PowrótWróć do bloga
Nasze top 10 sportów dla dzieciDecathlon GO,29.03.2021

Nasze top 10 sportów dla dzieci

PowrótPowrót

Nasze top 10 sportów dla dzieci

Trening
Nasze top 10 sportów dla dzieciDecathlon GO
29.03.20217 min czytania
Udostępnij

Od tygodni zastanawiasz się, na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko? Jest kilka bardziej oczywistych propozycji i tych mniej popularnych, część opcji pochłonie nieco więcej środków z budżetu domowego, inne będą bardzo tanie. Są też sporty dla dziewczyn i chłopców, chociaż granica ta się powoli zaciera. Przedstawiamy aż 10 pomysłów na to, jak zainteresować dziecko sportem!

#1 Szkółka rolkowa

Jazda na rolkach ma wiele oblicz, łącznie z tą w postaci bardzo efektownego slalomu. Tymczasem początki są dość trudne i wymagają wielu ćwiczeń. Technikę doskonalić można w specjalnej szkółce, gdzie instruktorzy krok po kroku objaśniają arkana jazdy na rolkach - taka metoda z pewnością najbardziej pomoże unikać błędów. Jest to przy okazji sport, który może być uprawiany już od dziecka, a i z chęcią po „osiem kółek” sięgają dorośli. Wystarczy komplet rolek i ochraniaczy, kawałek równego asfaltu i można poczuć przyjemny wiatr we włosach. Dzieci uwielbiają tę aktywność, a rolki mogą być idealnym pomysłem na prezent pod choinkę lub na zajączka.

#2 Pływanie

Basen ma mnóstwo dobrego wpływu na rozwijający się, młody organizm. Dlaczego warto pływać i chodzić na basen? Przede wszystkim pozwala utrzymać sylwetkę „w ryzach”, minimalizując ryzyko otyłości. Pływanie jest też świetnym zestawem ćwiczeń dla kręgosłupa i dla dzieci cierpiących na wady związane z postawą. Rozwój układów: krążenia i oddechowego, a także mięśni, to istotna korzyść dodana. Czy jest to jeden z najlepszych sportów dla dziecka? Z pewnością tak! W dodatku bariera wejścia jest stosunkowo niska, ponieważ sprzęt nie kosztuje wiele, a ćwiczenia są nierzadko prowadzone nawet w ramach zajęć szkolnych. Koszt karnetu także pozostaje niewysoki - rodzice mogą śmiało zaangażować się we wspólne pływanie!

#3 Snowboard i narty zimą

Na jakie zajęcia sportowe zapisać dziecko? Swój pierwszy kontakt z nartami może ono mieć już w trzecim roku życia. Oprócz zwykłych zjazdów można zainteresować je nawet skokami narciarskimi, w Polsce jest przynajmniej kilka obiektów ze specjalnymi szkołami dla juniorów. Snowboard lub narty to też idealna tematyka dwutygodniowego obozu na ferie zimowe. Budżet, jaki trzeba przeznaczyć na tę aktywność, należy do zdecydowanie wyższych. Koszty związane ze sprzętem, ubiorem, wyjazdami, zakwaterowaniem i karnetami - czyli wszystkim tym, co pozwala w praktyce poczuć prawdziwego ducha tego sportu - są niestety wysokie. Jednak pierwsze kroki można wykonać stosunkowo bezpiecznie, po prostu wybierając się z zimą z dzieckiem w Tatry. Tam najłatwiej będzie ocenić jego ewentualne zainteresowanie szusowaniem!

#4 Tenis lub squash

Idealne rozwiązanie dla indywidualistów. To świetny pomysł na bardzo szybkie rozładowanie nadmiarów energii. Zarówno tenis, jak i squash wymagają odpowiedniej siły, szybkości, zwinności, poznania zasad tenisa oraz zasad squasha Dlatego poza wizytami na kortach, warto też postawić na kilka ćwiczeń związanych z siłownią lub fitnessem. Nie da się ukryć, że w wielu kręgach tenis jest traktowany dość prestiżowo. Tymczasem sport ten ma mnóstwo zalet, niesamowicie wciąga i uczy zrównoważonej i skalkulowanej rywalizacji. O ile sam sprzęt dla dziecka nie jest przesadnie drogi, tak wizyty na kortach lub hali do squasha , wraz z zajęciami z instruktorem, mogą pochłonąć parę złotych. Jednak… zdecydowanie warto!

#5 Ścianka wspinaczkowa

Wizyta na ściance wspinaczkowej cieszy zarówno dorosłych, jak i dzieci. To świetna zabawa, połączona z ciekawą aktywnością sportową. Wspinanie się w kontrolowanych warunkach ma też kilka mniej oczywistych pozytywów, które mogą znacząco zmienić charakter dziecka. Wspinaczka przede wszystkim uczy odpowiedzialności. Pomaga też w sposób dość precyzyjny walczyć z lękiem wysokości. Co ciekawe, pierwsze zajęcia na specjalnie przygotowanej ściance może swobodnie odbyć już czterolatek. Pokonanie strachu - zarówno przez mniejszą pociechę, jak i nieco starsze dziecko - będzie o wiele łatwiejsze u boku rodzica. Przy okazji wizyta na ściance nie jest zbyt kosztowna, a ze sprzętu przyda się tylko sportowy strój wraz z wygodnymi butami.

#6 Jeździectwo

Sporty dla dziewczyn? Do takich z pewnością można zaliczyć jeździectwo! W niektórych szkołach pierwszy krok w tę stronę robią nauczyciele, organizując jednodniową wycieczkę na stadninę koni. Część dzieci boi się kontaktu z dużym koniem, dlatego warto zaczynać od jazdy na kucyku (odpowiedni wiek to ok. 6 lat). Warto pamiętać, że działania związane z jeździectwem mogą być bardzo angażujące, a czasem również kosztowne. Dość często niewinna aktywność sportowa przeradza się też w pełnoprawne hobby. Czy warto? Zdecydowanie tak! Jeździectwo ma wiele plusów, od kontaktu z naturą, aż po znaczące wzmocnienie mięśni oraz wzmożoną pomoc przy pracy nad prawidłową postawą i sylwetką.

#7 Sporty walki

Bardzo często w szkołach podstawowych są organizowane dodatkowe zajęcia ze sztuk walki, od karate aż po judo. Są one postrzegane jako sporty dla chłopców, ale to nie do końca prawda - również dziewczynki doskonale odnajdują się na zajęciach, ucząc się przy tym wielu cennych zachowań obronnych. Sporty walki są poniekąd „przedłużeniem WF-u”, bo na zajęciach nacisk kładziony jest na rozgrzewkę i różne ćwiczenia ogólnorozwojowe. Najwięcej frajdy daje jednak nauka wyprowadzania ciosów, obrony, prawidłowej postawy. Bardzo ważny jest też element pięcia się po szczeblach wtajemniczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku pasów w karate. To dodatkowa zachęta dla dziecka do rozwijania się.

#8 Gimnastyka artystyczna

Wśród sportów dla dziewczynek bardzo często wymienia się gimnastykę artystyczną. Jest to świetny sport, poprawiający ogólną kondycję, wydolność i stymulujący wysmuklenie mięśni, poprawę ogólnej elastyczności oraz postawy ciała. Istotne jest, aby dziecko posyłać na zajęcia stosunkowo wcześnie, ponieważ młodsze kości mają większą tolerancję i tendencję do przystosowania się do różnych póz. Warto pamiętać, że gimnastyka artystyczna znana jest też z rywalizacji, w tym niestety dość niezdrowego podejścia niektórych rodziców. Warto zajęcia traktować jako przyjemność, spontaniczny kontakt z piękną lekkoatletyką, jednakże bez przesadnej presji. Tylko wtedy będą one postrzegane przez dziecko w sposób pozytywny i ze stałą motywacją do chodzenia na zajęcia.

#9 Łyżwy

Wyjście na łyżwy jest jedną z tych sezonowych aktywności, które bezwzględnie warto dziecku pokazać. Wspólne ślizganie się można też potraktować w ramach nagrody za dobre zachowanie - możliwości jest sporo. Koszt samych łyżew to nieco ponad sto złotych, nie jest wymagany też specjalny strój (oprócz niedrogich ochraniaczy, które są mocno wskazane). Wejście na lodowisko kosztuje niewiele, jest to zatem sport na każdą kieszeń. Wśród sportów dla chłopców wymieniany jest jeden, który z łyżwami ma wiele wspólnego, a jest nim hokej. Jeśli dziecko preferuje rywalizację w drużynie, to na czas zimowy można z powodzeniem zapisać je na zajęcia, które prowadzone są pod okiem doświadczonych trenerów.

#10 Deskorolka

Na deser jeszcze jeden sport, którym można zainteresować każdego, a szczególnie nastolatka. Jest nim jazda na desce - od lat związana z pewną aktywnością subkulturową, a przy okazji określoną muzyką i ubiorem. „Deska” serwowana w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach jest dobrym pomysłem na… styl bycia, połączony z ciekawą aktywnością sportową. Aby zacząć, wystarczy deskorolka. Podstawowe modele nie są zbyt drogie, trzeba jednak pamiętać, że apetyt rośnie w miarę jedzenia. W desce jest też kilka elementów, które zużywają się w trakcie jej eksploatacji, czyli trzeba je co jakiś czas wymieniać. Dobrze jest też, gdy w okolicy znajduje się skatepark - to może być świetne miejsce na zawiązywanie nowych przyjaźni. I to już wszystkie nasze propozycje, ale nie oznacza to, że na tym kończy się lista najlepszych sportów dla dziecka. Postaramy się przygotować też kolejną, uwzględniającą tym razem zajęcia sportowe w drużynie. Na koniec warto pamiętać też o tym, że śmiało można ze sobą miksować kilka aktywności: zimą narty, latem rolki, w niepogodę squash lub kryty basen, a latem jeździectwo. Możliwości są nieograniczone, warto zachęcać swoje pociechy do zainteresowania się aktywnością na hali lub świeżym powietrzu.

Autor
Decathlon GOgo@decathlon.pl

Jesteśmy fanami sportu