PowrótWróć do bloga
Zasady zachowania na stoku narciarskimDecathlon GO,22.10.2020

Zasady zachowania na stoku narciarskim

PowrótPowrót

Zasady zachowania na stoku narciarskim

Narciarstwo
Zasady zachowania na stoku narciarskimDecathlon GO
22.10.20206 min czytania
Udostępnij

­­Kultura osobista obowiązuje zawsze i wszędzie – również na stoku. Ale ponieważ to sytuacja dość nietypowa, to trzeba sobie przyswoić kilka ogólnych reguł narciarskiego savoir-vivre’u. Nie ma ich wiele, a poza nimi wystarczy często po prostu zachować się rozsądnie. Radość własna jest ważna, ale liczy się również to, żeby swoją zabawą nie utrudniać życia innym.

Kto wymyśla zasady zachowania na stoku narciarskim?

To zasadne pytanie – skąd w ogóle wzięły się reguły i jak to możliwe, że obowiązują wszędzie? Cóż, odpowiedź nie jest prosta. Można oczywiście iść na łatwiznę (co za chwilę zrobimy) i odpowiedzieć, że to po prostu katalog prostych reguł stworzony przez Międzynarodową Federację Narciarską. Tak naprawdę jednak do tego krótkiego zestawu reguły przeniknęły ze stoków, na które wprowadził je zdrowy rozsądek i odrobina uprzejmości. A o czym konkretnie mówi FIS?

Zasady zachowania na stoku według FIS

Pamiętaj, że na stoku jednocześnie znajdzie się wiele osób o różnym poziomie wytrenowania, na różnym sprzęcie i z różnym celem. Możesz być mistrzem w swojej dyscyplinie, ale nie masz stoku na własność. Po prostu bądź uprzejmy dla innych. Nie wspominamy o takich sprawach jak zakaz stosowania przemocy wobec innych – niby jest to ujęte w przepisach, ale jesteśmy pewni, że nie trzeba ci tego dodatkowo tłumaczyć.

I jeszcze jedno: zasady kultury obowiązują nie tylko na stoku. Obowiązują zawsze – w kolejce na wyciąg, na wyciągu, w kolejce do kasy, na bramkach, w kawiarni: wszędzie. To, że jakieś zachowanie nie zostało skatalogowane, nie znaczy, że nie obowiązuje. Jeśli ktoś rzuci ci „cześć”, odpowiedz, a jeśli ktoś poprosi o pomoc, spróbuj jej udzielić. Wiemy – skipass ma termin ważności, stok nie jest otwarty całą dobę, ale nie jesteś sam.

Kierunek jazdy na stoku – jakiś jest?

W zasadach zachowania na stoku nie wspomina się szczególnie o kierunku jazdy. To dlatego, że zasadniczo wszystkie trasy są jednokierunkowe. Stąd zakaz zatrzymywania się, schodzenia i podchodzenia trasą. To ważne na każdym stoku, ale szczególną uwagę warto zwrócić na tę kwestię na najtrudniejszych i wąskich trasach, gdzie jedna osoba zachowująca się niezgodnie z regułami sprowadza olbrzymie niebezpieczeństwo na wszystkich narciarzy.

I jeszcze uwaga dla snowboardzistów i miłośników carvingów: wasz sprzęt ma naprawdę spore możliwości w porównaniu z klasycznymi nartami. Przepisy nie zabraniają wprost jazdy w poprzek stoku, więc jest to dopuszczalne, ale dopuszczalne warunkowo. To znaczy – zanim zdecydujecie się na taki manewr, upewnijcie się, że da się go bezpiecznie wykonać, a więc że trasa jest do wyjechania w ten sposób, a inni użytkownicy nie będą zmuszeni do nagłej zmiany swojego toru jazdy lub prędkości.

Zanim zjedziesz, poznaj stok

Choć ogólne zasady zachowania są identyczne na wszystkich stokach, warto przed wyjazdem upewnić się, że nie ma tam dodatkowych reguł. Dotyczy to często stoków miejskich, które mają albo wydzieloną przestrzeń do nauki, albo na przykład inaczej znakują szlaki, niż jest to przyjęte. Odpowiedzialny narciarz poznaj stok, zanim się na nim pojawi. Nie chodzi oczywiście o uczenie się trasy na pamięć, tylko o taką ogólną wiedzę – większość centrów narciarskich ma dziś kamery online i informatory na stronach. Tam będą umieszczane informacje o aktualnych utrudnieniach czy stanie tras. Takie proste przygotowanie może pozwolić na uniknięcie poważniejszych kłopotów na trasie.

Podsumowanie

Dekalog stworzony przez FIS to absolutny elementarz. Tam, gdzie spisane zasady nie sięgają, wystarcza zwykle odrobina empatii i zdrowego rozsądku. Po prostu potraktuj na stoku innych tak, jak chcesz, by inni traktowali ciebie. To uniwersalna zasada – stosuj się do niej na stoku i poza nim, a życie będzie znacznie prostsze.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu