PowrótWróć do bloga
Jak zapobiec powstawaniu pęcherzy podczas biegania - 6 wskazówekDecathlon GO,16.02.2020

Jak zapobiec powstawaniu pęcherzy podczas biegania - 6 wskazówek

PowrótPowrót

Jak zapobiec powstawaniu pęcherzy podczas biegania - 6 wskazówek

Bieganie
Jak zapobiec powstawaniu pęcherzy podczas biegania - 6 wskazówekDecathlon GO
16.02.20206 min czytania
Udostępnij

Pęcherze na stopach bardzo często występują podczas treningów biegowych, chodu, czy wędrówek. Czasami mogą zmusić nas do powrotu do domu lub sprawić, że odwołamy nasz trening zaplanowaną na kolejny dzień. Zapoznając się z artykułem dowiesz się, z czego wynika powstawanie pęcherzy i otarć na stopach, a także jakie są sprawdzone sposoby na powstrzymanie ich powstawania.

Pęcherze na stopach są bardzo częstym problemem biegaczy zarówno tych początkujących jak i zaawansowanych, co często demotywuje ich do kolejnych treningów i startów w zawodach. Pojawiają się zazwyczaj, gdy nasza skóra jest osłabiona przez tarcie, spowodowane m.in. przez skarpetki, nieodpowiednie obuwie lub ciała obce np. kamienie. Wilgoć, która wynika z pocenia się lub czynników zewnętrznych osłabia naszą skórę czyniąc ją bardziej podatną na tarcie i uszkodzenia. Mamy dla Ciebie jednak kilka wskazówek jak uniknąć otarć i pęcherzy podczas treningów biegowych lub innych sportów, w których stopa wykonuje olbrzymią pracę np. squash lub badminton.

1. Przymierzaj każde buty przed ich zakupem

Czy to w sklepie, czy w domu, a szczególnie, gdy otrzymujesz zamówienie przez Internet, upewnij się, że buty są odpowiednio dopasowane do Twojej stopy – nie uciskają, ani też nie powodują żadnych nieprzyjemnych odczuć, dyskomfortu, ani uwierania.

Jeżeli jest możliwość wypróbuj je w różnych sytuacjach: na płaskim terenie podczas spokojnego chodu, a także podczas krótkiego biegu, podczas gwałtowniej zmiany kierunku poruszania, czy też poruszania się po mało stabilnym podłożu (sklepy często mają przyrządy, które symulują różnego rodzaju teren). Składając zamówienie online, daj sobie margines bezpieczeństwa, jeśli chodzi o potencjalny okres czasu na zwrot lub wymianę butów. Nie zamawiaj ich w ostatniej chwili!

2. Unikaj noszenia butów po raz pierwszy na długim treningu

Nowe obuwie musi się rozchodzić (zwłaszcza jeśli jest to obuwie skórzane) i dopasować się do kształtu Twoich stóp. Jeśli niektóre obszary są nadal sztywne, może to prowadzić do miejscowego tarcia na stopach i powstawania pęcherzy.

Najlepiej jest stopniowo zwiększać długość swoich treningów biegowych. Warto również zadbać o to, aby wkładka do obuwia była odpowiednio dobrana w taki sposób żeby się nie przemieszczała. Należy pamiętać, że niektóre wkładki nie są przeznaczone do dłuższych spacerów bądź biegów, ponieważ są wykonane ze zbyt śliskiego, czy też nieprzepuszczalnego materiału.

3. Wybierz skarpetki odpowiednie do Twoich stóp

Wybierając skarpetki sprawdź położenie szwów, aby upewnić się, że nie ocierają się o wystające części stopy i miejsca gdzie skóra jest najcieńsza przez co nie powodują dyskomfortu. 

Nie zakładaj dziurawych lub przetartych skarpet, ponieważ nie będą one już chroniły Twoich stóp w taki sposób jak powinny. Warto też zwrócić uwagę na to, aby nosić skarpetki w odpowiednim rozmiarze! Te szczegóły łatwo przeoczyć, ale źle dopasowane skarpetki będą się marszczyć lub zbyt mocno uciskać prowadząc do powstawania pęcherzy. Ważne jest również, aby prawidłowo ustawić skarpetkę na stopie, gdy ją naciągasz. Niby banalne, ale upewnij się, że pięta skarpetki jest umieszczona na pięcie itp.

4. Sprawdź buty i skarpetki łącznie

Skarpetki, które są wygodne w jednej parze obuwia, mogą okazać się niewygodne w innej. Nie wszystkie buty są zaprojektowane w ten sam sposób biorąc pod uwagę komponenty, montaż, czy też strefy podparcia. W zależności od kształtu skarpet i profilu buta, niektóre z takich kombinacji mogą powodować otarcia, a następnie pęcherze.

Zwróć również uwagę na warunki pogodowe: wybierz swoją kombinację w zależności od pory roku i panujących warunków. Na koniec, pamiętaj, że sznurowanie również odgrywa ważną rolę w zapewnieniu odpowiedniego podparcia stopy bez odczuwania dyskomfortu.

5. Utrzymuj stopy czyste i suche

Kolejną ważną zasadą jest, aby utrzymywać stopy suche i czyste, gdyż wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi grzybicy, która negatywnie wpływa na zdrowie skóry Twoich stóp. Jeżeli planujesz intensywny i długi trening biegowy zabierz więcej skarpetek, aby można było je zmienić, gdy stopy staną się zbyt wilgotne. Pamiętaj również o dokładnym wycieraniu stóp po kąpieli, czy wizycie na basenie nie zapominając o przestrzeniach między palcami. Warto również pomyśleć o kosmetykach naturalnych, które można stosować na stopy.

W kontekście obuwia przede wszystkim należy pomyśleć o wyciągnięciu wkładek po długim treningu, aby pozwolić zarówno wkładkom jak i butom wyschnąć w ciągu nocy. To sprawi, że będą one gotowe, aby Ci służyć na kolejnym treningu.

6. Uważaj na siebie!

Łatwo jest zapomnieć, ale nasz poziom zmęczenia wpływa na nasze ciało. Nasza skóra jest bardziej wrażliwa, gdy jesteśmy zmęczeni. Osoba, która chodzi w tych samych skarpetach i obuwiu kolejny dzień z rzędu może inaczej zareagować, jeśli jej organizm będzie bardziej zmęczony, dlatego warto zadbać o odpoczynek i regenerację. Pamiętaj również, że jeśli odczuwasz najmniejszy dyskomfort spowodowany obecnością ciała obcego (kamieni, piasku, kory itp.) w bucie, zatrzymaj się i zdejmij obuwie, aby się go pozbyć.

Jedzenie także odgrywa ważną rolę: na przykład alkohol sprawia, że nasz pot jest bardziej kwaśny, a przez to bardziej podrażnia skórę. 

Jeśli mimo tych wszystkich wskazówek nadal dokuczają Ci pęcherze podczas treningów, możesz zastosować kremy, które zmniejszają podrażnienia spowodowane tarciem i tym samym powstawanie odcisków. Ale zawsze pamiętaj o sprawdzeniu, czy kremy te są dla Ciebie odpowiednie, aby podczas treningu nie podrażniły jeszcze bardziej skóry lub nie spowodowały reakcji alergicznej! Kąpiele dla stóp zawierające sok z cytryny pomogą Ci również zagęścić skórę, aby nie osłabła tak szybko i nie była narażona na zmiany powodowane tarciem.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu