PowrótWróć do bloga
Jak zacząć przygodę z boksem?Decathlon GO,03.03.2021

Jak zacząć przygodę z boksem?

PowrótPowrót

Jak zacząć przygodę z boksem?

Boks
Jak zacząć przygodę z boksem?Decathlon GO
03.03.20216 min czytania
Udostępnij

W czasach kiedy aktywność fizyczna stanowi nieodzowny element życia każdego człowieka co raz częściej poszukujemy alternatywy dla dobrze znanego treningu na siłowni, czy klasycznego biegania. Rutyna, która wkrada się w większość uprawianych latami sportów, motywuje ludzi do poszukiwania kolejnych dyscyplin, w których warto spróbować swoich sił. Jedną z atrakcyjniejszych i zdecydowanie wartych uwagi dziedzin sportu, w której każdy z nas może spróbować swoich sił jest boks. Walki czołowych zawodników przyciągają wielomilionową publiczność, spektakularne knockouty, doszlifowane do perfekcji ciosy czy też przypominający taniec ruch dwóch przeciwników na ringu, to coś co zna większość z nas. Dlaczego nie pójść o krok dalej i nie spróbować sił w sportach walki, których niekwestionowanym królem jest boks? Poniżej zebrane zostały kluczowe informację, które zdecydowanie ułatwią początek przygody z boksem.

Na czym polega boks?

Pomimo, że każdy zdaję sobie sprawę na czym polega rywalizacja w boksie, wszakże chodzi jedynie o pokonanie przeciwnika, to warto zgłębić odrobinę temat i poznać podstawowe pojęcia z dziedziny sportów walki aby odróżnić knockout od knockdownu czy cios prosty od sierpowego. Jeśli planujemy zawalczyć o swoją kondycję i sprawność właśnie na ringu to przed pierwszym treningiem powinniśmy zasięgnąć odrobinę wiedzy by już na początku czuć się pewniej.

Boks - podstawowa wiedza

Boks to nic innego jak walka dwóch przeciwników na wydzielonej powierzchni. Ring, czyli pole zmagań ograniczony jest linami a sama walka podzielona jest na rundy, których liczba ustalana jest indywidualnie w zależności od wytycznych organizatorów gali czy wydarzenia. Celem jest oczywiście pokonanie przeciwnika czy to przez knockout czy zdobywając więcej punktów. Jednak to wszystko tyczy się boksu zawodowego, amatorzy nie są zobligowani do wchodzenia na ring, wiele klubów bokserskich oferuje treningi przygotowujące do uprawiania tego sportu nie wymuszając rywalizacji z przeciwnikami umożliwiając szlifowanie kondycji, techniki i umiejętności za pomocą różnych sprzętów treningowych czy treningu w parach.

Zasady walki bokserskiej

Ring w walkach zawodowych ma wymiary 6,1x4,3 metra, natomiast amatorskich 6,9x4,3 metra. Walki sędziuje 3 sędziów, oraz arbiter ringowy. Walkę można wygrać w 3 sposoby:

 • knockout (KO) czyli powalenie przeciwnika który pozostanie na deskach przez 10 sekund

 • knockout techniczny (TKO) kiedy jeden z zawodników nie jest w stanie walczyć dalej 

 • decyzje sędziów gdzie za każdą rundę przyznawane są punkty 10 dla zwycięzcy rundy i 9 dla przegranego w przypadku remisu po 10 punktów

 • dyskwalifikacje, która następuje po faulu, lub po złamaniu zasad

Według zasad walki bokserskiej nie można:

 • uderzać podnoszącego się lub leżącego przeciwnika

 • uderzać łokciem, głową, ramieniem, na odlew, otwartą dłonią, przegubem

 • uderzać w tył głowy, plecy, nerki, poniżej pasa

 • pluć, gryźć, przytrzymywać, popychać, szarpać, kopać

 • unikać w taki sposób, że głowa znajduje się poniżej pasa oponenta

 • przytrzymywać przeciwnika jednocześnie zadając ciosy

 • wypluwać ochraniacza na zęby w celu przerwania walki

Dodatkowo należy:

 • wziąć pełen krok po przerwaniu klinczu przez sędziego i powstrzymać się od zadawania natychmiastowych ciosów

 • po knockdownie udać się do narożnika

 • po knockdownie powstać w ciągu dziesięciu sekund 

 • po otrzymaniu ciosu poniżej pasa wrócić do walki w przeciągu 5 minut

 • po kontuzji uniemożliwiającej dalszą walkę faulujący bokser zostaje zdyskwalifikowany

 • po kontuzji umożliwiającej walkę odejmuje się dwa punkty faulującemu 

Sprzęt w boksie

Popularyzacja boksu jako aktywności dla wszystkich sprawiła, że na rynku pojawia się co raz więcej sprzętu bokserskiego skierowanego głownie dla amatorów, traktujących ten sport jako alternatywę dla crossfitu. Poniżej kilka z nich, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Rękawice bokserskie

Jest to podstawowy sprzęt każdego, nawet początkującego boksera, pomimo, że większość klubów udostępnia swoim gościom rękawice, to jednak warto wyposażyć się w własny sprzęt dobrany do fizjologii. Służą do ochrony zarówno boksera jak i przeciwnika, chronią ręce przed otarciami czy nawet pęknięciami przy treningu z workiem, pozwalają też przyzwyczaić się do obciążenia ciała. 

Bandaże bokserskie

To kolejny z elementów zapewniający ochronę dłoni i stawów nadgarstka, w parze z rękawicami gwarantują bezpieczeństwo dłoni w walce stabilizując nadgarstek. Ich długość dobierana jest indywidualnie, jednak zazwyczaj są w przedziale półtora do dwóch metrów. Przed wizytą w klubie warto przećwiczyć ich wiązanie, aby nabrać sprawności.

Ochraniacze 

Dzielone są przede wszystkim na te służące do ochrony szczęki, głowy, oraz pozostałych części ciała. Przydają się szczególnie przy sparingach czy treningach ciosów w parach, gdzie istnieje realne zagrożenie otrzymania ciosu od przeciwnika. W pierwszej kolejności należy warto nabyć ochraniacz szczęki, który zapewni zarówno bezpieczeństwo naszym zębom jak i językowi. Warto też wspomnieć o kasku ochronnym, który zapewni bezpieczeństwo naszej głowie. Dodatkowo, szczególnie dla mężczyzn istotny jest suspensor ochraniający genitalia, a dla kobiet ochraniacz klatki piersiowej. 

Sprzęt treningowy

Tutaj na szczególną uwagę zasługuje zwykła skakanka, która wymaga jedynie niewielkiej przestrzeni, by poprawiać naszą kondycje, koordynacje i mobilność. Do treningu boksu świetnie nadaje się również worek bokserski imitujący przeciwnika. Tutaj zdecydowanie korzystniej jest skorzystać z worka na siłowni czy klubie, gdyż ulokowanie takiego sprzętu w  mieszkaniu wymaga zarówno dużej przestrzeni jak i instalacji odpowiedniego haka. Występują również odmiany stojące, jednak nadal wymagają dużej przestrzeni. Mniejszą alternatywą dla worka jest gruszka bokserska, której rozmiar jest znacznie mniejszy, idealnie nadaje się do pracowania nad tempem ciosów i kondycją, jednak może być dość hałaśliwa. W boksie może pomóc również piłka bokserska, czy zwykła piłka tenisowa na gumce, którą montuje się zazwyczaj do głowy oraz wszelkiego rodzaju tarcze.

Odzież do treningu boksu 

Tutaj zazwyczaj sprawdza się naturalny strój treningowy, który nie będzie ograniczał ruchów przy zadawaniu ciosów. W większości przypadków najlepiej sprawdzają się luźne spodenki i koszulka bez rękawów. Dedykowane buty bokserskie to wysokie obuwie na płaskiej podeszwie stabilizujące staw skokowy i zapewniające odpowiednią przyczepność, jednak na początek w zupełności wystarczy zwyczajne obuwie sportowe.

Kategorie wagowe w boksie

W boksie zawodowym występują poniższe kategorie wagowe:

 • Słomkowa do 47,627 kg

 • Junior musza / lekkomusza do 48,998 kg

 • Musza do 50,820 kg

 • Junior kogucia / supermusza do 52,163 kg

 • Kogucia do 53,524 kg

 • Junior piórkowa / superkogucia do 55,338 kg

 • Piórkowa do 57,153 kg

 • Junior lekka / superpiórkowa do 58,967 kg

 • Lekka do 61,235 kg

 • Junior półśrednia / lekkopółśrednia do 63,503 kg

 • Półśrednia do 66,678 kg

 • Junior średnia / superpółśrednia do 69,853 kg

 • Średnia do 72,575 kg

 • Superśrednia do 76,204 kg

 • Półciężka do 79,379 kg

 • Junior ciężka / lekkociężka do 90,719 kg

 • Ciężka do 90,719 kg

Ciosy w boksie

Prosty

Jest to cios, który wyprowadzamy z pozycji bokserskiej, jest to atak podstawowy, który używany jest w walce z największą częstotliwością. Jego głównym atutem jest szybkość i zasięg. Polega na błyskawicznym przemieszczeniu pięści w kierunku przeciwnika w linii prostej. Omawiając technikę musimy zacząć od odpowiedniej pozycji i rozmieszczenia ciężaru ciała, który spoczywa na obu nogach lub jest lekko przeniesiony na prawą nogę. Zadając cios wybijamy się z prawej nogi wykonując jednocześnie krok lewą nogą w kierunku przeciwnika, skracając tym samym dystans. W tym samym czasie ręka powinna zostać wyprowadzona w linii prostej w kierunku głowy lub tułowia przeciwnika. 

Sierpowy

Kolejny z podstawowych ciosów stosowany w boksie. Wyprowadzany jest po łuku w celu ominięcia gardy przeciwnika. Charakteryzuje się większą siłą, jednak mniejszym zasięgiem niż wcześniej opisany cios prosty. W boksie zawodowym jest to cios, który gdy zostanie wyprowadzony celnie nierzadko powoduje knockdown a nawet knockout. 

Z dołu (podbródkowy i na korpus)

Cios wyprowadzany od dołu ku górze  ręką zgiętą w łokciu do kąta ostrego. Szczególnie przydatny w zwarciu w celu uzyskania dystansu lub rozbicia gardy przeciwnika. Polega na szybkim skierowaniu ręki ku górze przy jednoczesnym skręceniu tułowiu.

Boks w warunkach domowych

Trening boksu w domu jest jak najbardziej możliwy, nie musimy posiadać pełnego sprzętu by szlifować umiejętności i technikę. Podstawową formą może być walka z cieniem, która symuluje zmagania z przeciwnikiem. Skakanka idealnie pomoże w pracy nad kondycją, a zwykła piłka tenisowa na gumce umożliwi trenowanie techniki ciosów. Dodatkowo za worek treningowy może posłużyć ściana lub drzewo w pobliskim parku. Warto też wspomnieć o ćwiczeniu postawy bokserskiej, przemieszczaniu się po ringu, oraz wzmocnieniu mięśni brzucha, które są kluczowym elementem chroniącym nasze organy wewnętrzne przed ciosami. Szerzej o treningu i sprzęcie do uprawiania boksu w warunkach.

Boks to doskonała alternatywa dla monotonnych i dobrze znanych sportów. Świetnie wpływa na naszą kondycję, a sam trening pozwala spalić ogromną liczę kalorii. Kluby bokserskie nie są tylko dla zawodowych bokserów, każdy początkujący, który chce rozpocząć przygodę z boksem znajdzie tam dla siebie miejsce. Mitem jest też założenie, że jest to sport typowo męski. Obawy przed brutalnością tego sportu są również nieuzasadnione, pomimo wielu urazów jakie obserwujemy w boksie zawodowym to treningi pod czujnym okiem trenerów są zdecydowanie bezpieczniejsze. Możemy trenować bez udziału partnera, co spowoduje, że nie będziemy zmuszeni atakować żywego przeciwnika i sami nie przyjmiemy bolesnego ciosu. Czas zawalczyć na ringu nie tylko o kondycję, sprawność i mobilność ale też o pewność siebie jednocześnie dając ujście negatywnym emocjom.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu