PowrótWróć do bloga
Jaka jest najlepsza muzyka do biegania? Sprawdź, co króluje na playlistach biegaczyDecathlon GO,10.02.2020

Jaka jest najlepsza muzyka do biegania? Sprawdź, co króluje na playlistach biegaczy

PowrótPowrót

Jaka jest najlepsza muzyka do biegania? Sprawdź, co króluje na playlistach biegaczy

Bieganie
Jaka jest najlepsza muzyka do biegania? Sprawdź, co króluje na playlistach biegaczyDecathlon GO
10.02.20207 min czytania
Udostępnij

Muzyka to dla wielu biegaczy, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, nieodłączny element każdego treningu. Z odpowiednio dobraną playlistą jesteś w stanie biegać szybciej, dalej lub czerpać więcej przyjemności z każdego kilometra. Jedyne, czego potrzebujesz, to słuchawki i wiedza, jakie kawałki wybrać. Podpowiadamy, z jaką muzyką w słuchawkach będzie Ci się biegało jeszcze lepiej!

Czy warto biegać z muzyką? Jak stworzyć najlepszą playlistę na trening?

Znalezienie motywacji do treningu to kluczowa sprawa dla każdego biegacza. Jednym ze sposobów na to, by uczynić kilometry, które chcesz przebiec jeszcze przyjemniejszymi, jest odpowiednia muzyka. Doświadczenia wielu z nas wskazują, że właściwie dobrana składanka do biegania – utwory zachowane w podobnym klimacie, pochodzące od jednego wykonawcy lub po prostu budzące pozytywne skojarzenia – pozwala poprawić osiągi, zmniejszyć odczuwanie zmęczenia, polepszyć tempo i rytm biegu.

Lubimy to, co znamy

Stara prawda mówi, że lubimy to, co znamy – nie inaczej jest w przypadku muzyki do biegania. Utwory, które wpadły Ci w ucho już wcześniej, sprawdzą się na treningu lepiej niż te, które brzmią obco. Okazuje się, że nasz mózg bardziej żywiołowo reaguje na kawałki, które zna niż na nowe, nieznane brzmienia. Układając playlistę biegową, warto pamiętać o tej prawidłowości.

Dobre skojarzenia

Warto stawiać na utwory, które budzą dobre skojarzenia. W trakcie wysiłku, kiedy potrzeba Ci zastrzyku energii i motywacji, należy wybrać piosenki wiążące się z dobrymi wspomnieniami. Odradzamy wszystko to, co negatywne lub smutne, co nie uskrzydla, nie wywołuje entuzjazmu i uśmiechu. Niezależnie od tego, co aktualnie jest w modzie, powinniśmy pamiętać, że ilu biegaczy, tyle gustów muzycznych. Część z nich wybiera kawałki hip-hopowe, część woli klimaty rockowe i heavymetalowe, jeszcze inni techno, pop, gangsterski rap, disco lub nawet muzykę klasyczną. Czy istnieje zatem idealny zestaw piosenek, który doda skrzydeł na treningu? Odpowiedź jest prosta – istnieje, ale to kwestia indywidualna, związana z gustem, rodzajem treningu, celem biegowym.

Rytm i kolejność – kluczowe czynniki

Piosenki dodają energii lub koją nerwy – to do Ciebie należy decyzja, czy wybierasz szybkie interwały czy relaksacyjny trucht. W pierwszym przypadku sprawdzą się szybsze, energetyczne rytmy, w drugim zaś – stonowane dźwięki, wolniejsze melodie.

Ciekawostką jest, że to jak reagujesz na dany utwór zależy od jego tempa, czyli liczby uderzeń na minutę – bpm. Badacze ustalili, że utwory o szybkim rytmie – od 120 do 140 bpm – skutkują najwyższą efektywnością treningu. Szybka muzyka, o wysokiej liczbie uderzeń na minutę, skłania do przyspieszania kroku, zatem można tym sposobem dość swobodnie wpływać na tempo swojego biegu. Nie musisz mierzyć bpm każdej piosenki – możesz zdać się na swoją intuicję, ona podpowie Ci najlepiej, jak rytmiczna muzyka jest dla Ciebie odpowiednia.

Pamiętaj, że kolejność utworów ma znaczenie. Muzyka ma wielką moc i jeśli decydujesz się na trening ze słuchawkami, nie zapominaj o tym, że lepiej jest ułożyć utwory w kolejności nieprzypadkowej. Najmocniejsze akcenty na playliście – kawałki, które są najbardziej energetyczne – warto zostawić na koniec, gdy będzie brakować sił. Na pierwszych kilometrach lepiej sprawdzą się te utwory, które lubisz, ale są spokojniejsze i dobrze nastroją Cię na cały bieg. Jeśli jesteś w stanie przewidzieć, w których momentach treningu nadejdzie potrzeba dodatkowego doładowania – zaplanuj to w playliście i wstaw tam te piosenki, które dodadzą Ci motywacyjnego kopa!

Czego słuchać i jak słuchać, by było energetycznie i bezpiecznie? 

Przede wszystkim słuchaj siebie

Muzyka powinna sprawiać przyjemność – tak samo, jak bieganie. Zdaj się na swój organizm i nastrój. Jeśli jednego dnia masz ochotę na zupełnie inny klimat niż poprzedniego, włącz odpowiednią playlistę i sprawdź ją w praktyce. Pamiętaj – nie zmuszaj się, nawet jeśli coś pasuje większości kolegów z biegowych ścieżek, nie musi odpowiadać Tobie. Najważniejsze jest znalezienie rozwiązania idealnego dla siebie. Mieszaj, testuj, eksperymentuj, łam zasady, poszukuj takich zestawów, które Cię zmotywują i poprawią Twój humor oraz pomogą Ci mierzyć się ze zmęczeniem.

Propozycje Decathlon GO – lista dziesięciu hitów

Poniżej prezentujemy propozycję utworów, które mogą sprawdzić się na treningu. Przekonaj się, które z nich pasują do Ciebie, a później modyfikuj całość i twórz swoje własne, idealne zestawy na trening.

  1. Kanye West – "Stronger" 

  2. Pharrell Williams – "Happy" 

  3. Queen – "We Are the Champions" 

  4. Queen – "Don't Stop Me Now" 

  5. Nirvana – "Smells Like Teen Spirit"

  6. Bon Jovi – "Livin' On A Prayer"

  7. Green Day – "American Idiot" 

  8. Europe – "The Final Countdown" 

  9. Bon Jovi – "It's My Life"

  10. The Black Eyed Peas – "I Gotta Feeling" 

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Opisując niezaprzeczalne zalety wpływu muzyki na trening, osiągi i samopoczucie, należy zwrócić również uwagę na bezpieczeństwo. Zdarza się, że pochłonięci treningiem, zanurzeni w muzyce biegacze w ograniczonym stopniu zwracają uwagę na otoczenie. Pamiętaj, aby zadbać o bezpieczeństwo – w zatłoczonych, ruchliwych miejscach ściszaj odtwarzacz, wyjmij jedną słuchawkę i zawsze bądź bardzo uważny. Brak skupienia lub skupienie jedynie na rytmicznym biegu zwiększa ryzyko wypadku. Szczególną uwagę trzeba zachować przy ruchliwych miejskich ulicach oraz w zatłoczonych parkach. Niezależnie, czy jesteś początkującym czy doświadczonym sportowcem, pamiętaj, że bezpieczeństwo Twoje oraz innych uczestników ruchu jest najważniejsze.

Dobrze dobrana muzyka do biegania uprzyjemni Ci przemierzane kilometry, pomoże się wyciszyć, odgonić myśli o zmęczeniu lub da kopa w momencie kryzysu. Piosenki, a właściwie ich rytmy i skojarzenia z nimi, dodadzą Ci energii i poprawią samopoczucie. Może dzięki nim, oprócz jeszcze przyjemniej spędzonego czasu, poprawisz swój wynik na wybranym dystansie? Dodatkową dawkę motywacji i sportowych wrażeń znajdziesz na platformie Decathlon GO – sprawdź propozycje wspólnych treningów, zawodów i innych biegowych atrakcji. Biegaj, słuchaj muzyki i po prostu ciesz się treningiem!

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu