PowrótWróć do bloga
Green Velo - Polska Wchodnia na rowerzeDecathlon GO,22.01.2021

Green Velo - Polska Wchodnia na rowerze

PowrótPowrót

Green Velo - Polska Wchodnia na rowerze

Rowery
Green Velo - Polska Wchodnia na rowerzeDecathlon GO
22.01.20215 min czytania
Udostępnij

Green Velo to jeden z najpiękniejszych, najlepiej przygotowanych i najwyżej ocenianych szlaków rowerowych w Polsce. Jest to jeden z nielicznych szlaków tego typu, przygotowany z myślą o turystyce rowerowej również dla osób średnio zaawansowanych. Sieć szlaku głównego i łącznikowych obejmuje razem 2071 kilometrów.

Green Velo – przebieg

Pełna nazwa szlaku to Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo, więc od razu wiadomo, że dróg będziemy szukać po wschodniej stronie mapy. Przebieg nie jest jednak intuicyjny. Dla uproszczenia podzielono obszar objęty szlakami łącznikowymi na „królestwa”:

 • Nad Zalewem Wiślanym;

 • Warmia i okolice;

 • Północne Mazury;

 • Suwalszczyzna i Puszcza Augustowska;

 • Dolina Biebrzy i Narwi;

 • Puszcza Białowieska i Puszcza Knyszyńska;

 • dolina Bugu;

 • Polesie;

 • Roztocze;

 • Pogórze Karpackie;

 • Ziemia Sandomierska i Dolina Dolnego Sanu;

 • Góry Świętokrzyskie i okolica.

Główne szlaki zostały poprowadzone albo po wyznaczonych trasach rowerowych, albo w śladzie mniej istotnych dróg lokalnych. Szlaki łącznikowe często wykorzystują lokalną infrastrukturę.

Generalnie całą trasę można pokonać na rowerze trekkingowym, natomiast królestwo Pogórza Karpackiego będzie wymagało dobrego przygotowania kondycyjnego. Poza tym szlak należy do łatwych.

Logistyka Green Velo

Szlak Green Velo jest świetnie zaprojektowany jako spójna całość ze szlakami łącznikowymi. Oczywiście występują tu pewne nieciągłości, ale są one do pominięcia i nie utrudniają jazdy.

Trasę można zacząć pokonywać w dowolnym punkcie, a w śladzie szlaku wyznaczonych zostało ponad 200 MOR-ów, czyli Miejsc Obsługi Rowerzystów. Spora część z nich obejmuje miejsca odpoczynkowe, na niektórych dostępne są podstawowe narzędzia, choć tutaj oczywiście ze względu na niezdrową aktywność niektórych osób lepiej liczyć jednak na własne wyposażenie.

Kilka powodów, dla których warto wybrać się na Green Velo

Opowiadanie o infrastrukturze i genezie szlaku może zająć sporo czasu, ale ani jedno, ani drugie nie jest kluczowym argumentem, który by przemawiał za zorganizowaniem wyprawy na Green Velo. Znacznie lepiej będzie poznawać ten szlak przez pryzmat konkretnych zalet.

Doskonały szlak widokowy

Green Velo to szlak, który jest poprowadzony przez jedne z najlepiej zachowanych fragmentów leśnych w Polsce i urokliwe niziny. Zdjęcia – szczególnie te zrobione w porannej lub wieczornej złotej godzinie – są najlepszą rekomendacją. Równie inspirujących widoków raczej trudno się doszukać, może poza górskimi szlakami.

Łatwy do pokonania

Green Velo to tak naprawdę szlak dla każdego. Jest łatwy do pokonania z kilku powodów. Po pierwsze sprzyja temu ukształtowanie terenu. Poza odcinkiem bezpośrednio do Przemyśla, trasa wiedzie przez tereny nizinne, pozbawione wzniesień, które mogłyby pokonać mniej doświadczonych rowerzystów. Rozmieszczone gęsto Miejsca Obsługi Rowerzystów – niektóre z toaletami i zbiornikami na wodę – stanowią spore ułatwienie w planowaniu trasy i jej odbyciu.

Poprowadzony z głową

Autorzy i projektanci szlaku zaplanowali jego przebieg w taki sposób, aby nie była to podróż z miejsca A do miejsca B. Na trasie znajduje się wiele POI o różnym charakterze: są to obiekty zabytkowe, miejsca ciekawe przyrodniczo czy kulturowo. Ten szlak jest po prostu zaskakujący – zdecydowana większość korzystających nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele ciekawych miejsc leży na jego trasie.

Głośno chwalony

To nie tak, że tylko my zachęcamy do jazdy Green Velo. Ten szlak jest jednym z najlepiej ocenianych nie tylko w Polsce, ale i Europie. Poniekąd jest to zasługa odpowiedniego poprowadzenia trasy, ale na pewno sporo jest w tym również subiektywnej oceny poszczególnych użytkowników, a to z kolei oznacza, że mimo dość prostego profilu, trasa pozostaje zróżnicowana i po prostu przyjemna.

Łatwy do wykorzystania

W przeciwieństwie do wielu innych arcyciekawych szlaków Green Velo po prostu jest szlakiem świetnym na pierwszy raz. Dostępność interaktywnych map i planerów, które uwzględniają też noclegi i inne kwestie organizacyjne, jest olbrzymim ułatwieniem. Oficjalne dane o szlaku znajdują się na stronie https://greenvelo.pl/ i tam można dokładnie zaplanować podróż. Chciałoby się, żeby w podobny sposób zorganizowane były też inne szlaki, ale na razie warto wykorzystać to, że Green Velo naprawdę staje na wysokości zadania i umożliwia podróż nie tylko tym, którzy z bike touringiem są już zaznajomieni, ale też początkującym.

Jak przygotować się do jazdy Green Velo?

Kluczem do sukcesu wyprawy będzie plan. Można zdecydować się albo na jazdę wyłącznie szlakiem głównym, albo również na szlaki łącznikowe (wybrane, bo przejechanie wszystkich w ramach jednej wyprawy jest praktycznie niewykonalne)

 • Nie ma potrzeby jakiegoś szczególnego przygotowania kondycyjnego. Jeśli regularnie jeździsz trasy po 100 kilometrów, możesz porwać się na dłuższy odcinek Green Velo, ale jeśli nie osiągasz takich odległości, to też nic straconego – po prostu wytypuj sobie krótsze odcinki szlaku w taki sposób, aby odwiedzić miejsca, które cię interesują.

 • Nie trzeba mieć ultranowoczesnego roweru, żeby przejechać ten szlak. Zgoda, zrobienie go na składaku będzie raczej trudne, ale jeśli masz rower trekkingowy, to w zupełności wystarczy. Nie licząc odcinka pod Przemyślem, naprawdę nie trzeba się specjalnie wysilać, najwyżej kilka wzniesień pokonasz na piechotę.

 • Jeśli chodzi o sprzęt do zabrania, to ze względu na prosty charakter jest go nawet mniej niż zwykle. Nie musisz od razu organizować wyprawy self-support, trasa jest poprowadzona w taki sposób, że zawsze można gdzieś w miarę niedaleko zasięgnąć pomocy technicznej. Oczywiście podstawowe narzędzia i umiejętność korzystania z nich warto mieć.

 • Green Velo jest jedną z popularniejszych tras, więc tak naprawdę warto zaplanować wyprawę poza szczytem turystycznym. Nieco mniejszy ruch przełoży się też korzystnie na koszt noclegów w okolicy, a pozwoli przede wszystkim dowolnie zarządzać czasem i docenić prywatność, jaką dają te okolice.

Który odcinek Green Velo wybrać?

 • Green Velo Mazury, jeśli chcesz poznać kilka mniej znanych miejsc o fascynującej historii i z ciekawą kulturą. Taka wycieczka na Mazury, ale niekoniecznie tam, gdzie tłoczą się hałaśliwi turyści.

 • Green Velo Puszcza Białowieska – zanim zostanie przetrzebiona do reszty, warto ją jeszcze zobaczyć. Szlak jest poprowadzony w taki sposób, żeby w kilku miejscach można było podejrzeć, jak żyje pierwotny las.

 • Green Velo trasa po Pogórzu Karpackim – ciekawa, pasjonująca i zróżnicowana, choć trudniejsza technicznie. Pozwala poznać jedne z najmniej zadeptanych okolic godnych odwiedzenia.

Właściwie każdy z fragmentów ma jakieś swoje tajemnice i warto odkryć je wszystkie. Na początek spróbuj wjechać tak, żeby przy Green Velo noclegi były łatwe do zorganizowania. Jeśli masz doświadczenie w bike packingu to oczywiście otwierają się zupełnie nowe możliwości, ale nie jest to konieczne, żeby czerpać radość z odkrywania Green Velo.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu