PowrótWróć do bloga
Zasady gry w baseball - co warto wiedzieć?Decathlon GO,28.03.2021

Zasady gry w baseball - co warto wiedzieć?

PowrótPowrót

Zasady gry w baseball - co warto wiedzieć?

Baseball
Zasady gry w baseball - co warto wiedzieć?Decathlon GO
28.03.20216 min czytania
Udostępnij

Hollywood trzęsie branżą filmową, więc sporo filmów, które oglądaliśmy przez całe życie, miało całe mnóstwo motywów i nawiązań typowo amerykańskich. Jest więc taka gra, którą każdy widział, ale wciąż niewielu wie, na czym dokładnie ona polega. Baseball i towarzyszące mu słynne karty z baseballistami - sport ten zyskiwał sporą popularność w Ameryce Północnej tuż po drugiej wojnie światowej, by ostatecznie w dzisiejszych czasach oddać nieco pola footballowi amerykańskiemu. Mimo to warto wiedzieć, na czym polega baseball. Zasady przybliżamy dziś szybko, prosto i przystępnie! W tym artykule znajdziesz odpowiedzi m.in. na pytania:

 • W jakich momentach wykorzystywany jest kij baseballowy?

 • Jaką funkcję spełnia rękawica do baseballa?

 • Ilu mamy graczy na boisku, kim jest miotacz?

 • Czy polski baseball w ogóle istnieje?

 • Oraz ogólnie - na czym polega baseball - zasady, punkty, liczebność drużyn i inne, cenne wiadomości.

I chociaż prawdopodobieństwo obejrzenia meczu na żywo w polskich warunkach jest niewielkie, to warto przyswoić sobie kilka podstaw związanych z tym sportem, aby… lepiej rozumieć oglądane filmy! Poza tym można również i u nas kupić akcesoria związane z tą aktywnością - to może być doskonała odmiana np. dla osób, które regularnie ćwiczą i potrzebują stałego różnicowania swojego planu treningowego . Może w ramach rozgrzewki warto wykonać kilka słynnych „rzutów”?

Drużyna baseballowa - ilu zawodników, kto jest kim

Zasady baseballu przewidują spotkanie dwóch drużyn na specjalnie przygotowanym boisku, które znacząco różni się od tych do koszykówki, piłki nożnej czy siatkówki - jest ono zbudowane na planie koła, a konkretniej jego wycinka w postaci ćwiartki. Każda z drużyn naprzemiennie wciela się w rolę atakujących (uderzających), bądź broniących się (grających w polu). Do gry potrzebnych jest 9 zawodników w zespole, uzupełnianych o zmienników. Wśród osób przebywających na boisku można wyróżnić następujących graczy:

 • Miotacz - gracz drużyny w polu, który rzuca piłkę. Jego technika i kunszt nierzadko decydują o wygranej w spotkaniu. Ponadto miotacz musi być gotowy na wyłapanie piłki odbijanej przez pałkarza.

 • Łapacz - osoba współpracująca z miotaczem. Spędza on w pozycji przykucniętej na bazie domowej sporo czasu, a jego zadaniem jest wyłapanie piłki rzucanej przez miotacza. W określonych momentach musi on również być gotowy do odrzucenia piłki do bazowych.

 • Pałkarz - osoba dzierżąca kij do baseballa. Obok miotacza skupia on najwięcej uwagi, jest podstawą u drużyny atakującej. Jego zadaniem jest odbicie piłki, by następnie odrzucić kij i rozpocząć bieg przez kolejne bazy, celem zdobycia punktu.

 • Gracze wewnątrzpolowi - pierwszobazowy, łącznik, drugobazowy i trzeciobazowy. Ich zadaniem jest strzeżenie każdej z baz, a łącznik dodatkowo stoi najczęściej w okolicach drugiej bazy, próbując przeciąć tor lotu odbijanej przez pałkarza piłki.

 • Gracze zapolowi - trzy osoby grające na zapolu. Ich zadanie polega na wyłapywaniu bardzo długich odbić tak, aby nie dotknęły one murawy.

Po stronie broniących jest zatem na boisku zawsze 9 graczy, a atakujący mają do dyspozycji (w zależności od przebiegu meczu) od jednego do czterech graczy.

Baseball - zasady gry, od których warto zacząć

Mecz w typowych rozgrywkach ligowych podzielony jest na dziewięć rund, są to tzw. inningi. Wygrywa ta drużyna, która na koniec będzie miała więcej punktów. W baseballu zasady nie przewidują remisów na koniec spotkania! Rundy są podzielone na dwie połowy, aby każda z drużyn mogła wcielić się w rolę atakujących i broniących. Celem ataku jest zdobycie punktów, a obrony - autów, czyli zapobieganie punktowaniu. Całość gry polega na zdobywaniu baz. Punkt przyznawany jest za zdobycie bazy domowej, zazwyczaj w jednym meczu jest ich około 10. Zaliczenie konkretnej bazy następuje w momencie, gdy pałkarz po skutecznym odbiciu (a później biegu) dotknie jej jakąkolwiek częścią swojego ciała, ale musi zrobić to zanim drużyna broniąca zdoła wyłapać piłkę. Dlatego najbardziej cenne są potężne odbicia, gdy piłka ląduje za trybunami - jest to równoznaczne ze zdobyciem wszystkich baz. Pałkarz może popełnić błędy polegające na nieodbiciu lub zignorowaniu nadlatującej piłki, ale trzy takie błędy skutkują strikeoutem. Z kolei zasady baseballa przewidują, że „za darmo” atakujący mogą zdobyć bazę w momencie czterokrotnego błędu w rzucie przez miotacza. Sam rzut zawsze jest poddawany ocenie sędziowskiej. Co ciekawe, bazę można w określonych warunkach również ukraść - może to zrobić zawodnik, który zdobył już jakąś bazę, lecz tylko w momencie, gdy kolejna pozostaje wolna.

Akcesoria niezbędne podczas gry w baseball: rękawica do baseballa oraz kij baseballowy

Dość kultowe stały się również akcesoria do gry. W tym jedno z nich zyskało szczególną sławę, wedle której kij do baseballa = samoobrona. Skupmy się jednak na samej grze, w której to się wykorzystuje:

 • Piłka do baseballa. Bardzo charakterystyczna, jej wierzchnia warstwa wykonana jest ze skóry z przeszyciem wykonanym za pomocą dobrze widocznego szwu. Piłka ta doskonale leży w dłoni. Zainteresować mogą też egzemplarze kolekcjonerskie, podpisywane przez najsłynniejszych graczy - takie sztuki potrafią kosztować krocie lub nawet być bezcenne.

 • Kij baseballowy i specjalne rękawiczki do odbijania. Te kije, które są dopuszczone do gry, od lat są wykonywane z drewna. To solidna, dwuręczna, stożkowa konstrukcja, którą wprawny gracz może odbić piłkę.

 • Rękawiczki potrzebne są do neutralizowania sił związanych z odbiciem oraz zapobieganiu odciskom.

 • Słynna rękawica do baseballa. Sprzęt uszyty idealnie pod jedną czynność - sprawne łapanie piłki baseballowej. Warto pamiętać, że różnicuje się ją na lewą i prawą, w zależności od preferencji łapacza. Wykonana jest najczęściej ze skóry lub materiałów typu PVC.

 • Strój łapacza i hełm pałkarza. W sporcie tym, nie mniej ważne od samych akcesoriów do gry są te, które mają chronić graczy. Pałkarz musi w szczególny sposób chronić głowę, natomiast łapacz - niemal całe ciało. Ciekawostką jest, że podobnie ubrany jest sędzia. Wszystko po to, aby zyskać ochronę przed piłką, której uderzenie mogłoby być bardzo bolesne.

Akcesoria baseballowe nie są przesadnie drogie; rękawicę do baseballa można kupić już za ok. 90 zł, markowa piłka to wydatek 20 zł, a klasyczny kij baseballowy drewniany można nabyć za około 200-400 zł, w zależności od rodzaju drewna.

Polski baseball jak piłka nożna na Wyspach Owczych. Jest serce i wola walki, a za to należy się graczom szacunek

W Polsce mamy obecnie 26 oficjalnie działających klubów baseballowych, z czego spora część funkcjonuje na terenach Górnego i Dolnego Śląska. Wszystkie zrzeszone są w ramach Polskiego związku baseballu i softballu (PZBall), który nadzoruje rozgrywki ligowe, puchar i inne turnieje. Polski baseball to również kadra narodowa seniorska i kilka dywizji młodzieżowych, pokazujących się w rozgrywkach European Championship. Od lat sport ten walczy w kraju o uwagę, początkowo tłamszoną przez władze PRL-u, a później przez braki budżetowe. O takich funduszach, jakie ma piłka nożna czy nawet skoki narciarskie , polscy baseballiści mogą tylko pomarzyć. Głównym problemem jest chociażby brak zaplecza boiskowego czy nikłe zainteresowanie mediów. Mimo to każdy chętny, którego zafascynuje ten sport, ma szansę na rozwój w nim oraz… założenie własnego klubu drugoligowego (Participation League). Bariera wejścia jest naprawdę niewielka, a PZBall mocno zachęca do próby sił. Prawdziwym problemem może być wspomniany wcześniej brak boisk — tych pełnowymiarowych mamy w kraju obecnie tylko siedem. Zatem jeśli udało się już przyswoić sprawy charakteryzujące baseball — zasady, zadania graczy i wszelkie podstawy — to warto chwycić piłkę, kij, rękawicę i w gronie znajomych spróbować czegoś nowego!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu