak najszybciej wróciła do wody.

Jeżeli nie posiadasz tych sprzętów to część wypożyczysz w Decathlon Rent.

Sprzęt biwakowy na kilkudniową zasiadkę karpiową

Jadąc na kilku dniową zasiadkę poza sprzętem wędkującym nie możemy zapomnieć o również bardzo ważnej rzeczy jaką jest namiot, dzięki któremu będziemy mieli zapewnione schronienie przed wiatrem, deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi. Na moim kanale YouTube możecie zobaczyć porównanie dwóch namiotów marki Caperlan. Ponadto zdecydowanie polecam zabrać ze sobą:

 • poduszki

 • krzesła

 • stoliki

 • lampki, czołówki

 • butle gazowe

 • garnki

Wiem jak to wygląda (trochę tego sprzętu jest) i jeśli po raz pierwszy wybierasz się na karpie i czytasz mój poradnik możesz być zdziwiony ilością potrzebnego sprzętu, ale zaufaj mi - lepiej mieć więcej nad wodą niż później mieć problem z organizacją.

Przynęta na karpia

Przynęta na karpia jest uzależniona od pory roku, łowiska i warunków. Podstawową przynętą jest:

 • kukurydza

 • kulki proteinowe

 • orzech tygrysi (nie każde łowisko zezwala na używanie)

 • skórka od chleba

Kukurydza to chyba jedna z najpopularniejszych przynęt na karpie, którą również z powodzeniem można używać do nęcenia. Przygotowanie jej jest bardzo proste i ja osobiście polecam zdecydowania jej gotowaną wersję niż z puszki ze względu na mniej dodatków, a właściwie ich brak w wersji gotowanej. Pamiętajcie jednak, że nieugotowanej twardej kukurydzy nie używamy do nęcenia ze względu na trudności w trawieniu przez ryby.

Kulki proteinowe, które zostały dość przypadkowo "wynalezione" to bardzo dobra przynęta, która stosuję z powodzeniem. Można je kupić w sklepach wędkarskich - występują w różnych smakach - lub zrobić całkowicie samodzielnie.

Orzechy tygrysie inaczej nazywane ziemnymi migdałami to moim zdaniem jedna z najlepszych przynęt na karpie, ale... koniecznie trzeba pamiętać, że źle przygotowany prowadzi do śmierci ryby. W związku z tym część łowisk zakazuje używania tej przynęty. Na moim blogu przedstawiłem jak dobrze i szybko przygotować orzechy tygrysie.

Ostatnia z moich ulubionych przynęt to skórka od chleba. Pierwszy raz zetknąłem się z nią 30 lat temu dzięki tacie i do dzisiaj stosuję. Bardzo prosta w przygotowaniu, można użyć praktycznie dowolnego rodzaju chleba - nabijamy na haczyk i zarzucamy.

Gdzie i kiedy łowić karpia?

Na to pytanie nie jestem w stanie odpowiedzieć z całą pewnością, ponieważ na to składa się wiele czynników. Zaczynając od wybrania łowiska PZW czy komercja, odpowiedniego miejsca, żeru ryb, pogody, ciśnienia to wszystko ma olbrzymie znaczenie w połowie nie tylko karpi ale ogólnie ryb. Pamiętajcie tez o bardzo ważnej rzeczy nie wolno się zniechęcać i poddawać, nasz upór i wytrwałość zostanie nagrodzone w postaci pięknych ryb. Podpowiem co w moim życiu ułatwia mi dobór łowiska, czy to będzie komercja czy może wody PZW. Jest to platforma Fishster, gdzie można znaleźć łowiska w wybranej przez nas lokalizacji, możemy sprawdzić najważniejsze rzeczy począwszy od regulaminów, głębokości łowiska po mapki z dojazdem. 

Łowisko to nie wysypisko pamiętajmy o tym, nie zostawiajmy śmieci po sobie, skoro mogliśmy przynieść pełny worek zanęty, butelko z napojem to zabierzmy ze sobą puste opakowania.

W tym artykule wybrałem najbardziej potrzebne rzeczy do karpiowania. Jeśli macie jakieś pytania związane z wędkowanie karpiowym możecie zawsze napisać do mnie zarówno na moim blogu www.pawelfishmaniak.pl jaki i na Facebooku - www.facebook.com/pawelfishmaniak

Z wędkarski pozdrowieniem

Piąteczka

Autor
Paweł "Fishmaniak" Ładniakpawelfishmaniak@gmail.com

Wędkarską pasją zaszczepił mnie tato. Łowię odkąd sięgam pamięcią. W roku 2008 w Irlandii założyłem pierwszy Polski klub wędkarski Fishmaniak.pl, który do dziś zrzesza Polaków na obczyźnie. Uwielbiam zasiadki karpiowe, ale również leszczowo – linowe. Amatorsko lubię nagrywać filmy wędkarskie i publikować je w sieci. Od kilkunastu lat jestem "zakochany" w rzece Ebro. Prowadzę stronę pawelfishmaniak.pl oraz kanał na YouTube - FishmaniakTV.