PowrótWróć do bloga
Tenis stołowy - zasady gry w deblaDecathlon GO,27.02.2020

Tenis stołowy - zasady gry w debla

PowrótPowrót

Tenis stołowy - zasady gry w debla

Tenis stołowy
Tenis stołowy - zasady gry w deblaDecathlon GO
27.02.20204 min czytania
Udostępnij

Tenis stołowy to gra bardzo szybka w wersji singlowej, a co dopiero powiedzieć o grze w debla, gdzie oprócz szybkiej piłeczki dochodzą równie szybko przemieszczający się zawodnicy, którzy muszą zrobić odpowiednio dużo miejsca swojemu partnerowi. Początkujący adepci tenisa stołowego mogą zastanawiać się jak grać w debla, jakie są zasady gry podwójnej dlatego w tym artykule wyjaśniamy najważniejsze reguły tak, aby łatwo zorientować się o co chodzi i zacząć grać z rodziną i znajomymi lub być bardziej świadomym obserwatorem deblowych pojedynków.

Gra w debla - jak wygląda serwis

Przed rozpoczęciem meczu i wykonaniem pierwszego serwisu oczywiście musi nastąpić losowanie, które wyłoni drużynę serwującą i odbierającą. Aby nie wchodzić nadmiernie w szczegóły, które postaramy się rozwinąć w jednym z kolejnych artykułów, w zależności od poziomu turnieju sędzia lub sami zawodnicy dokonują losowania za pomocą monety lub mniej formalnie przychodzi im z pomocą piłeczka. Drużyna, która w wyniku losowania serwuje jako pierwsza wybiera gracza, który będzie wprowadzał piłkę do gry. Natomiast drużyna przyjmująca serwis decyduje, który gracz jako pierwszy będzie odbierał serwis przeciwnika. Gdy mamy to już ustalone przystępujemy do pierwszego serwisu, którego techniczne zasady wydają się być bardzo proste i właściwie zamykają się w 3 głównych punktach:

 • Piłeczka powinna być zaserwowana z prawej strony stołu i musi najpierw odbić się od prawej połowy stołu zawodnika serwującego. Przy tym trzeba pamiętać o zachowaniu standardowych zasad dotyczących podrzutu piłeczki, czy ruchu ręki wykonującej podrzut obowiązujących również w grze singlowej w tenisa stołowego.

 • Piłeczka po odbiciu po stronie drużyny serwującej powinna przelecieć nad siatką nie dotykając jej.

 • Następnie piłeczka powinna odbić się na prawej części stołu drużyny odbierającej serwis. Patrząc od strony serwującej drużyny jest to lewa strona stołu.

Mówiąc innymi słowami zawodnik serwujący powinien wykonać serwis z prawej strony stołu serwując piłkę po przekątnej stołu tj. odbijając piłkę od prawej części stołu kierując ją na prawą część stołu drużyny odbierającej.

Odbiór serwisu i kontynuowanie akcji w deblu

Jedną z rzeczy, które sprawiają, że gra podwójna jest wyjątkowa, dynamiczna i dużo się w niej dzieje, jest fakt, że gracze muszą odbijać piłkę na stronę drużyny przeciwnej w bardzo precyzyjnej kolejności. W przeciwieństwie do innych sportów rakietowych, gdzie w grach podwójnych kolejność zagrań przez zawodników jednej drużyny jest dowolna, w tenisie stołowym gracze podczas akcji zagrywają piłkę na stronę przeciwników naprzemiennie. Zapewnia to wszystkim graczom możliwość uderzenia i zapobiega przejęciu inicjatywy przez bardziej agresywnego, lepszego gracza. Aby ostatecznie wyjaśnić ten element gier podwójnych spójrzcie na następujący przykład meczu Polska - Niemcy:

 • W drużynie Polski gra Jan oraz Tomasz, natomiast w drużynie Niemiec Wolfgang i Uwe.

 • Polska w losowaniu “wygrywa” serwis. Drużyna odbierającą będą zatem Niemcy.

 • Polska decyduje, że jako pierwszy serwować będzie Jan. W drużynie niemieckiej odbierać serwis będzie jako pierwszy Wolfgang.

 • Serwuje Jan, po stronie niemieckiej odbiera Wolfgang skutecznie przebijając piłkę na stronę polską.

 • W tym momencie zawodnikiem w drużynie Polski, który może odbić piłkę jest tylko Tomasz, który również skutecznie przebija piłkę na stronę niemiecką.

 • W tej sytuacji w drużynie Niemiec piłkę może odbić teraz tylko Uwe, co robi skutecznie.

 • Ponieważ poprzednie uderzenie wykonał Tomasz teraz uprawnionym do odbicia jest tylko Jan. Po jego skutecznym zagraniu na stronę przeciwną uprawnionym do odbicia jest Wolfgang.

 • Dalej w takiej samej sekwencji odbijają zawodnicy poszczególnych drużyn aż do zakończenia akcji i zdobycia punktu przez jedną z drużyn.

 • Nieprzestrzeganie tej sekwencji powoduje, że drużyna przeciwna otrzymuje punkt.

Zmiany serwującego i odbierającego w grze podwójnej

Tak jak w grze pojedynczej również w deblu drużyna wykonuje dwa serwisy po których następuje zmiana drużyny serwującej. Po wykonaniu obu serwisów poprzedni odbierający serwis staje się zawodnikiem serwującym, a partner wcześniej serwującego zawodnika odbiera serwis. Zgodnie z tą sekwencją zmieniają się serwujący i odbierający w poszczególnych drużynach aż do końca seta.

Aby lepiej to zobrazować wróćmy do przykładu naszego meczu Polska - Niemcy:

 • Seta rozpoczyna Polska od serwisu Jana, natomiast w deblu niemieckim zawodnikiem odbierającym serwis jest Wolfgang.

 • Po dwóch rozegranych akcjach serwis przechodzi na drużynę niemiecką, a zawodnikiem serwującym zostaje Wolfgang, który wcześniej odbierał piłeczkę przy serwisie Jana. Natomiast odbierającym zostaje Tomasz.

 • Po kolejnych dwóch rozegranych akcjach (serwował Wolfgang) serwis wraca na stronę Polski. Serwuje Tomasz, natomiast w drużynie niemieckiej serwis odbiera Uwe.

Opisana sekwencja ma miejsce przez całego seta, aby wszyscy zawodnicy mogli zarówno serwować jak i odbierać serwis rywali. Uniemożliwia to zespołom wyznaczanie tego samego gracza do serwisu lub odbioru, szczególnie jeśli uważają, że jeden z nich jest bardziej od partnera przysposobiony do jednego z tych elementów.

Podsumowanie

Tenis stołowy to mega szybka gra. W singlu piłeczka lata z niesamowitą szybkością, a co dopiero w grze deblowej, gdy dochodzi dwóch dodatkowych zawodników, którzy muszą być równie szybcy jak piłeczka, żeby zrobić miejsce swojemu partnerowi jednocześnie od razu przygotowując się do swojego uderzenia. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi każdy kolejny obejrzany mecz deblowy w tenisa stołowego nie będzie już budził żadnych wątpliwości, a ci z Was, którzy grają tylko singla spróbują zagrać w debla, czy to z kolegami z treningu, czy z rodziną w ogrodzie. Na początku może być bardzo dużo śmiechu i zabawnych nieporozumień. Próbujcie zatem!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu